بزرگ‌ترین بانک روسیه ۵,۰۰۰ دستگاه خودپرداز ارزهای دیجیتال می‌خرد!

بزرگ‌ترین بانک روسیه ۵,۰۰۰ دستگاه خودپرداز ارزهای دیجیتال می‌خرد!

بزرگ‌ترین بانک روسیه ۱۰۰ میلیون دلار روی خرید ۵,۰۰۰ دستگاه خودپرداز ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کند. این دستگاه‌ها قادر به استخراج ارزهای دیجیتال نیز هستند.

به نقل از کوین تلگراف، بزرگ‌ترین بانک روسیه، اسبربانک (Sberbank)، شرکت‌های خدمات مالی را به مناقصه‌ای برای خرید ۴,۹۱۷ دستگاه خودپرداز دعوت کرد که در آن‌ها کارت گرافیکی داخلی برای پشتیبانی از «عملیات مبتنی بر بلاک چین» تعبیه شده است.

دو متخصص درباره این موضوع اظهار داشتند که مهم‌ترین مورد استفاده از کارت‌های گرافیک‌ بهینه‌سازی‌شده بلاک چین، استخراج ارزهای دیجیتال است.

اسبربانک قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بانک روسیه است که ۴۴ درصد از وجوه سپرده‌گذاری‌شده در سرتاسر روسیه را در اختیار دارد. این بانک ۱۴,۲۰۰ شعبه و ۷۷,۰۰۰ خودپرداز در سرتاسر کشور دارد. دولت بزرگ‌ترین سهام‌دار این بانک است و رئیس و مدیرعامل آن، هرمان گرف (Herman Gref)، وزیر سابق اقتصاد و تجارت روسیه است. این بانک یکی از بزرگ‌ترین حامیان فناوری‌های نوین، از جمله بلاک چین، به شمار می‌رود.

حداکثر پیشنهاد برای این مناقصه، ۱۰۸,۵۰۱,۷۱۸.۰۵ دلار است که می‌توان ۲۲,۰۶۶.۶۵ دلار برای هر دستگاه خودپرداز اختصاص داد. یکی از الزامات فنی برای این دستگاه‌های خودپرداز این است که باید به یک کارت گرافیک مجهز شوند. در توضیحات مرتبط با این دستگاه‌ها نوشته شده است:

کارت گرافیک با پشتیبانی برای انویدیا کودا (Nvidia Cuda) به عنوان سیستم عامل برای تشخیص تصویر و عملکرد احتمالی بلاک چین

بزرگ‌ترین بانک روسیه ۵,۰۰۰ دستگاه خودپرداز ارزهای دیجیتال می‌خرد!

دستگاه‌ خودپرداز بیت کوین مورد جدیدی نیست. با این حال، این‌که خودپردازهای معمول بانک‌ها مجهز به فناوری بلاک چین باشد، عجیب است. پرسش مهم این است: چرا یک خودپرداز بانکی به کارت گرافیکی احتیاج دارد که قادر به انجام برخی عملیات مبتنی بر بلاک چین باشد؟ چند امکان وجود دارد.

مهم‌ترین مورد استفاده این دستگاه‌ها، استخراج ارزهای دیجیتال است. آیا اسبربانک درحال عرضه ارز دیجیتال خود است و یا دولت روسیه از شبکه گسترده این بانک برای توزیع روبل دیجیتال استفاده خواهد کرد؟

توضیح دیگری نیز وجود دارد که به اندازه توضیح اول جذاب نیست. ممکن است صرفا خطایی در توضیحات سند مربوط به مناقصه وجود داشته باشد و کارت گرافیک فقط برای تشخیص تصویر مورد نیاز باشد. از آنجا که این دستگاه‌های خودپرداز دارای گزینه تشخیص هویت بیومتریک نیز هستند، این توضیح هم می‌تواند منطقی به نظر برسد.

ماتوِی وُیتوف (Matvey Voytov)، مدیر بازاریابی در پلتفرم مبتنی بر بلاک چین ویو اینترپرایز (Waves Enterprise) است که چندین پروژه ابتکاری دیگر نیز با شرکت‌های روسی و دولت روسیه انجام داده است. ویتوف طی مصاحبه‌ای اظهار داشت که فناوری بلاک چین را می‌توان برای ثبت تراکنش‌های کاربران در خودپردازها استفاده کرد.

به عقیده او، هیچ مورد استفاده مبتنی بر بلاک چین دیگری به جز استخراج برای کارت‌های گرافیک وجود ندارد. با این حال، او فکر می‌کند که عرضه ارز دیجیتال ملی یا ارز دیجیتال خود اسبربانک محتمل نیست و باور دارد که اشتباهی در سند مناقصه صورت گرفته است. در عین حال، او به سازمان مالیات روسیه نیز اشاره کرد که اخیرا پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین برای تسریع ارائه وام به کسب‌وکارهای کوچک ایجاد کرده است.

الکساندر چپورنوی (Alexander Chepurnoy)، هم‌بنیان‌گذار پلتفرم مبتنی بر بلاک چین ارگو (Ergo)، نیز در مورد علت وجود کارت‌های گرافیک مبتنی بر بلاک چین برای کاری به جز استخراج اظهار بی‌اطلاعی کرد. او در این مورد توضیح داد:

به جز استخراج، احتمالا بتوان از این کارت‌ها برای پردازش برخی الگوریتم‌های رمزنگاری استفاده کرد، اما من اطلاعی ندارم که چرا باید از این کارت‌ها در دستگاه خودپرداز استفاده کرد.

او اظهار داشت که از این کارت می‌توان به‌شکلی موثر برای استخراج بیت کوین استفاده کرد، اما امکان بهره‌گیری از آن برای استخراج آلت کوین‌هایی از قبیل ارگو (Ergo)، گرین (Grin)، یا ریوکوین (Ravencoin) نیز وجود دارد.  

اگر روسیه درصدد عرضه یک ارز دیجیتال ملی باشد، به احتمال زیاد اسبربانک اولین بانکی خواهد بود که از آن مطلع می‌شود. برای توزیع این ارز دیجیتال، هیچ راهی بهتر از استفاده از یک شبکه گسترده بانکی که به هر گوشه از این کشور پهناور دسترسی داشته باشد وجود ندارد. شاید این خودپردازهای جدید می‌توانند تبدیل به بخشی از شبکه گسترده استخراجی شوند که از ارز دیجیتال ملی جدید حمایت می‌کند.

نمایندگان مجلس روسیه اخیرا لایحه‌ای ارائه دادند که مجازات سنگینی برای گردش غیرقانونی دارایی‌های دیجیتال در نظر گرفته است. یک دلیل منطقی این اقدام می‌تواند زمینه‌سازی برای یک ارز دیجیتال ملی مجاز باشد. روسیه نیز، مشابه چین، فوریت عرضه ارز دیجیتال ملی را بیش از هر کشور غربی دیگری در نظر دارد. مهم‌ترین دلیل این فوریت، تمایل به دورزدن سیستم مالی بین‌المللی است که تحت سلطه ایالات متحده قرار دارد. خود اسبربانک نیز یکی از موسساتی است که مورد تحریم کشورهای غربی قرار گرفته است.  

اگر گمانه‌زنی‌های دیگر را در نظر نگیریم، وجود یک اشتباه ساده در سند مناقصه هنوز یکی از احتمالات است.    

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه