atlasarzdigital
استونی
استونی استونی

استونی

کشوری در اروپا

 • جمعیت: 1,306,788 نفر
 • مساحت: 45,226 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 1,276,521 نفر
 • ارز ملی: Euro
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Kersti Kaljulaid
 • پایتخت: Tallinn
 • زبان: Estonian
 • رشد اقتصادی: 4.20%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: مشمول قانون نمی‌شود
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: ممنوع
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ممنوع
 • ارزدیجیتال ملی: ممنوع
 • ICO: مجاز
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: دارد

استونی


به نقل از مجله wired، استونی پیشرفته‌ترین جامعه دیجیتال در جهان است. مهم‌ترین سرویس الکترونیکی دولتی استونی X-Road نام دارد. این سرویس همچون ستون فقراتی است که تمام زیرساخت‌های دیجیتال استونی بر پایه‌ی آن استوارند.
علاوه بر این، عملکردی هماهنگ‌تر و ارتباطی موثر برای خدمات الکترونیکی پایگاه داده‌های مختلف ملی چه در بخش خصوصی و چه عمومی را ممکن می‌سازد. اگرچه X-Road مبتنی بر بلاک چین نیست و از این فناوری استفاده نمی‌کند، اما همانند بلاک چین از توابع هش رمزنگاری برای اتصال و ارتباط آیتم‌ها به یکدیگر استفاده می‌کند.
احتمالا استونی تنها کشور جهان است که 99 درصد خدمات عمومی به صورت آنلاین و 24 ساعت شبانه روز در دسترس همگان قرار دارد. تقریبا تمام 1.3 میلیون جمعیت این کشور هویت دیجیتالی و کارت شناسایی دیجیتالی دارند.
دولت این کشور از سال 2008 در حال آزمایش فناوری بلاک چین برای به کارگیری در سیستم دیجیتالی خود است. از سال 2012، فناوری بلاک چین KSI که توسط یک شرکت استونیایی ایجاد شد و توسعه یافت، برای ثبت‌نام‌های عمومی دولت استونی مانند ثبت‌نام خدمات سلامت ملی، سیستم قضایی و قانونی، امنیت سایبری و خدماتی از این دست مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که ناتو و وزارت دفاع ایالات متحده نیز از بلاک چین KSI استفاده می‌کنند.
استونی در نوامبر سال 2017، مقررات و قوانین خاص مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم که خدمات ارزهای دیجیتال (خدمات کیف پول و صرافی‌ها) را نیز در برمی‌گیرد را تصویب کرد. بنابراین استونی اولین کشور عضو اتحادیه اروپاست که از رویکرد پنجمین بخش‌نامه مبارزه با پولشویی اتحادیه اروپا پیروی می‌کند.

قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال


ارزهای دیجیتال دارای پایه حقوقی ارز یا پول نیستند، اما می‌توانند به عنوان ابزاری برای مبادله و یا پرداخت توسط افرادا حقیقی و حقوقی مورد استفاده قرار گیرند. تعریف و ماهیت حقوقی ارزهای دیجیتال در قانون مدنی استونی مشخص نشده است و هیچ نگرش قانونی‌ای در این باره وجود ندارد.

قانون‌گذاری فروش


به منظور ارزیابی این‌که چه قوانینی برای فروش برخی توکن‌ها ارز دیجیتال اعمال می‌شود، ابتدا باید نوع توکن مشخص شود. هیچ آئین‌نامه و قانون‌گذاری رسمی‌ای در رابطه با طبقه‌بندی توکن‌های ارز دیجیتال در استونی وجود ندارد.
مرجع نظارت مالی استونی (EFSA)، دستورالعملی غیررسمی برای عرضه‌کنندگان ICO و معامله‌گران توکن‌ها در رابطه به چگونگی طبقه‌بندی توکن‌های عرضه شده در ICO و این‌که هر کدام از این طبقه‌بندی‌ها شامل چه قوانینی می‌شوند منتشر کرد.
بر اساس این دستورالعمل، توکن‌های ارز دیجیتال به 4 دسته توکن‌های اوراق بهادار، توکن‌های پرداخت، توکن‌های خیریه و توکن‌هایی که امکان و حق دسترسی به خدمات و یا محصول خاصی را فراهم می‌کنند (توکن‌های کاربردی) تقسیم می‌شوند.
در صورتی که توکن در طبقه‌بندی توکن‌های اوراق بهادار قرار گیرد، قوانینی که برای فروش اوراق بهادار در این کشور وضع شده است برای فروش آن اعمال خواهد شد. در رابطه با عرضه و فروش دیگر توکن‌ها، قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و برخی تهعدات مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد.

مالیات


دولت استونی هنوز هیچ قانون مشخصی را در رابطه با مالیات ICOها و یا ارزهای دیجیتال تصویب نکرده است. قانون مالیاتی استونی هیچ مقررات و قانون مالیاتی خاصی برای درآمد، عایدات و سود ناشی از معاملات ارزهای دیجیتال و دیگر هزینه‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را در بر نمی‌گیرد.
با این حال مرجع مالیاتی استونی راهنمای رسمی‌ای در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده و درآمد حاصل از استخراج و دیگر فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال ارائه کرده است.
استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداختی و همچنین خدمات ارائه‌شده توسط ماینرهای ارز دیجیتال مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود.
برای اهداف مالیات بر درآمد، با ارزهای دیجیتال همانند دارایی رفتار می‌شود. درآمد حاصل از خریدوفروش ارزهای دیجیتال مشمول 20 درصد مالیات بر درآمد می‌شوند.

قوانین انتقال پول و الزامات ضد پولشویی


پیش از پنجمین دستورالعمل مبارزه با پولشویی (5AMLD)، مقامات و مراجع مالی اتحادیه اروپا تاکید کردند که صرافی‌هایی که در آن‌ها ارزهای مجازی خریدوفروش می‌شوند و همچنین خدماتی که کیف پول‌های دیجیتالی برای نگهداری، ذخیره و انتقال ارزهای مجازی ارائه می‌دهند، بر اساس قوانین اتحادیه اروپا قانون‌گذاری نشده‌اند.
با این حال استونی صرافی ارزهای مجازی را طبق قانون ضد پولشویی که از سال 2008 تا نوامبر 2017 در این کشور اجرا شد، قانون‌گذاری کرد.
بر اساس قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم صرافی‌هایی که خدمات تبادل ارز دیجیتال به ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند مشمول این مقررات نمی‌شوند. بر اساس این قوانین، تنها در موارد زیر باید مجوزهای مربوطه از واحد اطلاعات مالی اخذ شود:

 • ارائه خدمات تبادل ارزهای مجازی به ارزهای فیات

 • ارائه خدمات و سرویس‌های کیف پول ارزهای مجازی


ترویج و آزمایش


تا به امروز، استونی هیچ برنامه یا سیاست تبلیغاتی و آزمایشی رسمی و مورد حمایت دولتی را برای ترویج و ارتقای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین ندارد.
این بدان معنا نیست که مقامات دولتی در رابطه با لزوم و مزایای ایجاد شرایط مناسب برای رشد این فناوری‌ها منفعل و یا بی اطلاع باشند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد استونی یکی از کشورهای پیشرو در زمینه فناوری‌ است و این تمایل در رابطه با فناوری‌های مرتبط به بلاک چین نیز وجود دارد.
طرح ایجاد توکن ارز دیجیتال Estcoins که مختص شهروندان الکترونیکی استونی است، توسط مدیر پروژه شهروندی الکترونیک استونی مطرح شد.
هر چند این طرح اولیه با مخالفت صریح رئیس بانک مرکزی اروپا مواجه شد، اما بار دیگر در سال 2017 استونی سه کارکرد بالقوه این ارز را مطرح کرد و اعلام کرد که این ارز زنگ خطری برای بانک مرکزی به حسب نمی‌آید و تداخلی با سیاست‌های آن ندارد. با این وجود احتمال اجرایی شدن طرح Estcoins در آینده‌ای نزدیک بسیار پایین است.
از سویی دیگر «انجمن ارز دیجیتال استونی» یکی از سازمان‌های بخش خصوصی در این کشور است که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی به ترویج گسترده‌تر از ارز دیجیتال و افزایش آگاهی از فناوری‌های بلاک چین و ارز دیجیتال می‌پردازد.

مالکیت و الزامات مجوز


هیچ محدودیتی برای مدیران سرمایه‌گذاری در ارتباط با مالکیت و در اختیار داشتن ارزهای دیجیتال برای مقاصد سرمایه‌گذاری وجود ندارد.
علاوه بر این کسی که ارز دیجیتال را به عنوان مشاور سرمایه‌گذاری و یا مدیر صندوق نگه می‌دارد، بر اساس قوانین استونی هیچ الزامی برای اخذ مجوز وجود ندارد.
اما اگر توکن مورد نظر در زیر مجموعه توکن اوراق بهادار قرار گیرد، محدویت‌ها و قوانینی که برای مدیران سرمایه‌گذاری و مشاوران ارائه دهنده خدمات در زمینه بورس اوراق بهادار اعمال می‌شود، در این مورد نیز در نظر گرفته می‌شود.

استخراج


استخراج ارز دیجیتال در استونی مجاز است، اما دولت این کشور هیچ قانون و مقررات خاصی در رابطه با فعالیت‌های ماینینگ تصویب نکرده است.
مرجع نظارت مالی استونی اعلام کرده است که استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک حوزه فعالیت، تحت نظارت این سازمان قرار نمی‌گیرد.

محدودیت‌های مرزی و اظهارنامه


تا به امروز، هیچ محدودیت مرزی و همچنین تعهدی برای اعلام دارایی‌های ارز دیجیتال بر اساس قوانین استونی وجود ندارد.

الزامات ارائه گزارش


قانون استونی، لزوم ارائه گزارش را برای پرداخت‌های بیشتر از یک مقدار مشخص در نظر گرفته است. نهادهای متعهد طبق قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، موظفند تا روابط تجاری با مشتریانشان را به منظور شناسایی فعالیت‌های مشکوک به پولشویی کنترل کنند.

وصیت‌نامه و وراثت


بر اساس قوانین استونی به هنگام تنظیم وصیت‌نامه و تقسیم ارث، با ارزهای دیجیتال نیز همانند دارایی‌های معمولی رفتار می‌شود.
loader
بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه آخرین وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتال در استونی - ارزدیجیتال ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
 • گزارش خطا
 • انتقادات و پیشنهادات
 • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.