توسعه‌دهندگان بلاک چین تلگرام به دنبال راه‌اندازی این بلاک چین بدون دخالت خود تلگرام!

توسعه‌دهندگان بلاک چین تلگرام به دنبال راه‌اندازی این بلاک چین بدون دخالت خود تلگرام!

حکم دادگاه ناحیه‌ای ایالات متحده ممکن است مانع از راه‌اندازی بلاک چین تلگرام شود، اما این بدان معنی نیست که دیگران هم نمی‌توانند این کار را بکنند.

به گزارش کوین دسک، بنیاد جامعه شبکه باز تلگرام (TON) که گروهی متشکل از دو هزار سرمایه‌گذار و توسعه‌دهنده نرم‌افزاری است، اکنون در حال بحث در مورد راهکارهای ممکن برای راه‌اندازی این شبکه، بدون مشارکت بستر پیام‌رسانی تلگرام است.

فدور اسکوراتوف (Fedor Skuratov)، بنیان‌گذار این گروه و مدیر سابق ارتباطات در تون لبز (TON Labs) ادعا کرد که گروه این موضوع را کاملا جدی می‌داند. او گفت که جامعه تون در حال بحث بر روی گزینه‌های ممکن است و هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

در روز سه‌شنبه (۵ فروردین)، کوین کسل (Kevin P. Castel)، قاضی دادگاه منطقه‌ای نیویورک، در دعوی حقوقی بین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و تلگرام، به نفع کمیسیون بورس رای داد و مقرر کرد که توکن‌های عرضه شده توسط تلگرام، که گرام (Gram) نام دارد، به عنوان اوراق بهادار تلقی شود و تا آغاز جریان رسمی دادگاه جلوی عرضه این توکن‌ها به سرمایه‌گذارانی که در عرضه اولیه ۱.۷ میلیارد دلاری این توکن شرکت کرده بودند، گرفته شود. تلگرام دادخواستی برای تجدیدنظر در این حکم ارائه داده است.

واکنش بنیاد تون نسبت به این موضوع، بر محدودیت اختیارات دولت در قانون‌گذاری فناوری‌های متن‌باز تاکید دارد. دولت‌ها می‌توانند افراد یا گروه‌های خاص را از اجرای یک کد منع کند، اما اگر کد در حوزه عمومی باشد، دیگران می‌توانند آن را اجرا کنند. مسئله‌ای که در خصوص تولید سلاح‌های ساخته‌شده با استفاده از پرینترهای سه بعدی وجود داشت.

به گفته اسکوراتوف، تمام کدهای مورد نیاز برای راه‌اندازی تون در حال حاضر آماده هستند. تنها کاری که این جامعه باید بکند، تولید اولین دسته تراکنش‌ها و یا همان بلاک جنسیس، و فراهم کردن ۱۳ کامپیوتر موسوم به اعتبارسنج است.

اسکوراتوف گفت:

به طور دقیق، برای راه‌اندازی تون توسط جامعه اقدامات خاص دیگری به جز اجماع در جامعه لازم نیست. اما برای به رسمیت شناختن این موضوع باید با تمام سرمایه‌گذاران و یا حداقل اکثریت آنان به توافق برسیم.

این حرکت ممکن است مشابه یک هاردفورک باشد، و یا مانند بلاک چین‌های دیگر به چند شبکه مجزا تقسیم شود. اما تفاوت اساسی این مورد با سایر هاردفورک‌ها این است که در این مورد شبکه اصلی تون یا نسخه اصلی شبکه هنوز راه‌اندازی نشده است.

تون لبز، استارتاپی که به تلگرام کمک کرد تا بر روی تست‌نت یا نسخه آزمایشی تون که از بهار سال گذشته فعال است، کار کند، اخیرا نسخه تست‌نت موازی خود را راه‌اندازی کرده است.

تلگرام کد بلاک چین تون را از سپتامبر گذشته (شهریور ۱۳۹۸) در اختیار نودها قرار داده است و بخش‌های از پروژه را حتی پس از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار پیش‌ می‌برد. تلگرام از پاییز گذشته مقاله‌ای را در مورد پروتکل اجماع تون و همچنین یک کیف پول بومی برای ارز دیجیتال گرام منتشر کرده است.

در حال حاضر، کدهای شبکه به صورت آنلاین در دسترس است و از لحاظ تئوری هر کسی می‌تواند نسخه‌ای از بلاک چین خود را با استفاده از این کد راه‌اندازی کند. اسکوراتوف در این مورد گفت:

این [راه‌اندازی شبکه مستقل از تلگرام] یک مسئله متفاوت است. اما این امر باید مورد توافق و اجماع سرمایه‌گذاران تون باشد تا بتوان آن را به عنوان شبکه قانونی به رسمیت شناخت.

وی در ادامه افزود:

ما با کسانی (سرمایه‌گذاران) که می‌شناسیم ارتباط برقرار خواهیم کرد و آن‌ها را نیز ترغیب خواهیم کرد که با ما تماس بگیرند.

با توجه به گفته‌های اسکوراتوف، این جامعه در حال بحث و تصمیم‌گیری در مورد توکن‌هایی است که در وایت‌پیپر تون مقرر شده است بین سرمایه‌گذاران و تیم تلگرام توزیع شود.

تون یک بلاک چین با پروتکل اجماع اثبات سهام (POS) است. برای راه‌اندازی این بلاک چین نیاز است که اعتبارسنجان از ابتدا مقدار قابل توجهی از توکن‌ها را در اختیار شبکه قرار دهند تا بتوانند تراکنش‌ها را اعتبارسنجی کنند. این بدین معنی است که در شروع کار باید تعداد مشخصی از توکن‌های گرام بین سهام‌داران پروژه توزیع شود.

به گفته یکی از سرمایه‌گذاران که نخواسته نامش فاش شود، در حال حاضر تقریباً نیمی از سرمایه‌گذاران خواهان بازپس‌گیری سرمایه‌های خود با هر شرایطی هستند. در حالی که نیمی دیگر از سرمایه‌گذاران منتظرند تلگرام راه‌کاری برای این مشکل بیندیشد و بالاخره توکن‌ها را عرضه کند.

در ماه اکتبر (مهر ۱۳۹۸) به لطف سرمایه‌گذاران مهلت راه‌اندازی تون تا ۳۰ آوریل (۱۲ اردیبهشت) تمدید شد. اما یاکوف بارینسکی (Yakov Barinsky)، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «HASH CIB» که با تعدادی از سرمایه‌گذاران تون در این مورد مشورت کرده است، بعید می‌داند تلگرام بتواند تا این تاریخ به وعده خود برای راه‌اندازی تون و گرام عمل کند:

با اینکه اکثر سرمایه‌گذاران در ماه اکتبر با به تعویق افتادن تاریخ راه‌اندازی شبکه موافقت کردند، اما اکنون دیگر این کار را نخواهند کرد. طبق توافق‌نامه‌ای که در اکتبر امضا شد، در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران می‌توانند فقط ۷۲ درصد از سرمایه خود را پس بگیرند که با توجه به بحران جاری در بازارهای مالی، بازهم معامله خوبی است.

بارینسکی معتقد است که بازپس‌گیری سرمایه‌ها تلگرام را در موقعیت ناخوشایندی قرار خواهد داد. او اذعان کرد:

پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام هر کاری خواهد کرد تا سرمایه‌ها را نگه دارد. ممکن است او از سرمایه‌گذاران بخواهد که با تعویق مجدد زمان راه‌اندازی موافقت کنند و حتی ممکن است علی‌رغم تصمیم دادگاه شبکه را راه‌اندازی کند.

بارینسکی در پایان گفت:

راه‌اندازی تون به نفع صنعت بلاک چین خواهد بود. اما بدون تیم تلگرام، این پروژه جذابیت خود را از دست خواهد داد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
محمد
محمد
4 سال قبل

اگه قرار باشه تلگرام قوانین sec رو اجرا کنه باید قوانین دیگه و قوانین آمریکا رو هم اجرا کنه و این بی معنی ترین بلاک چین از منظر غیر متمرکز بودنه، یه چیزی مثل لیبرا