منع افزونه‌های ماینینگ در مرورگر کروم

منع افزونه‌های ماینینگ در مرورگر کروم

گوگل افزونه های ماینینگ را از کروم استور حذف خواهد کرد.

روز دوشنبه گوگل تصمیم جدید خود مبنی بر منع نصب افزونه های ماینینگ در کروم را اعلام کرد. از ماه جولای تمام افزونه هایی که ارز دیجیتال استخراج می کنند، از کروم استور حذف خواهند شد. در این حین سایر افزونه های مرتبط با بلاک چین دست نخورده باقی می مانند.

پیش از این گوگل مشکلی با این افزونه ها نداشت، البته تا زمانی که منحصرا از آن ها برای استخراج آگاهانه ارز دیجیتال استفاده می شد. در واقع این تنها سیاستی بود که گوگل برای افزونه های استخراج تعیین کرد.

اما انگار این سیاست ها برای دور نگه داشتن و جلوگیری از فعالیت افزونه های مشکوک و بدافزارها کافی نبود.

در انجمن Chromium یک پست منتشر شده که بر اساس آن می توان گفت توسعه دهندگان از پاییز تاکنون نگران افزونه های استخراج ارز دیجیتال در مرورگر کروم هستند. (Chromium یک پروژه متن باز است که گوگل به منظور تهیه کد سورس برای کروم آغاز کرده)

و اینک، منع افزونه‌های ماینینگ در مرورگر کروم!

به نقل از wired؛ تصمیم روز دوشنبه گوگل به این دلیل بوده که اکثر افزونه های مجاز در کروم استور، قوانین و سیاست واحد آن را نقض کرده و آن را زیر پا گذاشته اند.

جیمز وگنر، مدیر محصولات پلتفرم گوگل اکستنشنز در مصاحبه خود با Wired می گوید:

برای داشتن یک فضای سالم در محیط افزونه ها، می بایست پلتفرم را آزاد و تغییر پذیر نگه داریم.

او در ادامه می گوید:

این کار به توسعه دهندگان ما در سفارشی سازی مرورگر کروم برای کاربران کمک می کند و سطح خلاقیت و نوآوری آن ها را بالاتر می برد.

به همین خاطر ممنوعیت افزونه های استخراج در کروم را به تعویق انداختیم، تا از بابت فعالیت مخفیانه، و نقض قوانین از سوی آن ها مطمئن شویم. در واقع تا زمانی که معلوم نشده بود اکثر این افزونه ها بدافزار هستند، و یا اینکه بر خلاف سیاست ما اقدام به استخراج مجرمانه نکرده بودند، تصمیمی در مورد منع یا حذف افزونه های استخراج از کروم استور اتخاذ نشده بود.

این تصمیم فاصله زمانی زیادی با تصمیم اخیر گوگل در مورد منع تبلیغات ارز دیجیتال نداشت، حدود یک ماه پیش گوگل تصمیم گرفت تبلیغات مربوط به ارزهای دیجیتال را در گوگل ادوردز ممنوع کند.

بیشتر بخوانید:

اخیرا استخراج مخفیانه و سودجویانه ارزهای دیجیتال باب شده است. موسسات بزرگ و سازمان های دولتی نیز قربانی این سوءاستفاده بوده اند.

به عنوان مثال، در ماه فوریه تسلا مورد حمله‌ی بدافزار ماینینگ ارزهای دیجیتال قرار گرفت! تقریبا همان موقع بود که وب سایتهای دولتی انگلیس نیز در معرض این بدافزار های مخرب قرار گرفتند.

در ماه ژانویه، شرکت امنیت سایبری TrendMicro متوجه شد که گوگل نیز طعمه این بدافزارها شده و سرویس آگهی DoubleClick آن برای گسترش یک بدافزار ماینینگ در میان کاربران مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: coindesk
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه