اولین دادگاه رسیدگی به پرونده هک کیف پول ارزهای دیجیتال در ژاپن تشکیل شد

اولین دادگاه رسیدگی به پرونده هک کیف پول ارزهای دیجیتال در ژاپن تشکیل شد

برای اولین بار در کشور ژاپن، یک جوان هجده ساله با اتهام سرقت سایبری ارز دیجیتال، به دادگاه محاکمه معرفی شده است.

بر اساس گزارش روز جمعه ژاپن تایمز، این متهم ۱۸ ساله ژاپنی که نام او اعلام نشده، اهل اوتسونومیا، توچیگی بوده و جرم او سرقت ارز دیجیتال موناکوین به ارزش تقریبا ۱۵ میلیون ین (معادل ۱۳۴,۳۴۰ دلار) از کاربران است. لازم به ذکر است که در قانون کشور ژاپن، جوانان با ورود به بیست سالگی به سن قانونی می رسند.

گفته شده که این جوان از تاریخ ۱۴ آگوست الی ۱ سپتامبر ۲۰۱۸، چندین بار کیف پول ارز دیجیتال موناپی (Monappy) را هک کرده و از طریق آسیب پذیری موجود در وب سایت آن، اقدام به انتقال چندین درخواست ارسال به حساب خود کرده و حدود ۷۷۰۰ نفر از کاربران این خدمات را متضرر کرده است.

او بعد از این کار، توکن های مسروقه را به حساب کاربری خود در پلتفرم ارز دیجیتال دیگری منتقل و در آن جا، موناکوین را به یک ارز دیجیتال دیگر تبدیل کرده است. بر اساس گزارش های موجود، از این سرمایه برای خرید اجناسی از قبیل تلفن همراه هوشمند استفاده شده است.

اولین دادگاه رسیدگی به پرونده هک کیف پول ارزهای دیجیتال در ژاپن تشکیل شد

بر اساس گزارش پلیس ژاپن، این جوان ۱۸ ساله به جرایم خود اعتراف کرده است. طبق اعلام ژاپن تایمز، او می گوید:

من حس می کردم حقه ای را کشف کرده ام که هیچ کس از آن اطلاع ندارد و بعد مثل یک بازی ویدیوی، مراحل آن را طی کردم.

وب سایت Monappy از زمان وقوع این هک آفلاین بوده و در حال حاضر در آن نوشته شده که «خدمات موناپی به دلیل وقوع حملات خارجی به حالت تعلیق درآمده است.»

در ماه نوامبر، موناپی با انتشار پستی در مدیوم اعلام کرد که تعمیر مستقیم آسیب پذیری ها به اتمام رسیده و این خدمات رسان پس از بررسی نهایی امنیت سرویس، فعالیت خود را از سر می گیرد.

ژاپن در چند سال اخیر با هک بزرگ صرافی های coincheck – کوین چک ( ۵۳۳ میلیون دلار)، Mt. Gox  – ام تی گاکس (۳۵۰ میلیون دلار)، و Zaif – زایف (۶۰ میلیون دلار)، چندین بار شاهد سرقت ارزهای دیجیتال بوده است.

در پرونده ای مربوط به فروپاشی Mt. Gox، مارک کارپلس (Mark Karpelés)، مدیرعامل سابق این صرافی، از اتهام اختلاس و نقض اعتماد رهایی جست اما توسط دادگاه توکیو به جرم دستکاری داده های صرافی متهم شد. طبق حکم دادگاه، کارپلس به دو سال و نیم حبس محکوم شده است.

منبع: coindesk
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه