شبکه آیوتا بعد از یک ماه روشن شد؛ آبروی از دست رفته باز می‌گردد؟

شبکه آیوتا بعد از یک ماه روشن شد؛ آبروی از دست رفته باز می‌گردد؟

تراکنش‌های شبکه آیوتا دوباره از سر گرفته شد. این شبکه پس از یک رخنه امنیتی بزرگ، حدود یک ماه به طور کامل غیرفعال بود و هیچ تراکنشی روی آن انجام نمی‌شد. اگرچه شرایط شبکه به حالت عادی بازگشته است، اما آیوتا برای احیای دوباره شهرت و آبروی از دست رفته راه درازی در پیش دارد.

به گزارش ارزدیجیتال، پس از هک شدن یکی از کیف پول‌های اصلی آیوتا یعنی ترینیتی (Trinity) و سرقت ۱.۶ میلیون دلار پول از کاربران، بنیاد آیوتا که وظیفه نظارت بر وضعیت شبکه را بر عهده دارد، به مدت ۲۷ روز تراکنش‌ها را متوقف کرد.

برای برقراری دوباره امنیت، تیم آیوتا خیلی سریع یک ابزار انتقال سید (seed migration) ساخت تا کاربران بتوانند مبالغ خود را به سیدهای جدید و امن منتقل کنند. کاربران تا ۷ مارس (۱۷ اسفند) برای این کار فرصت داشتند. حالا پس از چند روز پردازش اطلاعات، بنیاد آیوتا دوباره تراکنش‌های این شبکه را فعال کرده است. این بنیاد به دارندگان آیوتا که از ابزار انتقال سید استفاده نکرده‌اند، پیشنهاد می‌کند که به صورت دستی دارایی‌های خود را به سید جدید منتقل کنند.

هم‌بنیان‌گذار آیوتا، دیوید سنستبو (David Sønstebø) اعلام کرده است که حاضر است زیان قربانیان هک را شخصاً پرداخت کند. با این حال او چگونگی این کار را اعلام نکرده است. تعداد زیادی سید هنوز در خطر هستند و مشخص نیست که دقیقا چه مقدار آیوتا از دست رفته است.

اگرچه بنیاد آیوتا مسئولیت این اتفاق را پذیرفته و حامیان آن از نظم و مهارت تیم آیوتا در مواجه با هک تعریف می‌کنند، اوضاع برای این ارز دیجیتال هنوز بر وفق مراد نیست. شاید بتوان گفت مهم‌ترین مشکلی که پس از هک برای آیوتا وجود دارد، بحث شهرت و آبروی این شبکه است. این اولین بار نیست که آیوتا با مشکل امنیتی مواجه می‌شود. در سال ۲۰۱۸ هم یک وب‌سایت سازنده سید (Seed Generator) دست‌کم ۴ میلیون دلار آیوتا را از کاربران به سرقت برد.

حالا هک شدن کیف پول اصلی آیوتا و خاموشیِ یک ماهه برای یک شبکه به ظاهر غیرمتمرکز که ارز دیجیتال آن زمانی در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار داشت، چیزی نیست که به سادگی فراموش شود.

قیمت آیوتا که زمانی سرمایه‌گذاران زیادی داشت، پس از هک اخیر و طی یک ماه گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
امیرحسین
امیرحسین
4 سال قبل

با اینکه شبکه روشن شده.ولی اجازه نمیده انتقال انجام بدم.
چرا؟