یکی از شرکت‌های بزرگ مسافرتی در آمریکا ۴.۵ میلیون دلار بیت کوین به‌عنوان باج پرداخت کرد

یکی از شرکت‌های بزرگ مسافرتی در آمریکا ۴.۵ میلیون دلار بیت کوین به‌عنوان باج پرداخت کرد

یک شرکت خدمات مسافری مستقر در مینیاپولیس ایالات متحده، در پاسخ به درخواست مهاجمان سایبری که اسناد حیاتی این شرکت را از طریق حمله‌ای باج‌افزاری قفل کرده بودند، ۴.۵میلیون دلار بیت کوین پرداخت کرد.

به گزارش دیکریپت، شرکت CWT، فعال در حوزه خدمات مسافرتی که بالغ بر ۱.۵میلیارد دلار در سال درآمد دارد، هفته جاری مجبور شد به چند هکر ناشناس، ۴۱۴ بیت کوین پرداخت کند. گفتنی است این هکرها توانسته بودند چندین فقره از اسناد مهم این شرکت را به سرقت برده و ده‌ها هزار کامپیوتر مستقر در دفاتر آن را از دسترس خارج کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مهاجمان با استفاده از یک فناوری باج‌افزاری موسوم به رگنار (Ragnar) توانستند فایل‌های شرکت CWT را رمزگذاری و آنها را از دسترس کارکنان این شرکت، خارج کنند. گفتنی است شرکت CWT در نهایت مجبور شد در روز ۲۸ ژوییه (۷ مرداد)، وجه درخواستی مهاجمان را به آنها پرداخت کند تا بتواند به حدود دو ترابایت اطلاعات خود شامل داده‌های کارکنان، اسناد مالی و دیگر فایل‌های حساس دسترسی پیدا کند.

این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام کرده است:

ما اکنون تأیید می‌کنیم که پس از خاموش‌کردن سیستم‌های خود به‌عنوان اقدامی احتیاطی توانسته‌ایم آنلاین شویم و از بروز فاجعه جلوگیری کنیم.

گفتنی است این شرکت در حال همکاری با نهادهای قانونی ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.

در بخش دیگری از بیانیه شرکت CWT آمده است:

درحال‌حاضر، هیچ نشانه‌ای دال‌ بر نشت اطلاعات خصوصی کاربران و مشتریان یافت نشده است و ما فعلا در حال طی مراحل اولیه بازرسی هستیم.

بنابر گزارش‌های منتشرشده از سوی رویترز، هکرها ابتدا خواستار ۱۰میلیون دلار باج شده بودند، اما شرکت CWT از آنها خواست که با مبلغ کمتری کنار بیایند؛ چراکه درآمدهای این شرکت گردشگری به‌‌دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ به‌شدت کاهش یافته است.

باج‌افزارها و حملات سایبری مرتبط با آن، مشکل شایعی در سطح کسب‌وکار‌های بین‌المللی است و سالانه میلیاردها دلار هزینه روی دست شرکت‌ها می‌گذارد. از زمان آغازبه‌کار بیت کوین در سال ۲۰۰۸، ارزهای دیجیتال به ابزارهایی مناسب برای اخاذی‌های سایبری تبدیل شده‌اند. گفتنی است در ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸)، مقاله‌ای در نشریه سایبرسکیوریتی (The Journal of Cybersecurity) منتشر شد که نشان می‌داد در فاصله میان سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ دست‌کم ۲۲,۹۶۷.۵۴ بیت کوین (به ارزش تقریبی ۲۵۹ میلیون دلار) در حملات باج‌افزاری مختلف، به جیب هکرها سرازیر شده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
Mohammad Mohammadi
Mohammad Mohammadi
3 سال قبل

عاشق مارکتینگ این شرکت شدم
از دزد تخفیف گرفته :)))

ع م
ع م
3 سال قبل

دیگه تو دوران کورونا هکرها هم با انصاف شدند. ههههه