رمز یکبار مصرف چیست؟/ راه های گرفتن رمز دوم یکبار مصرف

رمز یکبار مصرف چیست؟/ راه های گرفتن رمز دوم یکبار مصرف

رمز یکبار مصرف چیست و راه‌های دریافت آن چگونه است؟ چگونه می‌توان رمز دوم یکبار مصرف را دریافت کرد؟ رمز دوم یکبار مصرف را چگونه از بانک دریافت کنیم؟ راه‌های گرفتن رمز یکبار مصرف بانک ملی و نرم افزار بام چیست؟ برای پاسخ به این سؤالات به ادامه مطلب را بخوانید

به نقل از فردانیوز، احتمالاً در ماه‌ها و سال‌های اخیر شما هم زیاد شنیده‌اید که با استفاده از مشخصات کارت بانکی یک نفر از آشنایان و دوستانتان توانستند پول زیادی را از کارت او خارج کنند و دست او نیز به جایی بند نخواهد بود. این مسئله به دلیل نبود ساختار رمز یکبار مصرف کارت‌های عابر بانک در ایران بسیار زیاد رخ می‌دهد و کلاه‌برداران توانستند با استفاده از این مسئله صدها میلیون تومان پول کلاهبرداری کند.

با این حال به نظر می‌رسد بانک مرکزی بالاخره به این نتیجه رسیده است که این سیستم باید تغییر کند و رمز یکبار مصرف دوم کارت عابر بانک باید برای همه بانکها اجباری شود از این رو از اول خرداد ماه قرار است که سیستم رمز دوم یکبار مصرف کارت‌های عابر بانک اجرا شود.

رمزدوم یکبار مصرف چیست؟

رمز دوم معمولی چیست؟

پس از اینکه شما کارت عابر بانک خود را از بانک دریافت می‌کنید، با مراجعه به خودپرداز می‌توانید برای آن رمز دوم بگذارید که حداقل باید پنج عدد باشد. این رمز برای همه خریدهای اینترنتی و یا خرید شارژ و پرداخت قبض استفاده می‌شود و در واقع برای هر کار اینترنتی که شما با کارت عابر بانک خود دارید از این بخش استفاده می‌کنید بنابراین اگر این رمز لو می‌رفت و یا کلاهبرداری می‌توانست به آن دست پیدا کند به راحتی قادر بود تا از کارت شما پول برداشت کنند.

رمز یکبار مصرف چیست؟/ راه های گرفتن رمز دوم یکبار مصرف

رمز دوم یکبار مصرف چیست؟

برای حل این مشکل که رمز دوم شما به راحتی در اختیار دیگران قرار نگیرد و حتی اگر قرار گیرد دیگر هیچ اعتباری برای استفاده و خالی کردن حساب شما نداشته باشد رمز دوم یکبار مصرف بهترین راه حل است. نحوه کار رمز دوم یکبار مصرف را می‌توان مانند کاری که نرم افزار Google Authenticator انجام می‌دهد دانست، یعنی هر چند ثانیه یک رمز منحصر به فرد.

از این به بعد اگر بخواهید از کارت به کارت دیگر پول انتقال دهید و یا خرید اینترنتی انجام دهید و یا قبض و شارژ بخرید باید از رمز دوم یک بار مصرف استفاده کنید.

بدان معنی که بانک برای هر بار استفاده شما از رمز دوم یا از طریق پیامک از طریق اپلیکیشن های بانکی به شما یک رمز موقت می‌دهد که می‌توانید از آن به عنوان رمز دوم استفاده کنید اما به دلیل ایمنی و جلوگیری از کلاه‌برداری با توسط کارت شما این مسئله تا ۶۰ ثانیه قابل استفاده است و اگر در این ۶۰ ثانیه استفاده نشود خود به خود از بین می‌رود بنابراین دیگر هیچ کلاهبرداری نمی‌تواند با استفاده از آن حساب شما را خالی کند.

رمز یکبار مصرف چیست؟/ راه های گرفتن رمز دوم یکبار مصرف

رمز دوم یکبار مصرف جایگزین رمز دوم ثابت حداقل ۷ رقم دارد و فقط برای یک تراکنش می توانید از آن استفاده کنید و اگر بیش از ۶۰ ثانیه از آن بگذرد و یا یک تراکنش با آن انجام دهید باید رمز جدیدی را از بانک دریافت کنید.

با این حال ممکن است برخی فکر کنند که رمز دوم می تواند خریدهای آنها را با اختلال مواجه کند اما این نکته را باید توجه داشته باشید که قرار نیست برای هر بار دریافت رمز دوم به یک عابر بانک مراجعه کنید و از طریق آن و یا از طریق بانک رمز دوم خود را دریافت کنید تنها کافیست یکبار را فعال کنید پس از آن به راحتی توسط پیامک به اپلیکیشن های بانکی هر بار و هر زمانی که خواستید سریع رمز دوم یکبار مصرف خود را دریافت کنید.

راه های دریافت رمز دوم یکبار مصرف

در خبرها آمده است که کسانی که رمز دوم یکبار مصرف ندارند سریعاً با مراجعه به آن را دریافت کنند تا بتوانند خریدهای اینترنتی خود را انجام دهند و یا کارت به کارت کنند اما واقعیت این است که اینقدر عجله نیاز نیست و لازم نیست همین فردا صبح به بانک رفته و رمز دوم کارت خود را دریافت کنید اگرچه به طور کلی کار کردن با رمز دوم یکبار مصرف بسیار بهتر از کار کردن با رمز دوم ثابت است.

با این حال شما می توانید به مراجعه به شعبه بانکی مربوط به کارت تان از آنها درخواست کنید رمز دوم یک بار مصرف را بر روی کارتتان فعال کند.

همچنین برخی از بانک ها هم اکنون نیز اپلیکیشن رمز یکبار مصرف خود را فعال کردن و می توانید با استفاده از آن هر بار که خواستید رمز دوم یکبار مصرف بگیرید اما برخی از بانک ها همچنان این خدمت را ارائه نمی کنند و قادر به دریافت رمز دوم یکبار مصرف از طریق اپلیکیشن آن نخواهید بود.

فریب تبلیغات و کلاهبرداری هایی که از شما بابت فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف پول می‌خواهند را نخورید چرا که این فرآیند هیچگونه هزینه ای ندارد و برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف هیچ گونه پولی لازم نیست بدهید و این مسئله کاملاً رایگان است.

بانک ها نیز بابت این مسئله هیچ کارمزدی را از مشتری های خود دریافت نخواهند کرد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
حمید
حمید
4 سال قبل

اگه کسی گوشی ساده داشت چی

دانشجو
دانشجو
5 سال قبل

واقعا باید تاسف خورد برای بانک مرکزی که اینقدر دیر به فکر همچین کاری افتادن.. بعدشم کلاهبرداری تواین زمینه میلیونی نیست بلکه میلاردی هست. بازم هرجا جلوضرر گرفته بشه منفعه ... درضمن به نظر من باید خود بانک مرکزی یه اپلیکیشن استاندارد تولید کنه که همه بانکا بتونن ازش استفاده کنن نه اینکه هر بانکی بخاد یه برنامه باسه خودش تولید کنه اینجوری طرف باید کلی برنامه نصب کنه تو گوشیش

علی ولی زاده
علی ولی زاده
5 سال قبل

اگر شما گوشی و کیف پولتون سرقت بره براحتی میتونن موجودی شمارو تخلیه کنند

علی احمدی
علی احمدی
5 سال قبل

خیلی عالیه

این کار جلوی معضل فیشینگ رو میگیره