ویکیپدیا هم اکنون کمک های مالی خود را به صورت بیت کوین دریافت می کند

ویکیپدیا هم اکنون کمک های مالی خود را به صورت بیت کوین دریافت می کند

ویکیپدیا(Wikipedia) که دایرة المعارفی آنلاین با منبع باز(Open-source) است اکنون طی مشارکت با شرکت کوین بیس(Coinbase)، بیت کوین را مورد پذیرش قرار می دهد.

بنیاد ویکیمدیا(Wikimedia) که مالکیت ویکیپدیا را در اختیار دارد و آنرا اداره می کند، در بلاگ رسمی خود اعلام نموده است که در حال حاضر آماده پذیرش کمک های مالی بصورت ارز دیجیتال می باشد. این سازمان که تحت حمایت مالی انجمن های محلی قرار دارد عنوان کرد که تقاضای کمک مالی از طریق بیت کوین منجر به بحث در خصوص سطح مدیریت خواهد شد.

این اعلامیه با توجه به برداشت پیشین این بنیاد نسبت به ایده پذیرش بیت کوین قابل توجه است. این سازمان در ماه مارچ(اسفند۹۵)اعلام نمود که در حال بحث در خصوص کمک های مالی بیت کوین می باشد. اما جیمی ولز(Jimmy Wales)، یکی از بنیانگذاران این سازمان، بعدها اظهار داشت که ویکیمدیا در این خصوص رویکردی محتاطانه(cautious) در پیش گرفته است.

لیزا گرول(Lisa Gruwell)، مدیر مالی ویکیمدیا، در پست این وبلاگ عنوان داشت که روند مذاکرات در این خصوص از جدیت لازم برخوردار بوده اما با شفاف سازی بیشتر در مورد وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال، ویکیمدیا قادر خواهد بود به سمت جلو پیش رود.

او در این وبلاگ نوشت:

” در حال حاضر سیزده روش مختلف پرداخت را که ما را قادر می سازد کمک های مالی را از تقریبا همه کشورهای جهان دریافت کنیم، می پذیریم. و امروز ما روش دیگری نیز بدان اضافه نموده ایم: بیت کوین”

 

این سازمان طی ایمیل های جداگانه ای که برای همه حامیان خود ارسال نموده است، عنوان داشته:

“هدف این است که برای افرادی که جهت حفظ این دایرة المعارف آنلاین کمک های مالی ارسال می کنند، گزینه های پرداخت متفاوتی بمنظور سهولت کار ارائه گردد.

 

این بنیاد همچنین اعلام نمود که حامیان ویکیپدیا با وجود بیت کوین می توانند از انعطاف پذیری بالا در گزینه های پرداخت کمک های مالی خویش بهره مند شوند.

بیش از یک روش پرداخت

به گفته این سازمان پیچیدگی های عملیاتی و قانونی و شک و تردیدها در خصوص بیت کوین دلیل امتناع پیشین این سازمان از پذیرش بیت کوین بوده است.

اما مدیریت این سازمان اذعان داشت که مشارکت با شرکت کوین بِیس بعنوان شیوه ای جهت گریز از برخی ملزومات لجستیکی از قبیل نیاز گاه به گاه به تبادل بیت کوین جهت ارزهای با پشتوانه(fiat currency) که ملازم پذیرش بیت کوین می باشد، صورت گرفته است.

بر اساس گزارش وب سایت ویکیمدیا:

“ما با استفاده از کوین بیس(Coinbase) که نوعی مبادله گر بیت کوین محسوب می شود، قادر هستیم بیت کوین را بلافاصله به دلار آمریکا تبدیل نماییم و آن تنها مستلزم اندکی پیاده سازی تکنیکی در انتهای کار است. از آنجاییکه ما در حال حاضر رهنمودهایی در خصوص نحوه حسابداری بیت کوین در اختیار داریم، چگونگی مدیریت قانونی آن مطلب روشن و قابل فهمی خواهد بود.”

 

آدام وایت(Adam White)، مدیر توسعه شرکت کوین بِیس، در گفتگو با پایگاه اینترنتی کوین دسک(CoinDesk) اذعان داشت این بنیاد جهت اطمینان از حفظ کامل الزامات قانونی رویکردی محتاطانه اما ثابت و متداوم در پیش گرفته است.

او در پاسخ به نگرانی ها در این خصوص عنوان نمود:

“این رویکرد به ویکیپدیا این اطمینان را داده که به سمت جلو پیش رود و راه حلی را برگزیند.”

 

میان همه مزیت های مورد بحث این گزینه جهت کمک های مالی اندک برای پلتفرمی همانند ویکیپدیا که بر حمایت خوانندگان خود از سرتاسر جهان تکیه دارد، گزینه ای جذاب می باشد.

خصوصا که وایت در گفتگو با کوین دِسک(CoinDesk) اذعان داشت که این اقدام ویکیپدیا بزرگترین سازمانهای غیر انتفاعی را بر آن میدارد که ارزهای دیجیتال را مورد پذیرش قرار دهند.

همه کاربران با این اقدام لازم است وارد صفحه کمک های مالی ویکیپدیا شده و پرداخت از طریق بیت کوین را انتخاب کنند. کاربران مانند هر گزینه دیگری می توانند که آیا کمک های مالی آنها به دایرة المعارف تنها یکبار صورت خواهد گرفت یا مجددا نیز کمک خواهند نمود.

 

 

 

به نظر شما حرکت بنیاد های مردم نهادی مثل ویکیپدیا تا چه حد به رشد خودشان و بیتکوین و بلاک چین کمک می کند؟ نظر خودتان را با ما در میان بذارید

 

 

 

 

منبع: coindesk
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه