یک پروژه ناشناخته اتریوم را به یک دارایی ضدتورمی تبدیل کرده است! ماجرای توکن XEN چیست؟

یک پروژه ناشناخته اتریوم را به یک دارایی ضدتورمی تبدیل کرده است! ماجرای توکن XEN چیست؟

مدتی است نزدیک به نیمی از فضای بلاک‌های شبکه اتریوم را پروژه‌ای جدید به نام زِن کریپتو (XEN Crypto) اشغال کرده است. شروع کار این پروژه باعث شده است عرضه در گردش اتریوم کاهش یافته و هزینه گس (Gas) افزایش پیدا کند.

به گزارش کریپتو پوتیتو، در نتیجه این تغییر غیرمنتظره، عرضه در گردش اتریوم که تا پیش از این (با وجود انجام به‌روزرسانی مرج) با سرعت نسبتاً ثابتی در حال افزایش بود، از روز ۸ اکتبر (۱۶ مهر) رفته‌رفته کاهش یافته است. وب‌سایت «Ultrasound.money» نیز اخیراً رشد منفی ۰.۴۴درصدی عرضه اتریوم را در بازه زمانی یک‌روزه گزارش کرده است که یعنی اتریوم، حداقل برای این لحظه، به یک دارایی ضدتورمی تبدیل شده است.

یک پروژه ناشناخته اتریوم را به یک دارایی ضدتورمی تبدیل کرده است! ماجرای توکن XEN چیست؟
تغییرات عرضه در گردش اتریوم از زمان به‌روزرسانی مرج.
یک پروژه ناشناخته اتریوم را به یک دارایی ضدتورمی تبدیل کرده است! ماجرای توکن XEN چیست؟
نرخ رشد عرضه اتریوم در یک روز گذشته.

علاوه بر این، مطابق داده‌های وب‌سایت «Etherscan.io»، زِن کریپتو طی ۲۴ ساعت گذشته پرمصرف‌ترین قرارداد هوشمند شبکه اتریوم (از نظر گس مصرفی) بوده و در این مدت بیش از ۱٬۳۰۰ واحد اتر (معادل ۱.۷میلیون دلار) را سوزانده است.

زِن کریپتو چیست؟

زِن کریپتو پروژه مجموعه فیر کریپتو فاندیشن (Fair Crypto Foundation) است و جک لوین (Jack Levin)، یکی از اولین کارمندان گوگل که در زمینه زیرساخت‌های ابری فعالیت می‌کرد، آن را مدیریت می‌کند. پروژه‌ای که لوین آن را راه‌اندازی کرده کار خود را با عرضه صفر شروع کرده است، توکن‌های از پیش ضرب‌شده یا «Pre-mint» ندارد، قرار نیست در هیچ صرافی متمرکزی عرضه شود، کلیدی در اختیار توسعه‌دهندگان اصلی قرار نداده یا به بیان دیگر «Admin Keys» ندارد و هیچ قرارداد تغییرناپذیری در آن گنجانده نشده است.

فوبار (Foobar)، توسعه‌دهنده آشنا با این پروژه، می‌گوید زِن کریپتو بسیاری از سازوکارهای پروژه «HEX» را کپی کرده است؛ اما تفاوت اصلی آن وجود سازوکاری برای پرداخت سود سالیانه (APY) است. این یعنی پروژه کارمند سابق گوگل برخی از ویژگی‌های طرح‌های کلاهبرداری پانزی را دارد.

توکن‌های این پروژه را که روز ۸ اکتبر (۱۶ مهر) راه‌اندازی شده است، می‌توان ضرب و سهام‌گذاری کرد و شرایط کلی آن هم بر اساس اصول اولیه ارزهای دیجیتال است؛ حضانت شخصی، شفافیت، اعتماد از طریق اجماع و تبادل ارزش بدون وابستگی به مجوز و خطرات مربوط به طرف مقابل.

مطابق اطلاعات موجود در داشبورد وب‌سایت زِن نتورک، این توکن تاکنون ۴۱۳٬۴۱۵ آدرس فعال داشته است که توکن XEN را ضرب کرده‌اند. عرضه کل زِن در حال حاضر بیش از ۶۹۵میلیون واحد و سود سالیانه سهام‌گذاری این توکن ۲۰درصد است که نرخ نسبتاً بالایی محسوب می‌شود. ضرب‌کردن توکن‌های زِن هزینه‌ای ندارد؛ اما مستلزم صرف مقداری گس برای کارمزد است. ضمن اینکه به‌خاطر افزایش تقاضا برای ضرب‌کردن این توکن، قیمت گس در شبکه اتریوم رو به افزایش است.

لوین، بنیان‌گذار این پروژه، درباره تأثیر زِن بر عرضه اتریوم نیز اظهارنظر کرده و گفته جریانی که این توکن به راه انداخته است برای اتریوم یک عامل صعودی محسوب می‌شود؛ البته کسانی که اکنون مجبورند برای تراکنش‌های خود در شبکه اتریوم کارمزد بیشتری پرداخت کنند، احتمالاً مثل لوین فکر نمی‌کنند.

همچنین بخوانید: چرا عرضه اتریوم پس از مِرج همچنان در حال افزایش است؛ اتر بالاخره ضدتورمی می‌شود؟

حرکات قیمتی زِن

قیمت زِن کمی پس از شروع به کار این پروژه تا یک دلار افزایش یافت و سپس در مدت‌زمانی کوتاه تا ۰.۰۰۰۷ دلار پایین آمد. در حال حاضر نیز این ارز دیجیتال با سقوط سرسام‌آور ۷۸درصدی قیمت خود در ۲۴ ساعت گذشته، حوالی ۰.۰۰۱۳ دلار در نوسان است.

یک پروژه ناشناخته اتریوم را به یک دارایی ضدتورمی تبدیل کرده است! ماجرای توکن XEN چیست؟
نمودار قیمت زِن.

XEN در حال حاضر تنها در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ خریدوفروش می‌شود و در آنجا نقدینگی بسیار کمی هم برای این توکن وجود دارد؛ به همین دلیل بسیاری از کاربران به کلاهبرداری‌بودن این پروژه مشکوک هستند. با این حال، زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد که آیا این پروژه تازه‌وارد و البته تأثیرگذار، واقعاً یک طرح کلاهبرداری است یا خیر.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه