هاردفورک بیزانس رسما اجرا شد

هاردفورک بیزانس رسما اجرا شد

اتریوم رسما به روز رسانی شد. ساعت ۰۵.۲۲ به وقت گرینویچ (حدود ساعت ۸ به وقت ایران)، پنجمین هاردفورک برای دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، اتریوم، با تعدادی از پروتکل های بهبود اتریوم (EIPs) اجرا شد.

هاردفورک بیزانس رسما اجرا شد

برنامه فورک های اتریوم

در نقشه راه اتریوم (road map) که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، این هاردفورک به نام متروپولیس معرفی شده بود. اما به دلیل مشکلات و تاخیر های به وجود آمده، متروپولیس را به دو فاز بیزانس و قسطنطنیه تبدیل کردند. تاریخ انتشار قسطنطنیه هنوز مشخص نیست.

بیزانس تغییرات خیلی زیادی را در شبکه به وجود نمی آورد بنابراین اختلافات کم تری درباره شایستگی آن در بین کاربران به وجود آمد. با این حال این هاردفورک به دلیل اینکه اولین فورک بزرگ سال جاری است، مورد توجه قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۷ اتریوم به دلیل استاندارد های ERC-20 که اجازه فعالیت توکن ها را می دهد، انقلابی در ICO به وجود آورد که باعث رشد ۳۰۰۰ درصدی قیمت اتریوم نسبت به سال گذشته شد.

طی چند روز گذشته، نرم افزار اتریوم مبتنی بر بیزانس به دلیل وجود باگ هایی در کد های آن به حالت تعلیق در آمده بود. توسعه دهندگان اطلاعات زیادی از این مشکلات فاش نکردند. اما به دلیل زمان کم تعلیق، می توان حدس زد که مشکلات جدی نبوده است.

وب سایت تحلیلی Ether Nodes گفت که، نود های اتریوم در حال اجرای نرم افزار های ناقص هستند، ۶۵.۳٪ Geth و ۳۰.۴٪ Parity، که دو کلاینت اصلی اتریوم هستند. نرم افزار ناقص می تواند یک مشکل بزرگ ایجاد کند و منجر به پراکندگی شبکه یا حملات سایبری شود.

با این حال، تا کنون، نشانه ای از نقص فورک نمایان نشده است و توسعه دهندگان در حال جشن گرفتن این تحول بزرگ در شبکه های اجتماعی هستند.

هاردفورک بیزانس رسما اجرا شد

هسته بیزانس متروپلیس

این هسته روی پروتکل اتریوم ۹ تغییر ایجاد خواهد کرد.  از این تغییرات می توان به تغییراتی در برگشت داده ها، کم کردن سختی شبکه، دستور static call، قابلیت اجرای کدهای جدید اشاره کرد. این تغییرات به گونه ای برنامه ریزی شده است تا کمترین آسیب را به شبکه وارد کند. تغییراتی هم برای تنظیم کدهای ناقص در قراردادهای هوشمند صورت گرفته است و در صورت خطا در برنامه نویسی منجر به عدم پرداخت می شود. همچنین امنیت قرارداد ها هم بیشتر شده است.

تغییر مثبت دیگر به تاخیر افتادن سختی استخراج اتریوم (که از آن با نام “شمارش معکوس انفجار” یاد می شود) است. بیزانس باعث می شود تا زمان تایید تراکنش طولانی نشود. تغییر دیگر در فرایند استخراج، جلوگیری از بروز خطای سختی تکراری است و باعث پایدارتر شدن بلاک ها می شود. رمزنگاری جدیدی به اسم zk-snarks، روی هسته بیزانس باعث می شود که امکان ایجاد تراکنش های کاملا خصوصی در اتریوم فراهم شود.

قیمت

هاردفورک بیزانس رسما اجرا شد

قیمت اتریوم حدود ساعت ۸ الی ۹ امروز

صبح امروز هنگام انتشار این فورک، قیمت حدود ۴ درصد افزایش یافت و بعد دوباره به یک حالت پایدار رسید، هنگامی که در حال نوشتن این خبر هستیم، قیمت به آرامی در حال افزایش است. پیشبنی شده بود که قیمت اتریوم پس از این فورک افزایش چشمگیری داشته باشد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه