نوسان، مشکلات در پرداخت و نداشتن پشتوانه؛ غول سرمایه‌گذاری جهان به انتقادها علیه بیت کوین پاسخ داد

نوسان، مشکلات در پرداخت و نداشتن پشتوانه؛ غول سرمایه‌گذاری جهان به انتقادها علیه بیت کوین پاسخ داد

بازوی دارایی‌های دیجیتال گروه سرمایه‌گذاری فیدلیتی (Fidelity Investments) موسوم به فیدلیتی دیجیتال استس (Fidelity Digital Assets) طی یادداشتی با پاسخ به برخی از انتقادات مطروحه علیه بیت کوین خواستار شفاف‌سازی بیشتر مفاهیم ارزهای دیجیتال در روزهایی شده است که بیش از پیش شاهد افزایش توجه آحاد همگانی به این پدیده نوظهور هستیم.

به گزارش کوین دسک، ریا بوتوریا (Ria Bhutoria)، مدیر بخش تحقیقاتی فیدلیتی در یادداشت وبلاگی خود نوشته است که هم‌اکنون در حال پاسخگویی به انتقادات و باورهای غلط شکل‌گرفته پیرامون ارزهای دیجیتال است. به‌گفته وی، همچنان از گوشه و کنار زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که بیت کوین بسیار نوسانی است، نمی‌تواند ابزار مناسبی برای ذخیره ارزش باشد، به‌هیچ‌وجه کارایی مناسبی برای تسهیل پرداخت‌ها ندارد و دست آخر استخراج آن از نقطه‌نظر زیست‌محیطی بسیار زیان‌بار است.

بوتوریا در پاسخ به این انتقادات می‌نویسد:

نوسانات بیت کوین، بهایی است که برای آزاد بودن بازار بیت کوین از هرگونه مداخله‌ای پرداخت می‌شود. با این حال، با اقبال روزافزون آحاد جامعه به ارزهای دیجیتال و گسترش پذیرش آنها و همچنین معرفی ابزارهای مشتقه و محصولات سرمایه‌گذاری مبتنی بر بیت کوین، نوسانات آن تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

بوتوریا اذعان می‌کند که مهم‌ترین کارکرد اصلی بیت کوین، استفاده از آن به‌عنوان ابزار پرداخت نبوده و نیست. با این حال، تا اندازه‌ای می‌توان از ظرفیت محدود این ارز دیجیتال برای تسویه تراکنش‌هایی استفاده کرد که پردازش آنها به شیوه سنتی بسیار گران تمام می‌شود.

بوتوریا در ادامه می‌نویسد:

توان عملیاتی محدود، بهایی است که شبکه بیت کوین برای ماهیت غیرمتمرکز خود می‌پردازد و به بیان دیگر، پیامد مستقیم صحت‌سنجی ارزان و ساده تراکنش‌ها است.

بوتوریا در بخش دیگری از یادداشت خود، مسئله مصرف انرژی شبکه استخراج بیت کوین را پیش می‌کشد و می‌گوید که به‌رغم انتقاداتی که مدعی پیامدهای زیان‌بار بیت کوین برای محیط زیست هستند، می‌توان ادعا کرد که بخش چشم‌گیری از انرژی موردنیاز برای سرپا نگاه‌داشتن شبکه بیت کوین از منابع پاک و تجدیدپذیر تأمین می‌شود. علاوه بر این، انرژی مصرفی بیت کوین، دلیل معتبر و مهمی در ورای خود دارد.

بوتوریا در ادامه در پاسخ به یکی دیگر از انتقادات طرح‌شده علیه بیت کوین می‌نویسد:

تعداد تراکنش‌های بیت کوینی مرتبط با فعالیت‌های مجرمانه و غیرقانونی بسیار اندک است. بیت کوین، درست مثل پول نقد است و ماهیتی بی‌طرف دارد و از این رو هم برای بازیگران خوب و هم خراب‌کارها می‌تواند ابزار ارزشمندی باشد.

انتقاد دیگری که عده‌ای علیه بیت کوین مطرح می‌کنند، این است که این ارز دیجیتال فاقد هرگونه پشتوانه مالی واقعی است. بوتوریا در پاسخ به این انتقاد می‌گوید که کدها و اجماع موجود میان ذی‌نفعان بیت کوین، پشتوانه حقیقی آن است. بوتوریا می‌افزاید:

بیت کوین در حال طی روندی صعودی است؛ چرا که مردم به این نتیجه رسیده‌اند که کمیابی بی‌نقص آن، برگشت‌ناپذیری تراکنش‌هایش و مقاومت‌ بی‌بدیلش در برابر مصادره و سانسور در دارایی دیگری یافت نمی‌شود.

بوتوریا در خاتمه یادداشت خود گریزی به مسئله احتمال ظهور رقیبان قدرتمندتری برای بیرون کردن بیت کوین از میدان زده و گفته‌ است که هرچند ارزهای دیگری با هدف بهبود قابلیت‌های بیت کوین پا به عرصه گذاشته‌اند، اما باید بدانیم که محدودیت‌های بیت کوین ناشی از همان قابلیت‌های ذاتی است که از آن، یک دارایی ارزشمند ساخته‌ است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
دینگ دانگ
دینگ دانگ
۳ سال قبل

به زبان ساده تر: داداش اینی که هست، میخوای بخواه نمیخوای نخواه!

حجت رسولی پور
حجت رسولی پور
۳ سال قبل

لپ کلام؛
یچی درست کردیم درسته کنده ، درسته نوسان داره ، درسته بدرد پرداخت نمیخوره ،
اما چون ما ازش زیاد خریدیم ، پس بدرد ذخیره کردن ارزش میخوره و حمله کنید برا خرید.
جالبه این مقاله وایت پیپر بیت کوین رو به چالش کشیده و بیشتر از دفاع بهش حمله کرده.