شبکه آیوتا برای ۱۵ ساعت از کار افتاد؛ علت چه بود؟

شبکه آیوتا برای ۱۵ ساعت از کار افتاد؛ علت چه بود؟

بنیاد آیوتا اعلام کرد حل یک مشکل نرم‌افزاری باعث شده تایید تراکنش‌ها در شبکه آیوتا برای ۱۵ ساعت متوقف شود.

به گزارش کوین دسک و طبق پستی که یکی از توسعه‌دهندگان آیوتا در گیت‌هاب منتشر کرده است، یک ایراد در نرم‌افزارِ نود باعث ایجاد حالتِ «خرابی در دفتر کل» شده بود.

در پست گیت‌هاب آمده است:

یک مورد حاشیه‌ای وجود دارد که در آن پیاده‌سازی مرجع آیوتا (IRI) در یک تراکنش بین دو دسته مجزا، در نظر گرفته نشده است. اما وقتی شبکه IRI را برای یکی از این دسته‌ها، در نظر گرفته شده فرض کرده، برای دسته بعدی نادیده گرفته شده است.

«پیاده‌سازی مرجع آیوتا» یا IRI، یک نرم‌افزار منبع‌بازِ جاوا است که پروتکل آیوتا را که در لحظه در شبکه عمومی آیوتا اجرا می‌شود، تعریف می‌کند

این ایراد اولین بار در روز یکشنبه توسط کاربران گزارش شد و مهندسان آیوتا ۱۵ ساعت زمان برای حل این مشکل اختصاص دادند. دیوید سانستیبو (David Sønstebø) بنیان‌گذار آیوتا معتقد است این باگ یک ایراد جزئی بود:

اتفاقی که افتاد، تفاوت عمده‌ای با یک اسپم اینترنتی نداشت و به همین خاطر تراکنش‌ها به طور چشمگیری با اختلال مواجه شدند.

آیوتا از کاربرانی که نودهای IRI را اجرا می‌کنند درخواست کرده که نسخه بروزتر این نرم‌افزار را که در آن ایراد رفع شده است، نصب کنند.

دامینیک شینر (Dominik Schiener) از بنیان‌گذاران سابق آیوتا در ایمیلی نوشته است که این مشکل از نرم‌افزار فعلی نود اصلی شبکه نشات گرفته است و هیچ ارتباطی با هماهنگ‌کننده‌یِ آیوتا (Coordinator) ندارد. هماهنگ کننده یک نود ویژه است گه توسط بنیاد آیوتا اداره می‌شود و مسئول تایید نهایی تراکنش‌ها در شبکه‌یِ غیرمتمرکز آیوتا (تنگل) است.

تیم آیوتا از مدتی قبل شروع به جایگزینی IRI با یک نود سبک‌تر نام هورنِت (Hornet) کرده و اعلام کرده است به محض اینکه مهندسان آیوتا به طور کامل آن را تست، و ایرادات محتملش را برطرف کردند، در رویدادی به نام «Coordicide» از آن رونمایی خواهد کرد.

به دنبال ایرادی که روز یکشنبه در شبکه پیش آمد، سانستیبو از مجموعه فعلی دفاع کرد و گفت:

دقیقاً به خاطر همین ایرادات است که حذف هماهنگ‌کننده زمان‌بر شده است. تا زمانی که ایرادات احتمالی از بین نرفته باشند، نمی‌توان این تغییرات را اعمال کرد.

با این وجود منتقدین قبلاً ماهیت متمرکزِ عملگرهای کوتاه‌ساز تنگل را زیر سوال برده‌اند و معتقدند این موضوع باعث آسیب‌پذیر شدن آیوتا خواهد شد.

در سال ۲۰۱۸، جوزف ربستاک (Joseph Rebstock) محقق بلاک چین در گفتگو با نکست‌وب گفت هماهنگ‌کننده به صورت خودکار مقدار ثابتی از هش را تایید می‌کند. و این بدین‌‍ معنی است که هکرها می‌توانند ارزهایی را که کاربران آن‌ها با دوباره وارد کردن اطلاعات تراکنش‌ها، از یک آدرس کیف پول استفاده کرده‌اند، بدزدند. سانستیبو آسیب‌پذیر بودن این ویژگی را رد کرده است.

شینر در ایمیلی که روز دوشنبه ارسال کرده، نوشته است:

رویداد حذف هماهنگ‌کننده بدون تغییر در حال پیشرفت است. و نسخه آلفا در ژانویه تست خواهد شد.

بنیاد آیوتا تنگل را به عنوان یک پلتفرم معاملاتی برای اینترنت اشیا طراحی کرده و تاکنون همکاری‌های بسیاری با نهادهای مختلف داشته است. در اوایل سال ۲۰۱۸، تایپه پایتخت کشور تایوان شروع به همکاری با بنیاد آیوتا کرد تا یک سیستم تشخیص هویت ضددستکاری را آزمایش کند.

در آوریل ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۹)، شرکت جگوار-لندرور اعلام کرد یک برنامه تشویقی برای رانندگانی که وضعیت جاده را گزارش می‌دهند در نظر گرفته است تا با توکن آیوتا به آن‌ها پاداش دهد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه