بلاک چین تلگرام با اتریوم سازگار خواهد بود

بلاک چین تلگرام با اتریوم سازگار خواهد بود

یکی از استارت‌آپ‌هایی که بر روی ساخت ابزارهای مورد استفاده در شبکه تلگرام کار می‌کند، اعلام کرده که بلاک چین تلگرام با اتریوم سازگار خواهد بود.

به‌گزارش «کوین دسک»، یک‌شنبه شاهد عرضه‌ی کد برای راه‌اندازی یک نود روی شبکه باز تلگرام (TON) خواهیم بود. انتشار کدها این امکان را برای کاربران ایجاد می‌کند که پیش از عرضه شبکه اصلی، بتوانند به‌صورت آزمایشی از TON استفاده کنند. به‌نقل از خبرگزاری‌ها بلاک چین تلگرام ۳۱ اکتبر در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

TON Labs که توسط تلگرام و پس از اولین دوره از فروش توکن‌ها ایجاد شد، در حال ساخت ابزارهای مختلفی است که به توسعه‌دهندگان امکان ساخت نرم‌افزاهایی جدید در شبکه را می‌دهد. یکی از این ابزارها کامپلایر Solidity خواهد بود. بنا بر گفته‌های «الکساندر فیاتلوف» مدیر عامل این شرکت، به‌وسیله این ابزار، نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی که برای کار بر روی شبکه اتریوم ساخته شده‌اند می‌توانند روی TON نیز مورد استفاده قرار گیرند. وی در مصاحبه‌ای با کوین دسک ضمن اشاره به اینکه از ماه جولای (تیر) در حال آزمایش این ابزار بوده‌اند، می‌افزاید:

این شاید سخت‌ترین چیزی بود که ساخته‌ایم. این ابزار به جامعه حرفه‌ای اتریوم امکان می‌دهد که هر چیزی که برای آن شبکه ساخته‌اند را وارد TON کنند.

تست‌های پیش از انتشار

بر اساس توافق‌نامه سرمایه‌گذاران، در صورت عرضه نشدن TON در ۳۱ اکتبر (۹ آبان)، تلگرام موظف است تا سرمایه آن دسته از افرادی که در سرمایه‌گذاری اولیه پروژه شرکت داشته‌اند را بازگرداند. عرضه روز یک‌شنبه را می‌توان آخرین قدم تلگرام در جهت آزمایش شبکه خود دانست.

به گفته فیاتلوف، انتشار کدهای TON که فردا صورت می‌گیرد، مهمترین مرحله از روند انتشار TON خواهد بود:

زمان کمی میان انتشار نود و عرضه شبکه اصلی داریم؛ این یعنی وقت چندانی در خصوص آزمایش، شناسایی و رفع باگ‌های احتمالی و نقاط آسیب‌پذیر در اختیار نداریم.

کدهای لایت کلاینت (Light Client) اوایل سال جاری در دسترس سرمایه‌گذارن این ارز قرار گرفت که بلافاصه به بیرون درز کرد. به‌گفته فیاتلوف، این کدها به کاربران اجازه می‌داد که مفاهیم پایه‌ای بلاک چین تلگرام و عملکردهای آن را بفهمند:

می‌توانید با «گرام» (GRAM) کار کنید، قراردادهای هوشمند ساده بنویسید، به‌وسیله لایت کلاینت با نود حرف بزنید و کیف پول بسازید.

تلگرام توانست در سال گذشته میلادی برای ساخت بلاک چین خودش ۱.۷ میلیارد دلار سرمایه جذب کند. گفته می‌شود این غول پیام‌رسان ۶ ساله در حال حاضر چیزی بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
کوروش طهرانی
کوروش طهرانی
4 سال قبل

توی مطلب بعدی از کارایی های این پروژه خلق شده و تاثیرش روی کانالا و افراد رو توضیح بدین ممنون