فردی در آمریکا برای کمک به گم‌کردن رد تراکنش‌های بیت کوین به ۶۰ میلیون دلار جریمه محکوم شد

فردی در آمریکا برای کمک به گم‌کردن رد تراکنش‌های بیت کوین به ۶۰ میلیون دلار جریمه محکوم شد

«شبکه اقدام علیه جرایم مالی» موسوم به FinCEN که یکی از ادارات زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده است، روز گذشته اعلام کرد که لری دین هارمون (Larry Dean Harmon) را به اتهام سال‌ها فعالیت در ارائه خدمات ترکیب (Mixing) تراکنش‌های بیت کوین و نقض قانون رازداری بانکی آمریکا به پرداخت ۶۰ میلیون دلار جریمه محکوم کرده است.

به گزارش «The Block»، وزارت دادگستری ایالات متحده پیش‌تر در ماه فوریه (بهمن ۹۸) هارمون را به اتهام گرداندن سرویسی به نام هیلکس (Helix) تحت پیگرد قضایی قرار داده بود. گفتنی است هیلکس به کاربران دارک نت کمک می‌کرد تا رد پای تراکنش‌های خود را از دید نهادهای مجری قانون پنهان کنند. بنابر اسناد منتشر شده از سوی FinCEN، در فاصله زمانی ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد ۹۳) تا دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۵)، دست‌کم ۳۶۵ هزار تراکنش بیت کوین از دالان‌های مخفی هیلکس عبور داده شده است.

در اطلاعیه FinCEN پیرامون اتهامات منسوبه به هارمون آمده است:

آقای هارمون با راه‌اندازی کسب‌وکارهایی همچون هیلکس و کوین نینجا (Coin Ninja) از طریق ابزارهای مختلفی، اقدام به پذیرش و نقل‌وانتقال مقادیر انبوهی بیت کوین کرده است. یکی از کسب‌وکارهای وی موسوم به هیلکس در فاصله زمانی ژوئن ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۷ بیش از ۱,۲۲۵,۰۰۰ تراکنش‌ را برای مشتریان خود انجام داده و آدرس‌های مرتبط با این کسب‌وکار در ارسال و دریافت دست‌کم ۳۱۱ میلیون دلار ارز مجازی دخیل بوده‌ است. FinCEN طی بازرسی‌های قانونی خود دریافته که حداقل ۳۶۵ هزار تراکنش بیت کوینی از طریق هیلکس انجام شده است. آقای هارمون، با راه‌اندازی و تبلیغ هیلکس به‌عنوان یک میکسر بیت کوین در فضای دارک نت به مشتریان خود وعده داده که می‌توانند به کمک آن به‌طور ناشناس، دست به خرید مواد مخدر، اسلحه و محتوای پورنوگرافی بزنند، بی‌آنکه ردپایی از تراکنش‌های آنها بر جای بماند. علاوه بر این، آقای هارمون، سکان هدایت کسب‌وکار دیگری را به نام کوین نینجا در دست داشته که به‌عنوان یک کسب‌وکار خدمات پولی (MSB) ثبت‌نشده در حوزه ترکیب تراکنش‌های بیت کوین فعال بوده است.

بررسی‌های FinCEN نشان می‌دهد که آقای هارمون تعمدانه و با قصد قبلی، قانون رازداری بانکی (BSA) را نقض کرده و با تخطی از ثبت قانونی کسب‌وکارهای خود به‌عنوان MSB، اجرای برنامه‌ای مؤثر برای هماهنگی با قوانین ضدپول‌شویی و ارسال گزارش فعالیت‌های مشکوک خود به نهادهای قانونی مجرم شناخته شده است.

بنابر اسناد FinCEN، مدیران هیلکس پیش‌تر در ماه مارس (اسفند ۹۸) اعلام کرده بودند که فعالیت‌های این شرکت، هیچ هم‌پوشانی و ارتباطی با مصادیق کسب‌وکارهای خدمات پولی (MSB) ندارد.

مطابق با اطلاعات منتشرشده در وب‌سایت کورت لیسنر (Court Listener)، از ماه فوریه به این سو هیچ اطلاعات تازه‌ای از پرونده مربوط به شکایت وزارت دادگستری آمریکا از هارمون منتشر نشده است.

گفتنی است پیش‌تر رسانه‌ها از بروز شواهدی مبنی بر ارتباط هیلکس با گرمز (Grams) خبر داده‌ بودند که در میان کاربران به «گوگل دارک وب» شهره است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
arash
arash
3 سال قبل

چقدر غیرمتمرکز هست :)))))))))))))))))))))))))))))

ehsan
ehsan
3 سال قبل

خب اینا چرا از مونرو استفاده نمیکنن؟! والا مونرو انقد خوبه، جون میده برای کارهای خلاف . . . !

مجتبی
مجتبی
3 سال قبل

زرشک ، مگه بیت کوین هم قابل رهگیری هست؟!

علی
علی
3 سال قبل
پاسخ  مجتبی

برای هر شخصی قابل رهگیریه هرکسی میتونه تراکنشای بیت کوینو با آدرسها ببینه و رهگیری کنه فقط یه شخص عادی نمیتونه بفهمه که فلان آدرس متعلق به چه شخصی در کجای دنیاسصرافیای متمرکز تقریبا میتونن برای کاربرایی که احراز هویت کردن تراکنش هاشونو کامل رهگیری کنن نهادای قانون گذارم میشه گفت تا حدودی با استفاده از همین صرافیای متمرکز تراکنشارو رهگیری میکنن و مشخص میکنن چه تراکنش مربوط به چه شخصیه

محمد
محمد
3 سال قبل
پاسخ  مجتبی

برای من شما قابل رهگیری نیست ولی برای آمریکا، هست!