افزایش سریع عرضه Tether، موجب افزایش نگرانی ها درباره دستکاری و حساب سازی شده است

افزایش سریع عرضه Tether، موجب افزایش نگرانی ها درباره دستکاری و حساب سازی شده است

Tether، همیشه یک توکن بحث برانگیز بوده است که ادعا می شود برای ارزهای فیات(بدون پشتوانه) قابل تبدیل هستند اما سیستم بانکی فیات، از پذیرش آن ها اجتناب می کند. با این حال، گسترش سریع عرضه ی Tether، نگرانی ها را درباره ی این که آیا این گسترش عرضه می تواند یکی از دلایل رشد سریع قیمت ارز رمزنگاری شده باشد یا خیر، افزایش داده است.

Tether چیست؟

با استناد به وب سایت این شرکت، Tether، یک ارز رمزنگاری شده است که ارزش آن تقریباً ثابت نگه داشته شده یا به عبارتی برحسب قیمت ارزهای ملی مانند دلار آمریکا، ثابت شده است. Tether.to ادعا می کند که این ارز با یک تیر دو نشان زده است- هم دارای مزایای فناوری بلاک چین است و هم یک ارز با قیمت نسبتاً پایدار است. قرار است هر Tether در گردش مالی، با یک دلار حمایت شود که توسط شرکت ذخیره شده است.

عرضه: بیش از ۱۰.۰۰۰% افزایش در یک سال، بیش از ۴۳% افزایش در نوامبر

عرضه ی کلی Tether، در سال ۲۰۱۷(۱۳۹۶) به سرعت افزایش یافت. از آنجا که قیمت هر tether با فیات(دلار یا یورو) تثبیت شده است، ارزش کلی بازار، نشان دهنده ی عرضه ی اساسی tetherها است. ارزش کل بازار tether، از ۶.۹ میلیون دلار در نوامبر ۲۰۱۶(۱۳۹۵) تا ۶۴۵ میلیون دلار در حال حاضر، افزایش سریعی داشته است. tether در سال گذشته، افزایش ۱۰۰ درصدی در عرضه داشته است.

بخش قابل توجهی از این افزایش در ۱۵ روز از ماه نوامبر ۲۰۱۷ اتفاق افتاده است که عرضه و ارزش بازار آن تا ۲۰۰ میلیون دلار در آن زمان افزایش یافت. از آنجا که قرار است هر tether توسط ذخیره ی ارز فیات حمایت شود، سؤالاتی در این باره مطرح است که tether(شرکت آن) چگونه در سال گذشته برای افزایش زیاد ترازنامه ی مالی خود(balance sheet) مدیریت شده است.

صفحه ی شفاف سازی تتر چندان هم شفاف نیست

Tether.to، یک صفحه به نام صفحه شفاف سازی دارد که ادعا می کند ترازنامه ی مالی شرکت را تقریباً در زمان واقعی و بلادرنگ نمایش می دهد. همچنین ادعا می کند که ذخایر شرکت تحت حسابرسی های منظم قرار دارند. Tether.to پس از انتقاداتی که به آن وارد شد، یادداشتی از مؤسسه حسابرسی بین المللی Friedman LLP منتشر کرد که به عنوان مشاور برای انجام بررسی های محدودِ(نه حسابرسی) پول نقدی که توسط شرکت از تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ نگه داشته شده بود، به استخدام Tether.to درآمد.
با این حال، به دلیل این که عرضه ی tetherها به طور قابل ملاحظه ای پس از سپتامبر ۲۰۱۷ طور چشمگیری افزایش یافت، مجدداً نگرانی ها درباره ی دارایی های ذخیره شده توسط Tether.to افزایش یافت.

افزایش سریع عرضه Tether، موجب افزایش نگرانی ها درباره دستکاری و حساب سازی شده است

آیا بات های Willy و Markus  احیاء می شوند؟

استفاده از پول هایی که وجود ندارند(non-existent money) برای تجارت می تواند منجر به افزایش زیاد قیمت شود. ادعا شده که روند افزایش سریع در سال ۲۰۱۳، توسط ۲ ربات به نام های Willy و Markus  به وجود آمده است که بیت کوین ها را در فواصل زمانی منظم، بدون خرج کردن پول واقعی، خریداری کردند.
فروپاشی Mt. Gox(ارز دیجیتالی ژاپنی) و سقوط قیمت بیت کوین سال ها طول کشید تا برطرف شود.
Helicopter money (ابزار سیاست پولی غیرمتعارفی است که به عنوان جایگزینی برای تسهیل کمی(QE) برای زمانی که نرخ های بهره نزدیک به صفر هستند و اقتصاد وارد رکود شده، پیشنهاد شده است)، اثر مستند و قطعی بر افزایش تورم دارد.
مقدار افزایش در عرضه ی تِتِر (۲۰۰ میلیون دلار) در ماه گذشته در مقایسه با حجم معاملات بیت کوین(۵ میلیارد دلار) کمرنگ به نظر می رسد اما هرگونه نگرانی و ترس درباره ی ارزش tether با واحد پولی دیگر، کل اکوسیستم ارز رمزنگاری شده را تحت تأثیر قرار خواهد داد و ممکن است سبب شود مردم درصدد فروش tetherهایشان برآیند یا به یک باره در مبادلات، آن ها را به قیمت بسیار پایین بفروشند به همین خاطر بعضی رسانه های اجتماعی با شک و تردید درباره ی ثبات Tether صحبت می کنند.

الزامات- داشتن شفافیت و حسابرسی ها

کاری که Tether.to باید انجام دهد این است که که به جامعه ی ارزهای رمزنگاری شده در مورد ایمنی و شایستگی ترازنامه ی مالی خود، اطمینان دهند. این کار می تواند از طریق یک حسابرسی کامل توسط یک نمایندگی مشهور و خوش نام انجام شود. همچنین آن ها باید درباره ی دارایی هایشان، شفافیت داشته باشند- دقیقاً موجودی های نقدیشان را کجا نگه می دارند و چه کسانی بانکداران آن ها هستند.
و در آخر، شرایط قانونی این شرکت نباید مسئولیت در قبال tetherها را منکر شود.

هیچ حق قراردادی یا حق دیگری یا ادعای قانونی علیه ما برای فروش یا تعویض tetherهای شما با پول نقد وجود ندارد

مردم معتقدند که یک tether را می توان با یک دلار، بازخرید کرد و این همان چیزی است که به آن ارزش می بخشد. این شرکت باید برای تأیید امر مذکور به خوبی عمل کند، مخصوصاً اگر مشتری های آن بتوانند از تمامی قوانین مربوط به مشتری و ضد پولشویی پیروی کنند.

 

 

آیا این ارز قابل اطمینان است؟ با توجه به فعالیت هایی که عدم شفافیت کامل آن سوالاتی را برای مردم به وجود آورده آیا اعتماد به آن را دچار خدشه نمیکند؟ چه آینده ای را برای این ارز متصور هستید؟ آیا مسئولان این ارز راهکاری را برای پاسخگویی به خواسته مشتریان پیدا خواهند کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 

 

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
رضا جعفري
رضا جعفري
6 سال قبل

تتر وقتي بعضي از كشورا رو تحريم ميكنه يعني خودش داره ميگه كه اعتباري بهش نيس
برا وريفاي هم بايد از هفت خان رد شي