تتر با قدرت متمرکز خود ۱ میلیون دلار USDT را که به آدرس اشتباه رفته بود برگشت زد

تتر با قدرت متمرکز خود ۱ میلیون دلار USDT را که به آدرس اشتباه رفته بود برگشت زد

پس از آنکه یک گروه از معامله‌گران دیفای سهوا یک‌ میلیون دلار را به آدرس اشتباهی انتقال دادند، تتر برای کمک به بازگرداندن این وجوه، دست به کار شد.

به گزارش دیکریپت، تتر که با اختلاف زیاد بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده استیبل کوین در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است، همواره به‌دلیل طراحی متمرکزش با انتقادات زیادی مواجه بوده است. اما اکنون همین جنبه از کسب‌وکارش مزیت خود را نشان داده است.

پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد فنی تتر، جمعه گذشته در توییتر اعلام کرد که بنیاد تتر مبلغی معادل یک میلیون دلار را که به آدرس اشتباه رفته بود، برگشت زده است.

تتر با قدرت متمرکز خود ۱ میلیون دلار USDT را که به آدرس اشتباه رفته بود برگشت زد
قیمت USDT در شهریور

این یک میلیون دلار پس از آنکه یک گروه ناشناس از کاربران چینیِ دیفای به‌صورت اشتباه، وجوه خود را به آدرس قراردادی مرتبط با «Swerve Finance» ارسال کرده بودند، از دست رفت. گفتنی است Swerve Finance یکی از کلون‌های کرو فایننس (Curve Finance) است که با هدف توزیع عادلانه‌تر توکن راه‌اندازی شده است. آدرس موردنظر به‌عنوان بخشی از پروتکل سوآپ استیبل کوین دیفای، چندین استیبل کوین را می‌پذیرد؛ اما برای دریافت تتر برنامه‌ریزی نشده است، موضوعی که گلایه معامله‌گران را در پی داشته است.

پس از آنکه تیم پشتیبانی تتر تأیید کرد که توکن‌های اصلی از قرارداد Swerve Finance قابل‌بازیابی نیست، تتر آدرس مذکور را «مسدود» کرد و امکان دریافت و ارسال تتر را از آن لغو کرد. به این ترتیب اطمینان حاصل کرد که توکن‌های از دست رفته نمی‌توانند مجدداً وارد گردش شوند. اگر در آینده قرارداد Swerve بخواهد تتر را بپذیرد، آدرس گیرنده می‌تواند برای تطبیق با سپرده‌های کاربران جایگزین شود.

این اقدام تتر نه تنها جنبه ویژه‌ای به مباحث مرتبط با تمرکز در دیفای و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال می‌دهد، نور تازه‌ای هم به جنبه‌ای از بازار در حال رشد استیبل کوین‌ها که پیش‌تر به‌عنوان نقطه‌ای تاریک از آن یاد می‌شد، می‌تاباند.

گفتنی است استیبل کوین‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که به یک دارایی دیگر وابسته‌اند. برای مثال تتر به دلار آمریکا متکی است. هدف از ایجاد استیبل کوین‌ها، جلوگیری از نوسانات قیمتی زیادی است که در اغلب ارزهای دیجیتال مشاهده می‌شود.

استیبل کوین‌ها به‌طور فزاینده‌ای در سال ۲۰۲۰ در بین فعالان ارزهای دیجیتال اهمیت پیدا کردند. شایان ذکر است بیش از ۱۴ میلیارد دلار استیبل کوین تتر در گردش وجود دارد و ارزش بازار مجموع استیبل کوین‌های دیگر نظیر USDC نیز به حدود ۲ میلیارد دلار می‌رسد.

USDC استیبل کوین دیگری است که کوین بیس و شرکت خدمات پرداخت سیرکل (Circle) از آن پشتیبانی می‌کنند. این استیبل کوین نیز از نوعی طراحی متمرکز استفاده می‌کند و این قابلیت را دارد که آدرس‌هایی را که با USDC تراکنش انجام می‌دهند، مسدود کند.

شرکت سنتری (Centre) که به‌لحاظ فنی USDC را کنترل می‌کند و همچنین شرکت تتر، در گذشته نشان داده‌اند که با مراجع قانونی برای رهگیری فعالیت‌های غیرقانونی که از طریق استیبل کوین‌ها انجام می‌گیرد، همکاری می‌کنند. این همکاری‌ها اغلب شامل مسدودکردن آدرس‌ها و سایر اقداماتی است که از طریق کنترل متمرکز پلتفرم‌های مربوطه صورت می‌گیرد.

شکی نیست که فعالیت‌هایی نظیر مسدودکردن حساب‌ها و یا امکان استرداد وجوه که اخیراً تتر انجام داده است، با روح غیرمتمرکز و بدون‌نیاز به مجوز که در بین جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد، سازگار نیست؛ اما در این گونه موارد، معامله‌گران بی‌شک قدردان چنین سنت‌شکنی‌هایی هستند و به نظر می‌رسد وقتی پای ضررهای میلیون دلاری دیگری هم در میان باشد، باز هم درخواست‌های این‌چنینی برای نجات وجود خواهند داشت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
Ali
Ali
3 سال قبل

این ادرس ا داره معضلی میشه
باید راهی براش پیدا کنن

امین
امین
3 سال قبل

چقدر شبیه برگشت پول بانکه!?