فروشندگان ونزوئلا: ارز دیجیتال پترو یک کلاهبرداری است

فروشندگان ونزوئلا: ارز دیجیتال پترو یک کلاهبرداری است

با وجود فرو غلتیدن اقتصاد ونزوئلا به چاله ابرتورم و کاهش مستمر ارزش پول این کشور، خرده‌فروشان ونزوئلایی از پذیرش پترو (Petro)، ارز دیجیتال دولتی این کشور سر باز می‌زنند.

به گزارش بیت کوینیست، دولت ونزوئلا در راستای مجاب کردن فروشگاه‌ها به پذیرش ارز دیجیتال دولتی پترو، اقدام به راه‌اندازی گشت‌های کنترل قیمت کرده است.

بنابر گزارش پایگاه خبری تال کول (Tal Cual)، فروشندگان ونزوئلایی دست رد به سینه پترو زده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که فروشندگانی که قصد داشته‌اند پتروهای خود را در بانک ونزوئلا نقد کنند، تنها مقادیر ناچیزی بولیوار (پول ملی ونزوئلا) که در سراشیبی سقوط ارزش است، دریافت کرده‌اند.

گفتنی است بانک مرکزی ونزوئلا برای نقد کردن پترو از نرخ تبادل این ارز دیجیتال در هنگام خرید آن استفاده می‌کند. بنابراین از آنجا که تنها در سال ۲۰۱۹، بولیوار شاهد کاهش ۹۹ درصدی ارزش خود بوده است، کسب‌وکارهایی که پیش‌تر اقدام به دریافت پترو کرده‌اند، امروز شاهد دود شدن سرمایه‌های خود و تقلیل ارزش دارایی‌هایشان هستند.

ژوزفینا سالواتیرا (Josefina Salvatierra)، دبیر شواری ملی تجارت و خدمات ونزوئلا می‌گوید:

[از میان تجار] عده کمی هم که پترو را پذیرفته‌اند، به محض فروش کالای خود و دریافت پترو اقدام به نقد کردن آن می‌کنند که بدیهی است چنین کاری خود موجب وخامت بیشتر اوضاع می‌شود؛ چرا که در شرایط بروز تورمی غیر قابل کنترل، دیگر نمی‌توان به فروشِ اعتباری دل بست.

بنابر اظهارات سالواتیرا، آن دسته از کسب‌وکارهای محلی‌ که ریسک پذیرش پترو را پذیرفته‌اند، به دلیل حاکم بودن ابرتورم بر اقتصاد کشور قادر به خرید مجدد و احیای موجودی انبارهای خود نخواهند بود.

ماریا کارولینا اوزکاتگوی (María Carolina Uzcátegui)، دبیر سابق شواری ملی تجارت و خدمات ونزوئلا تا آنجا پیش رفت که آشکارا پترو را یک دام فریبکارانه و کلاهبرداری خوانده بود:

پترو یک کلاهبرداری است؛ چون چیزی که در آغاز سال می‌شد با این ارز دیجیتال خرید، با الان زمین تا آسمان متفاوت است.

دولت ونزوئلا و خرده‌فروشان این کشور ممکن است در آینده‌ای نزدیک شاهد بروز یک درگیری تازه میان خود باشند؛ چرا که دولت مادورو در پی احیای گشت‌های کنترل قیمت است. بنابر گزارش وال استریت ژورنال، دولت ونزوئلا در راستای کنترل و سرکوب قیمت‌ها اقدام به تشکیل تیم‌های متعدد بازرسی کرده است.

این اقدام بخشی از برنامه‌های دولت برای مهار تورم لجام گسیخته است. منتقدان نیز اذعان داشته‌اند که اجبار مردم به پذیرش پترو حاکی از تلاش روزافزون مادورو برای کنترل هر چه بیشتر اقتصاد ونزوئلا است.

خرده‌فروشان تاکنون توانسته‌اند نقشه‌های دولت ونزوئلا را برای گسترش دامنه پذیرش این ارز دیجیتال نقش بر آب کنند. با این حال، تیم مدیریتی مادورو از هنگام عرضه پترو همواره سعی داشته این پروژه را هرچند با موفقیت محدود به پیش ببرد.

مادورو پیشتر به شرکت‌های هواپیمایی فعال در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا دستور داده بود که برای تامین سوخت ناوگان هوایی خود از ارز دیجیتال پترو استفاده کنند. علاوه بر این، این کشور همواره در تلاش بوده تا در مبادلات خارجی خود با روسیه و هند از پترو بهره بگیرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه