atlasarzdigital
چین
چین چین

چین

کشوری در آسیای شرقی

 • جمعیت: 1,415,045,928 نفر
 • مساحت: 9,806,391 کیلومتر مربع
 • ضریب نفوذ اینترنت: 772,000,000 نفر
 • ارز ملی: یوان
 • نوع حکومت: جمهوری
 • رییس جمهور: Xi Jinping
 • پایتخت: Beijing
 • زبان: چینی
 • رشد اقتصادی: 6.50%
 • قانون گذاری ارزهای دیجیتال: ماینینگ قانونی است
 • مالیات بر ارزهای دیجیتال: ممنوع
 • پرداخت با ارزدیجیتال: ممنوع
 • ارزدیجیتال ملی: ممنوع
 • ICO: ممنوع
 • قوانین ضد پولشویی برای کریپتو: ممنوع

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در چین


چین با توجه به ایدئولوژی‌هایی که دارد، خیلی روی خوشی به ارزهای دیجیتال نشان نمی‌دهد اما درباره آن محتاط عمل می‌کند و از سوی دیگر به شدت به بلاک چین و فناوری‌های غیرمتمرکز (البته از نوع دولتی و کارآفرینی) علاقه دارد. اصلی‌ترین نهاد قانون‌گذار ارزهای دیجیتال در چین، بانک مرکزی این کشور یعنی بانک خلق چین (PBOC) است. این نهاد و دیگر نهادهای قانون‌گذار در چین، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی که توسط بانک خلق چین صادر نشده‌اند را ارز نمی‌دانند اما آن را به عنوان یک کالای مجازی به رسیمت می‌شناسند. به همین ترتیب استفاده از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال جهان‌روا در چین به عنوان ارز رسمی غیرمجاز است اما برای ذخیره و نگهداری آن توسط مردم قانونی صادر نشده است و مردم می‌توانند بدون مشکل به ذخیره، نگهداری و انتقال ارزهای دیجیتال بپردازند. مطابق با بخشنامه‌هایی که در سال 2013 و 2017 توسط بانک خلق چین اعلام شدند، هرگونه فعالیت ICO‌ها (پیش فروش‌های توکن) و فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال در این کشور ممنوع و غیرقانونی اعلام شد. همچنین نهادهای دولتی حق ورود به حوزه ارزهای دیجیتال را ندارند و سیستم‌های پرداخت در این کشور موظف به جلوگیری از تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال هستند. اخیرا اعلام شده است که ارز دیجیتال ملی چین آماده رونمایی است.

قوانین خرید و فروش


همانطور که در بالا هم گفتیم و مطابق با بخشنامه‌های صادره توسط بانک خلق چین در سال 2013 و 2017، کسب و کارهای جذب سرمایه ارزهای دیجیتال و پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال در چین اجازه فعالیت ندارند. هیچ سازمان مالی یا واسطه پرداختی اجازه معامله یا کمک به معامله ارزهای دیجیتال را ندارد. با این حال مالکان ارزهای دیجیتال می‌توانند به صورت مستقیم به معامله ارزهای دیجیتال بپردازند و هیچ منع قانونی در این خصوص اعمال نشده است. دسترسی به وب سایت صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال در چین محدود شده است اما عبور از محدودیت و انجام معامله در سرویس‌های خارجی فعلا جرم تلقی نمی‌شود.

مالیات


در حال حاضر هیچ قانون صریحی در خصوص مالیات بر ارزهای دجیتال در چین وجود ندارد. با این حال، اگر ارزهای دیجیتال به عنوان کالا تبادل شوند، ممکن است این تبادل مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد که بر اساس نرخ دارایی‌های غیرلمس‌پذیر محاسبه خواهد شد. همچنین می‌توان مالیات بر درآمد از سود فروش ارزهای دیجیتال را هم در نظر گرفت. با تمام این حالات، موضع مالیاتی چین فعلا مشخص نیست.

قانوان احراز هویت (KYC) و پولشویی


در بخشنامه سال 2013 بانک خلق چین از سازمان‌های مالی خواسته شده بود تا احراز هویت کاربران و مشتریان خود را قوی‌تر کنند. اما طبق بخشنامه سال 2017 و ممنوع بودن انجام معامله برای سازمان‌های مالی و عدم فعالیت صرافی‌ها در این کشور، قانون بالا دستی عملا قانون پولشویی و احراز هویت را بی معنا می‌کند.

ارز دیجیتال ملی


بانک خلق چین در سال 2014 کارگروهی را برای بررسی عرضه یک ارز دیجیتال بومی و ملی تشکیل داد. پس از 5 سال تحقیقات، در اواسط سال 2019 اعلام شد که ارز دیجیتال ملی این کشور آماده رونمایی و عرضه است. در زمان نگارش این پست، جزئیات زیادی از این ارز دیجیتال و زمان عرضه آن منتشر نشده است.

مالکیت


نهادها و سازمان‌های مالی رسمی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت، حق سرمایه‌گذاری یا ارائه خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال را ندارند اما برای اشخاص حقیقی نگهداری ارزهای دیجیتال نیاز به مجوز خاصی ندارد و جرم نیست. البته شایعاتی مربوط به ممنوع بودن نگهداری ارزهای دیجیتال برای کارمندان دولت چین وجود دارد که تایید نشده هستند.

ماینینگ


چین بزرگترین میزبان ماینرها و شرکت‌های تولید کننده ماینر است. بخش بزرگی از عملیات استخراج سراسر دنیا در چین انجام می‌شود. دولت چین تاکنون هیچ ممنوعیت مستقیمی بر استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور اعمال نکرده است، اگر چه ممکن است که بعضی از مزارع استخراج به دلیل تخطی از قوانین دیگر مثل کشیدن انشعابات غیرمجاز تعطیل شوند. در سال 2018 شایعاتی مبنی بر محدودسازی عملیات استخراج در چین به دلیل بحث مصرف برق منتشر شد اما تاکنون اتفاق خاصی رخ نداده است. نظارت بر فعالیت‌های استخراج در چین بالاست و ماینرهای بدون مجوز حق فعالیت ندارند.

گزارش دارایی‌ها


در حال حاضر هیچ قانونی مبنی بر لزوم ارائه گزارش از دارایی‌ها توسط افراد حقیقی یا حقوقی در چین وجود ندارد. همچنین از آنجایی که ارزهای دیجیتال در چین به عنوان ارز رسمی شناخته نمی‌شوند و استفاده از آن‌ها به عنوان روش پرداخت ممنوع است، نیازی به ارائه گزارش پرداخت با ارزهای دیجیتال نیست.
loader
بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه آخرین وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتال در چین - ارزدیجیتال ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
 • گزارش خطا
 • انتقادات و پیشنهادات
 • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.