لایحه قانون‌گذاران آمریکا برای تبدیل استیبل کوین‌ها به اوراق بهادار؛ موانع فیس‌بوک بیشتر شدند

لایحه قانون‌گذاران آمریکا برای تبدیل استیبل کوین‌ها به اوراق بهادار؛ موانع فیس‌بوک بیشتر شدند

کنگره آمریکا ممکن است لایحه‌ای برای دسته‌بندی ارزهای دیجیتال باثبات به عنوان اوراق بهادار صادر کند. استیبل کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال باثبات، کوین‌‌هایی هستند که به یک ارز رایج ملی یا یک دارایی دیگر وابسته‌اند و به پشتوانه آن‌ها عرضه می‌شوند.

به گزارش «کوین‌دسک»، در پیشنویس لایحه‌ای که روز سه شنبه (۳۰ مهر) منتشر شد، سیلویا گارسیا (Sylvia Garcia)، نماینده دموکرات ایالت تگزاس، پیشنهاد کرده است که تحت قانون اوراق بهادار ۱۹۳۳، استیبل کوین‌ها به صورت اوراق بهادار شناخته شوند. او با ارائه این لایحه به کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان، در نظر دارد تا دستورالعمل‌های شفاف‌تری در این حوزه ارائه شود. گارسیا در این خصوص اظهار داشت:

ارزش بازار چنین دارایی‌های دیجیتالی، چه به صورت کلی و چه جزئی، چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم، چه به صورت ارتباط آن‌ها با یک سبد از دارای‌های از جمله دارایی‌های دیجیتال که توسط فرد یا نهادی ایجاد و مدیریت می‌شود، از پیش تعیین شده است.

به نظر می‌رسد لایحه پیشنهادی واکنشی به ارز دیجیتال فیسبوک، لیبرا است که ژوئن (تیر) امسال معرفی شد. قرار است لیبرا با سبدی از ارزهای فیات رایج پشتوانه‌سازی شود.

پیش‌تر قانون‌گذاران آمریکایی خواستار لغو عرضه ارزدیجیتال فیس‌بوک شدند و درخواست کردند تا زمان روشن شدن وضعیت قانونی در این حوزه، توسعه آن متوقف شود.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، قرار است روز آینده در مقابل کمیته خدمات مالی آمریکا حاضر شود و شهادت دهد.

اگر این لایحه به قانون بدل شود، SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) به مرجع نظارتی و قانون‌گذاری امور مربوط به استیبل کوین‌ها تبدیل خواهد شد.

ارائه این طرح لزوما به معنی تبدیل آن به قانون نیست. ابتدا باید در کمیته خدمات مالی به رای گذاشته شود و سپس توسط مجلس نمایندگان آمریکا تایید شود. در مرحله بعدی وارد مجلس سنا شده و در نهایت توسط رئیس جمهور امضا می‌شود. در حال حاضر به طور قطعی نمی‌توان گفت که واکنش‌ها نسبت به این طرح پیشنهادی چگونه خواهد بود.

این در حالی است که رئیس سابق CFTC (کمیسبون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات‌متحده)، گری گنسلر (Gary Gensler)، در اظهارنظری گفته بود که لیبرای فیس‌بوک یک اوراق بهادار است. او در تصریح صحبت‌های خود در ماه جولای در مقابل کمیته خدمات مالی گفت که این پروژه مانند سرمایه‌هایی است که در بازارهای بورس معامله می‌شوند.

طرح پیشنهادی در خصوص ارزهای دیجیتال به صورت مشترک با پیش‌نویس لایحه دیگری ارائه شده است. طرح دوم توسط مایکل سن نیکولاس (Michael San Nicolas) به کمیسیون تسلیم شده است و بر اساس آن بازارهای بورس ملی آمریکا نمی‌توانند اوراق بهاداری ارائه کنند که صادر کننده یا عوامل مرتبط با صدور آن‌ها تهاتر را به شکل استیبل کوین انجام دهند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه