بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

در پاییز هوای متفاوتی حس می‌شود، که اینجا در نیمکره شمالی فرا رسیدنش نزدیک است. باید اعتراف کنم که واقعاً از قدم زدن در خیابان‌های پوشیده ازبرگ‌های رنگارنگ پاییزی لذت می‌برم. نمی‌دانم چرا، ولی این کار همیشه یکی از فعالیت‌های لذت‌بخش من بوده است و حالا به دلیل فصلی بودن بازار ارز دیجیتال بیش از پیش به این دوره از سال علاقه‌مند شده‌ام… چرا که فصل خوب بیت کوین در راه است.

قیمت‌ها دروغ نمی‌گویند، و تجربه نشان داده است بیت کوین معمولاً به مدت طولانی تا این اندازه با ثبات باقی نمی‌ماند. در زمان نوشتن این مطلب، ارزش بیت کوین هنوز زیر ۷۰۰۰ دلار آمریکاست؛ با این حال، اگر قانون سرمایه‌گذاری معکوس و همچنین پویایی حجم و نوسانات را به همراه افزایش شدید علاقه مردم در نظر بگیریم، ممکن است بتوانیم افزایش قابل‌توجهی را در قیمت بیت کوین پیش‌بینی کنیم.

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

حقیقت محض این است که چنین نوسان کمی در بیت کوین از سال گذشته دیده نشده است؛ درست پیش از آغاز بزرگ‌ترین صعود قیمت در تاریخ.

به علاوه من نمی‌توانم احساساتم را انکار کنم. نمی‌توان انکار کرد که حس عجیبی در هوا موج می‌زند.

آیا این بوی سرمایه‌گذاری‌های جدید است که استشمام می‌کنیم؟ آیا ممکن است این احساس امیدواری اشتباه باشد؟ زیرا همان‌طور که برخی پیش‌بینی کرده‌اند ما هنوز به پایین‌ترین نقطه نرسیده‌ایم.

بیشتر بخوانید: دلایلی که قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۱۸ می‌تواند اوج بگیرد !

هر اتفاقی که بیفتد موجی را ایجاد می‌کند که در سرتاسر سال ۲۰۱۸ حرکت می‌کند.

اتفاق بزرگی در شرف وقوع است و به عقیده من الان زمان تصمیم و اقدام است.

در این مقاله تنها نظر و عقاید شخصی خود را بیان می‌کنم و مشاوره مالی نمی‌دهم. من بخشی از پس‌انداز خود را در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌ام بنابراین آنچه می‌نویسم صد در صد مطمئن نیست… پولی را که تحمل از دست دادنش را ندارید، در سرمایه‌گذاری خرج نکنید و تا جایی که می‌توانید قبل از سرمایه‌گذاری در یک پروژه راجع به آن مطالعه کنید. هرگز فراموش نکنید: قدرت زیاد مسئولیت زیادی به همراه می‌آورد. وقتی بانک خود باشید، همیشه مسئول پول خود هستید.

رفتار قیمتی بیت کوین

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

متی گرین اسپن، تحلیل‌گر ارشد بازار در شبکه اجتماعی تجاری‌ای تورو (eToro) به تازگی مقاله متحیرکننده‌ای را از مجله هفتگی اکونومیست (the Economist) که در سال ۱۹۹۸ (۲۰ سال قبل) منتشر شده بود، با ما به اشتراک گذاشت. در این مقاله درباره نیاز به پول‌های قوی (sound-money) جایگزین مانند ارزهایی که تحت نظارت دولت و حاکمیت سیاسی نیستند، بحث شده است. عنوان مطلب با توجه به زمان انتشار آن بسیار جالب توجه بود: «خود را برای یک ارز جهانی آماده کنید»

متأسفانه به نظر می‌رسد که اکثر اقتصاددانان قرن ۲۱ این نظریه را به عمد به فراموشی سپرده‌اند؛ هرچند، ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ ثابت کرد که همه می‌توانیم از یک ارز جهانی همتا به همتا بدون مجوز دیجیتال مناسب، که به وسیله پارامترهای ریاضی محدود شده است و به آن ویژگی‌هایی مشابه پول قوی می‌دهد، سود ببریم؛ و امروز همچنان جوری راجع به زمان افزایش سریع ارزش آن بحث می‌کنیم، که انگار یک اتفاق قطعی است.

مسلماً این‌طور نیست… اما چطور می‌تواند که نباشد؟

ارزش بیت کوین به ویژگی‌های کلان ذخیره ارزش آن بستگی دارد، همان‌طور که جیمی سونگ، ماکسیمالیست ( حداکثر گرا) و توسعه‌دهنده‌ی قدیمی بیت کوین توضیح می‌دهد: اینکه موجودی محدودی در دسترس است و با این حال خرید و ذخیره آن آسان است سبب می‌شود بیت کوین تبدیل به یک دارایی دیجیتالی عالی شود و می‌تواند به جای پول مورد استفاده قرار گیرد. در ضمن امروزه مبادله و خرج کردن بیت کوین بسیار ساده است، که به آن ویژگی‌های واحد سنجش و اندازه‌گیری نیز می‌دهد.

ارزش بیت کوین

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

به نظر من این یک شوخی است. به ارزش بازار مالی و دارایی جهانی در مقایسه با ارزهای دیجیتالی نگاه کنید. اگر بیت کوین در حال حاضر حدود ۱۱۵ میلیارد دلار آمریکا ارزش داشته باشد، یعنی اگر ۱۰ درصد تمامی ثروت‌ها از سهام و طلا به بیت کوین تبدیل شود، چیزی حدود ۷ الی ۸ تریلیون دلار به بازار وارد می‌شود.

اگر حجم چند میلیون دلار چنین تأثیری بر قیمت بازار ارز دیجیتال می‌گذارد، می‌توانی تصور کنی چند تریلیون دلار چه تأثیری می‌تواند داشته باشد؟ زمانی پیش خواهد آمد که باید از خود بپرسیم: آیا بیت کوین واقعاً می‌تواند به صد هزار دلار برسد؟ به یک میلیون دلار به ازای هر بیت کوین چطور؟

صادقانه بگویم دلیلی نمی‌بینم که این اتفاق نیفتد. بااین‌وجود، آیا عکس این قضیه نیز شدنی است؟

صد در صد!

عوامل بسیاری وجود دارند که ممکن است ارزش کوتاه‌مدت تمام ارزهای دیجیتال را نابود کنند، مانند تحریم‌ها، اقدامات قانونی، و دست‌کاری قیمت‌ها. هرچند، در دراز مدت هیچ عامل واحدی نمی‌تواند به تنهایی چنین تأثیری بر قیمت بیت کوین بگذارد، زیرا هر چه تعداد افرادی که بیت کوین خریداری می‌کنند بیشتر شود، توزیع و پراکندگی بیت کوین بیشتر خواهد شد. در حال حاضر اگر شما ۰٫۱ بیت کوین در اختیار داشته باشید، عضو ۱ درصد برتری خواهید بود که در کل قادر خواهند بود این مقدار را صاحب شوند. با این فرض که در آینده هر فردی دارای مقدار بسیار کمی بیت کوین خواهد بود، به دلیل عرضه با حد بالای ۲۱ میلیون، ۰.۱ بیت کوین حداقل مقدار لازم می‌باشد برای اینکه بتوان جزئی از ۱ درصد بالا از مردم جهان با بیشترین مقدار بیت کوین شد.

تعجب‌آور است، نه؟

با نگاهی خوش‌بینانه به بازار، واقعاً باور دارم که دیر یا زود قیمت بیت کوین به شدت افزایش خواهد داشت. این موضوع را تجربه ثابت کرده است، به علاوه من شخصاً فکر نمی‌کنم که در دراز مدت (بسیار دور) هیچ پول فیاتی بتواند با منطق پول قوی بیت کوین مقابله کند.

چه زمانی قیمت بیت کوین مجدداً افزایش خواهد یافت؟

من معمولاً نسبتاً آرام هستم و سعی می‌کنم شایعه‌های تایید نشده و دلهره آور (FUD) یا ترس جا ماندن از سود (FOMO) را منتشر نکنم؛ اما به نظر می‌رسد که «سیاره‌ها» دارند در یک خط قرار می‌گیرند (کار غیرممکن ممکن می‌شود) و ممکن است به زودی افزایش قیمتی مانند سال گذشته را تجربه کنیم.

این هم‌سویی را می‌توان با چندین عامل تاریخی مرتبط با فصل‌های افزایش بسیار زیاد قیمت نشان داد؛ از فصلی بودن گرفته تا علاقه کلی مردم به ارز دیجیتال و شاخص‌های قوی تحلیل فنی، برای نوسان شدید قیمت دلایل رایجی وجود دارد که در ادامه موردبررسی قرار می‌گیرند.

۱-  فصلی بودن

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

در رابطه با اینکه چرا قیمت بیت کوین دارای نوسان است استدلال اصلی افراد به فصلی بودن بازار ارزهای دیجیتال مرتبط است؛ یعنی، به نظر می‌رسد در فصل آخر سال یک جهش ناگهانی در قیمت ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. این اتفاق بارها در گذشته رخ داده است مثلاً از ۲۰۱۳ -> ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ -> ۲۰۱۶، ۲۰۱۶ -> ۲۰۱۷ و بالاخره سال گذشته از ۲۰۱۷ -> ۲۰۱۸.

اگر ریاضیات و تئوری احتمالات را در نظر بگیریم با توجه به ۵ سال گذشته تنها ۲۰ درصد احتمال دارد قیمت بیت کوین افزایش پیدا نکند. یعنی، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ قیمت بیت کوین ۴ دفعه از مجموع ۵ دفعه افزایش شدید ناگهانی داشته است.

منظورم این است که احتمال وقوع یک افزایش قیمت وجود دارد.

آیا باید این احتمال را نادیده بگیریم؟ آیا عامل دیگری مرتبط با قیمت بیت کوین وجود دارد که ما نمی‌توانیم آن را پیش‌بینی کنیم؟ آیا «عاملی تصادفی» فی‌نفسه مرتبط با قیمت بیت کوین وجود دارد که از درک ما خارج است؟

۲-  علاقه مردم

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

آنچه به قطعیت می‌توان گفت این است: به نظر می‌رسد تعداد افرادی که در مورد بیت کوین پرس‌وجو می‌کنند ارتباط تنگاتنگی با قیمت آن دارد. بدین معنا که هرگاه قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد، مردم هیجان‌زده می‌شوند و شروع به جستجو بیت کوین در گوگل می‌کنند که چنین امری نشان از سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای (dumb money) دارد، یعنی بعد از افزایش زیاد و ناگهانی قیمت یک کالا، افراد به آن علاقه‌مند می‌شوند. اگر مطمئنید که به پایین‌ترین قیمت یا حداقل به قیمت خوب و پایینی که ریسک سرمایه‌گذاری را کم کند خریداری نمی‌کنید، پس هدف از سرمایه‌گذاری شما چیست؟

در اینجا سرمایه‌گذاران حرفه‌ای (smart money) وارد عمل می‌شود: نهنگ‌های بیت کوین، مؤسسات مالی، بودجه‌های اختصاصی، و غیره، با خرید مستقیم از بازار زمان افزایش قیمت را مشخص می‌کنند. اگر به دنبال کاهش ریسک خود هستید، سعی کنید زمانی که علاقه مردم در پایین‌ترین سطح خود می‌باشد، بیت کوین خریداری کنید، زیرا تجربه نشان داده است که در این زمان بیت کوین پایین‌ترین قیمت را دارا می‌باشد.

اگر علاقه‌مندید بدانید رسانه‌های جمعی چگونه قیمت بیت کوین را پیش‌بینی می‌کنند، می‌توانید مطلب فوق‌العاده‌ای که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است را مطالعه کنید، هدف این مقاله دقیقاً پاسخ به همین سؤال است. گزارش دیگری از وب سایت Business Insider منتشر شده در سال ۲۰۱۷ نیز به همین نتیجه می‌رسد که قیمت و جستجو در گوگل ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند.

۳- تحلیل فنی (TA)

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

برای اکثر شما تحلیل فنی بیشترین اهمیت را داراست، درست است؟ تحلیل قیمت خوب و به شیوه قدیمی، اصیل‌ترین روش تحلیلی است که وجود دارد.

از آنجایی که من در این زمینه تخصصی ندارم از دانش برخی از متخصصان مانند متی گرین اسپن، آلسیو راستانی، دیتادش (Datadash)، و سانی دکری (SunnyDecree) کمک می‌گیرم. منابع بسیار دیگری وجود دارند که می‌توانید در یوتوب، مدیوم و توئیتر آن‌ها را فالو کنید، اما این‌ها تحلیلگران مورد علاقه من هستند.

منظور کلی این است که باید انتظار اتفاق بزرگی را در هفته های آتی داشته باشیم. مجموعه‌ای از عوامل وجود دارند که به شکل‌گیری این اتفاق کمک می‌کنند، و من نیز معتقدم غالب این عوامل منطقی بوده و اثبات کننده‌ی تحلیل‌های قبلی ما یعنی فصلی بودن و علاقه مردم هستند که به ترتیب در نکته شماره یک و دو آمده‌اند.

قیمت بیت کوین چه چیزی به ما می‌گوید؟

در چند هفته‌ی گذشته نوسان در پایین‌ترین میزان خود از سال ۲۰۱۶ بوده است. یعنی تا وقتی حجم در سطح پایین باقی بماند بسیار بعید است تغییر قیمت اتفاق بیفتد.

ممکن است به نظر برسد این فرایند نشان‌دهنده بازار خرسی (بازار کاهشی یا پایین رونده) است، اما باید بدانید که نقاط اوج زمانی اتفاق می‌افتند که انتظار آن را ندارید.

در حال حاضر، بیت کوین مشخصاً بیش از حد به فروش رفته است. همچنین اینکه علاقه زیادی به تجارت بیت کوین وجود ندارد (به حجم نگاه کنید) به این معناست که تغییر قیمت بسیار بعید است (به نوسان نگاه کنید). این دو عامل به‌علاوه‌ی عدم علاقه‌ی مردم به بیت کوین (نکته شماره ۲) چشم‌انداز بسیار بدبینانه‌ای را نشان می‌دهند.

البته، این چشم‌انداز دقیقاً همان چشم‌اندازی است که بازار ارزهای دیجیتال پیش از هر افزایش ناگهانی و مهم داشته است. کافی است به سال گذشته نگاه کنید!

بیت کوین؛ آرامش قبل طوفان

خب، همان‌طور که متخصصان محترم ذکر کرده‌اند برای وارد شدن به دوره‌ی بازار افزایشی (بالارونده) چندین شرط بایستی برقرار باشد:

۱- سرمایه‌های جدید بایستی از طریق بورس به بازار تزریق شوند، تا حجم به‌طور تصاعدی افزایش یابد (با عرض پوزش از معامله گران بازار فرابورس (OTC)، وقت آن رسیده که به دنیای واقعی وارد شوید.)

۲- با افزایش مناسب حجم، فروشندگان استقراضی ورشکست می‌شوند، و قیمت کوتاه‌مدت بیت کوین افزایش می‌یابد.

۳- لازم است بیت کوین تغییر رویه داده و دیوار قیمتی که در حال حاضر در سطح ۸۰۰۰ دلار آمریکا قرار دارد را از بین ببرد.

۴- میانگین متحرک ۱۰۰ روزه بایستی از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه بیشتر باشد.

۵- میانگین متحرک ۵۰ روزه بایستی از میانگین متحرک ۱۰۰ روزه بیشتر باشد.

مشخصاً می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که افزایش قیمت سبب می‌شود مردم مجدداً به بیت کوین علاقه‌مند شوند و در اثر ترس جا ماندن از سود (FOMO) دوباره به خرید روی آورند.

نتیجه‌گیری

اگر دوره افزایش قیمت در شرف اتفاق است شاخص بسیار خوبی برای فصلی بودن بیت کوین در حال حاضر می‌باشد که ممکن است به زودی تمام شود، زیرا هرچه سرمایه بیشتری وارد بازار ارزهای دیجیتال شود موجب می‌شود هر دلار به تنهایی تأثیر کمتری بر قیمت کلی بگذارد.

یعنی، هرچه حجم کل بیشتر باشد و با پراکندگی بیشتری توزیع شده باشد، احتمال دست‌کاری قیمت بیت کوین کمتر می‌شود، و آن را تبدیل به ابزار با ثبات‌تری برای ترید می‌کند.

آیا فصل افزایشی (بالارونده) زمان مناسبی برای ترید است؟ هیچ‌کس نمی‌داند. با نگاهی به شاخص‌های مختلف می‌بینیم به آن مسیر اشاره می‌شود.

تنها باید صبر کرد و دید.

منبع: ccn
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

18 دیدگاه
علی رحیمی
علی رحیمی
5 سال قبل

قیمت بیتکوین در ۹۷/۹/۲۰ به ۳۴۵۰ دلار کاهش پیدا کرده من دوماه پیش مقداری ارز های دیجیتال
دیگه خریدم که الان بدخت شدم ۳ برابر ضرر کردم

ارشمیدس
ارشمیدس
5 سال قبل

دوستان الان داریم یک روند طبیعی رو طی میکنیم…
به سال ها و اعداد و ارقام ذکر شده خوب دقت کنید…

سال ۲۰۱۳ : رشد شدید از حدود ۱۰ تا ۱۵ دلار به حدود ۱۱۵۰ دلار ( تقریبا رشد ۱۰۰ برابری)
سال ۲۰۱۴ : سقوط به حدود ۳۰۰ دلار
سال ۲۰۱۵: تقریبا ثابت (بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار نوسان)
سال ۲۰۱۶: رشد معمولی و بازگشت به سطح ۱۱۵۰
سال ۲۰۱۷: رشد شدید و رسیدن به سطح ۱۹۸۰۰ دلار (رشد تقریبا ۲۰ برابری)
امسال (۲۰۱۸) هم که تا الان سقوط داشتیم و یک زمانی به ۵۷۰۰ دلار هم رسیدیم.

دوستان اگر به روند دقت کنید متوجه میشید که امسال (۲۰۱۸) سقوط، سال بعد (۲۰۱۹) تقریبا ثابت، دو سال بعد (۲۰۲۰) رشد و رسیدن به محدوده ی ۲۰۰۰۰ و سپس (۲۰۲۱) رشد زیاد خواهیم داشت)
حالا شاید این دوره ها این بار بصورت سالیانه طی نشه ولی قطعا روند همین خواهد بود.
فعلا آرامش قبل از طوفان ادامه خواهد داشت و فعلا انتظار انفجار قیمت انتظاری بیهوده است.

Alireza Jalizad
Alireza Jalizad
1 سال قبل
پاسخ  ارشمیدس

الان چگونه میبینید ؟

امیرعلی قاسمی
امیرعلی قاسمی
5 سال قبل

بیت کوین در اختیار مردمه اگر سرمایه در گردشش افزایش پیدا کنه قیمتش هم افزایش پیدا میکنه ربطی به پذیرش ETF نداره

Napoleon
Napoleon
5 سال قبل

حرفتون تا حدی درسته
ولی پذیرش ETF خواهی نخواهی تاثیر بسزایی در جلب اعتماد افکار عمومی(شامل سرمایه گذارا , شرکتها , موسسات ,کارخانجات و حتی مردم عامه) ب عرصه کریپتوها داره ک پیرو این اعتماد رشد و صعود وجود داره

سید محمد
سید محمد
5 سال قبل

نمیخوام بدبین باشم ولی به نظرم رشد انفجاری به اون شکل نخواهد داشت.
بدون شک وقتی همه تحلیل گرها میگن میره بالا و همه در انتظار رفتن قیمت به سمت 20 هزار هستن میاد پایین و هروقت گفتن میاد پایین میره بالا.
اگر قرار به صعودی باشه بدون سر و صدا این اتفاق میوفته نه اینکه توی اخبار و رسانه همه به اتفاق از انفجار قیمت حرف بزنن.
این تجربه من بود.
بازم زمان همه چیز رو مشخص میکنه.
امیدوارم به 30 هزار و بالاتر برسه اما...
خوشحال میشم اشتباه کرده باشم.

هادی زارعی
هادی زارعی
5 سال قبل

چه کسانی که صحبت از جهش قیمت در آینده نزدیک میکنند و چه افرادی که پیش بینی قیمتهای خیلی پایین دارند .. هر دو اشتباه میکنند. چراکه آینده نزدیک رو در حال حاضر اصلا نمیشه پیشبینی کرد.. چون شما نمیتونی مطمئن باشی که ETF بیت کوین مورد قبول واقع میشه یا نه؟! و یا بحران جهانی خاصی در آینده نزدیک اتفاق میوفته که باعث افزایش قیمت طلای دیجیتال (بیت کوین) بشه یا نه؟! ... به نظر من فعلا میشه فقط آینده دور رو پیش بینی کرد که قطعا ارزهای دیجیتال حاکم بر اقتصاد دنیا خواهند بود. و به نظر من پادشاه ( بیت کوین) آنچنان جایگاه سفت و سختی داره که هرگز سقوط کامل نخواهد کرد!

ali
ali
5 سال قبل

از نظر من قیمت نزولی میشه و به کانال ۵ یا ۴ هزار دلار بر میگرده وشاید حتی یه سقوط ازاد به زیر هزار داشته باشه چون الان هر کی بیت کوین داره منتظره گرون شه و اگر این اتفاق نیفته تا چند ماه آینده باعث ناامیدی خیلی از کسانی که با تبلیغات اغراق امیز و به امید سود زیاد وارد این مارکت شدند میشه و اگر موج فروش و تردید شروع بشه دیگه بسختی میشه جلوی این ارز غیر قابل کنترل را گرفت .بازار بسیار کوچک صد میلیارد دلاری بیت کوین هم خودش دلیلی بر این ادعاست که سرمایه گذارها برخلاف تبلیغات زیادی که دراین مورد وجود داره اصلا نگاهی به بیت کوین ندارند یا اونا غیرقابل اعتماد و با ریسک بسیار بالا میدونن.
در کل اینکار شبیه یه شرط بندی با ضریب بالاست

رضا
رضا
5 سال قبل
پاسخ  ali

حرفتون درسته که الان همه منتظرن گرون بشه, چون همونطور که تو این مقاله گفته شده فصله گرونی نزدیکه, دوم اینکه هزینه ماین بیتکوین الان سر به سره یعنی تقریبا هر بیتکوین ماینش حدود 6 هزار دلار هزینه داره و اصلا به صرفه نیست واسشون که قیمت رو بیارن پایینتر

سینا
سینا
5 سال قبل

یکی از موارد در رابطه با بیت کوین مسئله احتمال پذیرش ETF بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکاست و یکی از دلایل پذیرش در ETF حفظ پول مردمه که باید نوسان پائینی بیت کوین داشته باشد من فکر میکنم اگر توجه داشته باشید یه دستهایی چند وقت یه تقریبا قیمت بیت کوین را ثابت نگه داشته که مورد پذیرش ETF قرار بگیره بنظر من بعد از پذیرش انفجار صورت میگیره.

آرشیا
آرشیا
5 سال قبل
پاسخ  سینا

خود قبول شدن توسط EFT یه بمب قیمتی میسازه

محمدرضا
محمدرضا
5 سال قبل

سلام. نتیجه حرفتون این بود که خدا کنه بیتکوین بالا بره
خدمتتون عارضم جز با تیترتون با بقیه ی متن موافق نیستم
بیت کوین آرامش قبل طوفانه ولی طوفانش به سمت پایینه نه بالا
قیمت امروز 6400 تاریخ : 30 مهر 97
وقتی بیت کوین به کانال 2000 رسید این کامنت منو باز بخونید و البته مطمئنا لایک منفی های کامنتم خیلی زیادتر از لایک های مثبته چون همه مردم با رویا وارد این بازار شدن و حرف من خلاف رویاهاشونه
موفق باشید

علی
علی
5 سال قبل
پاسخ  محمدرضا

واقعا چه تحلیل فوق العاده و دقیقی!!
خیلی موشکافانه بررسی شده بود!
یادم باشه اگه قیمت ۲۰ هزار دلارم شد بیام پاسخا و لایکای این کامنتو دوباره ببینم!

سارا
سارا
5 سال قبل
پاسخ  علی

عالی بود!
یادآوری کن منم بیام :-D

محمدرضا
محمدرضا
5 سال قبل
پاسخ  سارا

سلام امروز 9 آذر 97
گفتم یادآوری کنم این کامنتو خدمتتون
قیمت بیتکوین 4200
موفق باشید

منوچهر فیونی
منوچهر فیونی
5 سال قبل
پاسخ  محمدرضا

عملکرد دولتها به مردم میگه پول دولتها که هیچ حتی پول خدا هم نمیتونه در چشم انداز امیدوارکننده باشه، اینه که جوامع مترقی حتی اگر شده ناخنکی به پول مردم میزنن
چله کمان بیت کوین حسابی به عقب کشیده شده پسر سرشم رو به ماهه، ماه

فزدین
فزدین
5 سال قبل
پاسخ  محمدرضا

شما هم یه چیزی گفتین که مثلا یه حرفی زده باشین بر چه اساسی و منطقی میاد روی 2000 دلار ؟

یاسین
یاسین
5 سال قبل
پاسخ  فزدین

با این منطق که چون خودشون توی ارزونی نتونستن بخرن الان بده