کاهش نرخ بهره در آمریکا چه تاثیری بر روی بیت کوین می‌گذارد؟

کاهش نرخ بهره در آمریکا چه تاثیری بر روی بیت کوین می‌گذارد؟

کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو یکی از عوامل حرکت سرمایه‌گذاران به سمت کالاهایی چون طلا و نفت بوده است. در همین رابطه یکی از کارشناسان اقتصادی مطلبی درباره احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو و تاثیر متفاوت آن بر روی دلار نوشته است. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که کاهش نرخ بهره چه تاثیری بر روی بیت کوین می‌تواند داشته باشد؟

روز ۳۱ جولای جلسه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) فدرال رزرو آمریکا است و بر اساس برآوردها به احتمال فراوان نتیجه این جلسه، رای اکثریت اعضا به کاهش نرخ بهره خواهد بود.

تاثیر کاهش نرخ بهره بر روی بیت کوین

کاهش نرخ بهره فدرال رزرو، بیت کوین و طلا را به گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاران تبدیل می‌کند

در هفته‌های اخیر یکی از مقامات دویچه بانک گفته بود که اگر فدرال رزرو چنین رویکرد تهاجمی را در قبال نرخ بهره اتخاذ کند، باید انتظار داشته باشد که ارزهای جایگزینی مانند بیت کوین جذابیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کنند.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو اواخر ماه ژوئن اشاره کرده بود که به دلیل شرایط نامطمئن اقتصادی و خطر تورم، بزرگترین نهاد تصمیم‌گیرنده سیاست‌‌های پولی در این کشور کاهش نرخ بهره را در نظر گرفته است. در پی اعلام این خبر ارزش دلار در برابر سایر ارزهای فیات مانند یورو با کاهش قابل توجهی روبرو شد.

کارشناسان اقتصادی یکی از عوامل رشد بیت کوین در سال جاری را اخباری که از کاهش نرخ بهره به گوش می‌رسد، دانسته‌اند. در پیش گرفتن سیاست‌های انبساطی که با چاپ هر چه بیشتر پول همراه است، می‌تواند ویژگی «کمیاب بودن» بیت کوین را نمایان‌تر از قبل سازد و موجب افزایش ارزش طلای دیجیتال شود.

این در حالی است که برخی آمار مانند میزان جستجوی جهانی عبارت «بیت کوین» از تاثیر اندک سرمایه‌گذاران خرد و تاثیر قابل توجه سرمایه‌گذاران نهادی در روند صعودی اخیر بیت کوین حکایت دارند. این واقعیت می‌تواند رفتار بیت کوین را تحت تاثیر بازارهای مالی دیگر و اقتصادهای بزرگ قرار دهد که ایالات متحده بزرگترین آن‌هاست.

بر این اساس در صورتی که نتیجه جلسه روز ۳۱ام جولای چیزی جز کاهش نرخ بهره باشد، احتمال برهم خوردن معادلات سرمایه‌گذاران و به تبع آن خروج سرمایه‌ها از بازار بیت کوین قوت خواهد گرفت.

اما یکی از کارشناسان اقتصادی کشور نظر دیگری درباره عملکرد احتمالی دلار پس از تصمیم نهایی این جلسه مبنی بر کاهش نرخ بهره دارد.

آیا دلار روی پنهانش را نشان می‌دهد؟

در آخرین روز از ماه جولای جلسه FOMC فدرال رزرو تشکیل خواهد شد و درباره نرخ بهره در این جلسه تصمیم‌گیری می‌شود.

مرتضی ایمانی‌راد، از کارشناسان اقتصادی در این باره نوشته است:

«مدت زمان زیادی است که نرخ بهره در آمریکا در حال افزایش است و در این روز برای اولین بار است که نرخ بهره کاهش می یابد. طبعا وقتی نرخ بهره کاهش داشته باشد همه انتظار دارند که قیمت طلا ، نفت و سایر کالاها یکباره افزایش قابل توجهی تجربه کنند. احتمالا کشورهای نوظهور و کشورهای کالا پایه همانند استرالیا، نیوزیلند و کانادا هم می‌توانند نفسی بکشند.

تغییرات نرخ بهره در آمریکا طی 7 سال اخیر

تغییرات نرخ بهره در آمریکا طی ۷ سال اخیر

آمریکا کماکان بزرگترین قدرت اقتصادی در میان کشورهای صنعتی است، نرخ بیکاری‌اش رکورد سی ساله زده است و بازار بورسش با لمس عدد سه هزار (شاخص S&P ۵۰۰) به یک رکورد تاریخی دیگر دست یافته است.

اگر به آمار تولید در آمریکا نگاه کنید (این آمار فصلی بیرون می‌آید) از اوایل سال ۲۰۱۴ تا امروز در هیچ مقطعی رشد تولید منفی نبوده است و شاید این دوره را بتوان دوره ای بی نظیر در اقتصاد آمریکا به حساب آورد، چون طولانی‌ترین دوره ای بوده که تولید مثبت بوده است؛ یعنی چیزی حدود شصت ماه است که نرخ رشد تولید در آمریکا مثبت است.

در چنین شرایطی حتی اگر نرخ بهره هم کاهش یابد، بازارهای بورس فراتر از اعداد قبلی می‌روند و همراه با افزایش تقاضا برای اوراق قرضه ، احتمال افزایش مجدد دلار می‌رود.

بنابراین احتمال زیادی دارد که در روز سی و یکم جولای اتفاق خاصی نیفتد و دلار همچنان بر افزایش خود پافشاری کند.»

سخن نهایی

در حالی که کاهش نرخ بهره جذابیت طلا و همچنین طلای دیجیتال یعنی بیت کوین را برای سرمایه‌گذاران افزایش می‌دهد، عملکرد چشم‌گیر بازار بورس آمریکا در چند وقت اخیر با ثبت رکوردی تازه می‌تواند اتفاقات را به نحو دیگری رقم بزند.

همچنان به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران خرد کنترل چندانی در بازار بیت کوین نتوانسته‌اند از خود نشان دهند. با این حال شاید ۳۱ام جولای یکی از تاریخ‌های سرنوشت ساز برای دلار (و بیت کوین) در سال جاری باشد که بتواند روند این ارز دیجیتال را دچار تغییر کند.

هر چه باشد، قیمت بیت کوین در حال حاضر با دلار تعیین می‌شود و تضعیف هر یک از این دو به معنای تقویت دیگری خواهد بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
Mohsen Ahadinejad
Mohsen Ahadinejad
4 سال قبل

این یعنی باید منتظر افزایش قیمت بیت در شروع ماه آینده ی میلادی باشیم؟

مجید
مجید
4 سال قبل

این یعنی باید با امریکا روابط دوستانه داشت و دست از دشمنی برداشت چون نفس کشیدن هم ارتباط مستقیم با امریکا داره

احمد
احمد
4 سال قبل
پاسخ  مجید

اینکه آدم فک کنه نفس کشیدنش هم تحت کنترل آمریکاست یعنی اوج بدبختی و بی ارادگی

S9j
S9j
4 سال قبل
پاسخ  احمد

اینکه آدم فک نکنه نفس کشیدنش هم تحت تاثیر اقتصادهای بزرگ دنیاست معلومه سواد و درک درستی از اقتصاد و جامعه سرمایه داری نداره