عرضه استیبل کوین‌های جداگانه نقشه جایگزین فیسبوک است؛ احتمال تغییر رویه لیبرا

عرضه استیبل کوین‌های جداگانه نقشه جایگزین فیسبوک است؛ احتمال تغییر رویه لیبرا

پروژه ارز دیجیتال فیس‌بوک، لیبرا، ممکن است دچار تغییراتی بنیادین شود. به گفته مدیر ارشد لیبرا، این سیستم پرداخت جهانی ممکن است اهداف بسیار متفاوتی را نسبت به آنچه ابتدا در نظر داشته در پیش بگیرد.

به گزارش «کوین‌دسک»، دیوید مارکوس (David Marcus)، از خالقان لیبرا، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز در حاشیه یک سمینار بانکی گفت؛ این احتمال وجود دارد که لیبرا طرح ارز دیجیتال باثبات ترکیبی خود با نام «سینتتیک» (synthetic) را کنار بگذارد. پیش‌تر اعلام شده بود که لیبرا با سبدی از ارزهای رایج و اوراق قرضه دولتی پشتوانه‌سازی خواهد شد. به گفته مارکوس یکی از طرح‌های جایگزین، عرضه چندین استیبل کوین جداگانه است که هر یک به ارز فیات خاصی مانند دلار، پوند یا یورو وابسته‌اند.

مارکوس در صحبت‌هایش اظهار داشت:

قطعا می‌توانیم با این مسئله با چندین استیبل کوین که هر یک توکنی دیجیتالی‌شده از یک ارز ملی است، پاسخ دهیم. این یکی از گزینه‌هایی است که باید آن را در نظر بگیریم.

مارکوس در ادامه صحبت‌های خود با رویترز افزود که این تغییر رویکرد، لزوما گزینه مد نظر لیبرا نیست؛ اما پروژه باید «سریع‌الانتقال» باشد. می‌توان گفت که اظهارات مارکوس به نوعی پاسخ به واکنش‌هایی است که از مقامات قانون‌گذار در سرتاسر دنیا نسبت به پروژه لیبرا صورت گرفته است.

بسیاری از کشورها، لیبرا را به‌ عنوان تهدیدی برای ثبات و حاکمیت سیاست‌های پولی و مالی دانسته و آن را ابزاری بالقوه در خصوص اجرای جرایم مالی می‌دانند.

تعدادی از قانون‌گذاران آمریکایی و اروپایی خواستار آن شدند که تا برطرف کردن مشکلات، عرضه لیبرا به تعویق بیفتد. لیبرا نیز در پاسخ به این نگرانی‌ها گفته است که با مقامات قانون‌گذار همکاری خواهد کرد و زمان‌بندی عرضه آن به گونه‌ای است که تمام نگرانی‌ها رفع شود؛ مقامات لیبرا همچنین اطمینان داده‌اند که این ارز تهدیدی برای حاکمیت پولی و مالی نخواهد بود.

در گزارش رویترز دلیل تغییر رویه لیبرا اعلام نشده است. به عقیده برخی در طرح پیشین، اگر فیس‌بوک یک سبد از ارزهای مختلف را برای پشتوانه‌سازی استیبل کوین خود استفاده می‌کرد، با عنوان اوراق بهادار دسته‌بندی می‌شد و به تبع آن تحت قوانین SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) قرار می‌گرفت.

گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس سابق کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC)، در ماه جولای (مرداد) سال جاری در رابطه با پروژه لیبرا اذعان داشت:

طرح فعلی در خصوص ذخایر ارزی لیبرا، به صورت کلی یک ابزار سرمایه‌گذاری مرکب است که حداقل باید توسط SEC قانون‌گذاری شود و این کار مستلزم ثبت انجمن لیبرا به‌عنوان یک فعال در حوزه مشاوره سرمایه‌گذاری است.

به تازگی ویزا و مسترکارت از انجمن لیبرا خارج شدند. این خروج در حالی انجام گرفت که پیش از آن قانون‌گذاران آمریکایی با ارسال نامه‌هایی به آن‌ها هشدار دادند که در صورت باقی ماندن در پروژه با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد.

با وجود فشارهای قانونی، لیبرا همچنان بر عرضه ارز دیجیتالش تا اواسط سال ۲۰۲۰ پا فشاری می‌کند.

مارکوس در پایان صحبت‌هایش گفت:

باید دید. این تاریخ هنوز هدف ماست، اما کاملا به ما بستگی ندارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه