هک تاریخی در توییتر؛ چرا هکر بیت کوین را برای کلاهبرداری انتخاب کرده بود؟

هک تاریخی در توییتر؛ چرا هکر بیت کوین را برای کلاهبرداری انتخاب کرده بود؟

شب گذشته در هک بزرگ توییتر، هکر از بیت کوین برای سرقت بیش از ۱۲۰ هزار دلار استفاده کرد.

بیت کوین یک سیستم پولی جایگزین و مقاوم در برابر سانسور است. به بیان دیگر، بیت کوین از پایه به‌گونه‌ای طراحی شده تا مانع از مداخلات طرف‌های شخص ثالث (مانند بانک‌ها، دولت‌ها و نهادهای مجری قانون) شود، بنابراین هکرها به‌سادگی از آن می‌توانند برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند. کوین دسک در مقاله‌ای تازه به این سؤال پاسخ می‌دهد که چرا هکرها بیت کوین را برای حمله خود انتخاب کردند.

ارزش پیشنهادی بیت کوین را می‌توان در چند دسته گنجاند که همگی بر پایه فناوری استوار هستند.

وقتی هکری دستش به بیت کوین می‌رسد، کار تمام است

بیت کوین، ماهیتی الکترونیکی دارد. یکی از القاب پرطرفدار برای بیت کوین «پول جادویی اینترنت» است. بیت کوین اساسا به‌صورت آنلاین کار می‌کند. شما می‌توانید با چند کلیک ساده، بیت کوین را از کامپیوتر یا گوشی تلفن خود به هر کسی در چهارگوشه‌ جهان ارسال کنید، بدون آنکه کسی بتواند مانع شما شود. همچنین نباید از این غافل شوید که پس از ارسال بیت کوین، نمی‌توانید آن را پس بگیرید.

این قابلیت یا شاید عامل آسیب‌زا دقیقا دلیل وجودی بیت کوین است. بیت کوین بر پایه یک فناوری با نام تراکنش‌های همتا‌به‌همتا استوار است تا واسطه‌هایی مانند نهادهای مجری قانون نتوانند سد راه آن شوند. هنگامی هم که بیت کوین‌ها وارد کیف پول فردی شوند، دیگر کار تمام است و نمی‌توان آن‌ها را پس گرفت.

بیت کوین یک نام مستعار است

همانند بسیاری از شناسه‌های کاربران در توییتر، بیت کوین یک نام مستعار است و نمی‌توان یک آدرس بیت کوینی را به‌آسانی به هویت یک فرد مشخص، گره زد.

از سویی دیگر، تقریبا غیرممکن است که بتوان دلارهای سرقتی را بدون جا گذاشتن ردپایی از یک حساب به حساب دیگری منتقل کرد. چراکه به‌طور معمول، پول از طریق یک نهاد شخص ثالث میان حساب‌ها جابه‌جا می‌شود.

سامانه‌ها و نظام‌های پولی سنتی و متداول، می‌توانند تراکنش‌ها را برگشت زده و شناسه‌های هویتی مربوطه را به آن نسبت دهند. مسلماً این قابلیت به مزاج هکرها خوش نخواهد آمد. از آن سو، تراکنش‌های بیت کوین این‌گونه نیستند و کنترل آن‌ها بسیار دشوار است.

بیت کوین، نقد است

بیت کوین روزانه و در بسیاری از نقاط به‌صورت آنلاین، دادوستد می‌شود. اگر کسی حاضر به پرداخت دلار در ازای بیت کوین نباشد، موجودی کیف پول‌های بیت کوینی شما فاقد ارزش خواهد بود. بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ معرفی و راه‌اندازی شده، قدیمی‌ترین و پرمعامله‌ترین دارایی دیجیتال است. علاوه بر این، می‌توان در اپلیکیشن‌های مالی محبوبی همچون کش‌اپ (CashApp) یا پی‌پال (PayPal) به بیت کوین دسترسی داشت.

سامسون موو (Samson Mow)، معاون ارشد امنیتی بلاک‌استریم (Blocksteam) در یک پیغام خصوصی نوشته است:

طبیعی است که مهاجمان، بیت کوین را انتخاب می‌کنند. بیت کوین، نقدترین و مقاوم‌ترین دارایی حال حاضر در برابر سانسور است.

همه این مطالب، گفته شد تا درنهایت به این نکته برسیم که هکر توییتر، ارز دیجیتال درستی را برای دریافت پول‌های کاربران انتخاب کرده است.

اما بیت کوین قابل ردیابی است

آدرس‌های بیت کوین قابل ردیابی هستند. حتی دیگران می‌توانند آن‌ها را بایکوت کنند. ماهیت بلاک چین بیت کوین به‌گونه‌ای است که کاملا شفاف است. این بدان معناست که تراکنش‌های دریافتی و ارسالی یک فرد برای تمامی کسانی که اندکی با بیت کوین آشنایی داشته باشند، قابل رؤیت است.

برای مثال، صرافی کوین‌بیس به کاربران خود اجازه نمی‌دهد تا به آدرس هکر توییتر، بیت کوین ارسال کنند.

هک تاریخی در توییتر؛ چرا هکر بیت کوین را برای کلاهبرداری انتخاب کرده بود؟
در طول یک روز، یک آدرس بیت کوینی مرتبط با هک توییتر، ۱۲ بیت کوین دریافت کرده است

چینالیسیس، شرکت فعال در حوزه تجزیه‌وتحلیل بلاک چین اعلام کرده حدودا ۱۲ بیت کوین (با ارزش تقریبی ۱۱۰ هزار دلار) مسروقه در حال جابه‌جایی در بلاک چین بیت کوین است، اما می‌توانیم مقصد آن‌ها را ببینیم. گفتنی است برخی از شرکت‌ها قادرند با رهگیری اطلاعات اندکی که هکرها از خود به‌جای می‌گذارند، شناسه‌های حقیقی آن‌ها را با شناسه‌های بلاک چینی‌شان مطابقت دهند.

ناگفته نماند که ابزارهایی وجود دارند که می‌توان به کمک آن‌ها ردپای تراکنش‌های بیت کوین را محو کرد و از این رو هکری که اقدام به سرقت موجودی کاربران کرده می‌تواند از این ابزارها برای محافظت از پول‌هایی که به جیب زده استفاده کند.

در خاتمه کاربران باید در مورد وعده‌های اهدای رایگان پول در اینترنت، جانب احتیاط را رعایت کنند؛ خواه این پول در قالب دلار و پوند باشد، خواه بیت کوین.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
ایمان
ایمان
۳ سال قبل

مطمُن باشید هکر ها زرنگ تر از این حرفان که بخوان ردی از خودشون به جا بذارن تحقیقاتشون به جایی نخواهد رسید

امير
امير
۳ سال قبل

میتونست خیلی راحت مونرو زیکش دش یا هر ارز دیگه که پیگیرگریزتر از بیت کوینه درخواست کنه بعد تبدیلشون کنه به بیت کوینو بعدم به فیات اینجوری ردشو زدن خیلی سختتر میشه یا شایدم غیرممکن بشه

bhmn
bhmn
۳ سال قبل
پاسخ  امير

پس معلوم میشه یع هدفی ازین کار داشته ک بیت کوین درخواست کرده!!!!یا مطمئن بوده ک میتونه ادرس هارو حذف کنه....یا اینکه هدفش چیز دیگه بوده یا کسایی تو این کار دست دارن!!!!