نوسانات قیمت اتریوم در شش ماه گذشته از بیت کوین پیشی گرفت

نوسانات قیمت اتریوم در شش ماه گذشته از بیت کوین پیشی گرفت

بر اساس یک شاخص کلیدی، سرمایه‌گذاران انتظار دارند اتر در مقایسه با بیت کوین، شاهد نوسانات بیشتری باشد. گفتی است طی شش ماه گذشته و در میانه رشد انفجارگونه دیفای، تفاوت میان نوسانات این دو ارز دیجیتال به بالاترین سطح خود رسیده است.

به گزارش کوین دسک، مطابق با داده‌های اسکیو (Skew)، اختلاف میان نوسانات اتر و بیت کوین طی بازه زمانی سه‌ماهه اخیر به ۲۹ درصد رسیده که بالاترین سطح از ۲۳ فوریه (۴ اسفند ۹۸) به این سو است.

این شاخص، تفاوت نوسانات ضمنی قراردادهای اختیار به‌قیمت (at-the-money) اتر و بیت کوین را دنبال می‌کند. گفتنی است طی دو ماهه اخیر، این شاخص از منفی ۲.۴ درصد به مثبت ۲۹ درصد افزایش یافته است.

نوسانات قیمت اتریوم در شش ماه گذشته از بیت کوین پیشی گرفت
نمودار اختلاف نوسان ضمنی بیت کوین در برابر اتر. منبع: اسکیو

شایان ذکر است که نوسان ضمنی بر اساس قیمت‌های قراردادهای اختیار محاسبه می‌شود و انتظار بازار از تغییرات قیمتی یک دارایی پایه را در آینده نشان می‌دهد. در اغلب موارد، این شاخص به‌عنوان نماینده ریسک بازار درنظر گرفته می‌شود.

افزایش اختلاف نوسانات، نشانگر این است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند اتر طی سه‌ماهه آتی شاهد حرکات قیمتی بزرگ‌تری درمقایسه با بیت کوین باشد.

امانوئل گو (Emmanuel Goh)، مدیرعامل اسکیو می‌گوید:

اکنون سرمایه‌گذاران بر حوزه دیفای متمرکز شده‌اند و اندیشه یک حرکت بالقوه قمیتی بزرگ را در بهای اتر طی ماه‌های آینده در سر می‌پرورانند.

ناگفته نماند که نوسان ضمنی، هیچ اطلاع خاصی در مورد سمت و سوی حرکت بزرگ بعدی قیمت در اختیار ما قرار نمی‌دهد.

از این رو، معامله‌گران در مورد تفسیر افزایش اختلاف نوسانات اتر به بیت کوین به‌عنوان سیگنال صعودی هشدار داده‌اند.

اتر طی چهار هفته اخیر، نوسانات بیشتری را در مقایسه با بیت کوین از سر گذرانده است. گفتنی است اختلاف سه‌ماهه نوسانات اتر به بیت کوین در ۲۰ ژوییه (۳۰ تیر) به کف ۵.۷ درصد رسیده و آخرین بار نیز با رسیدن به بالاترین سطح از ۱۱ ژانویه (۲۱ دی ۹۸)، آستانه ۱۹ درصدی را لمس کرده است.

نوسان قیمت تاریخی یا تحقق یافته، معیاری برای اندازه‌گیری آن دسته از تغییرات قیمتی روزانه است که هم‌اکنون رخ داده است. نوسان ضمنی نیز درواقع نشانگر انتظارات بازار از آینده است.

داده‌های بازار نشان می‌دهد که بهای بیت کوین اکنون نسبت به چنین ایامی در سال گذشته، ۶۴ درصد افزایش یافته؛ حال آنکه قیمت اتریوم، افزایشی بیش از ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

علاوه بر این، داده‌های دیفای پالس (DeFi Pulse) نشان می‌دهد که کل ارزش سپرده‌گذاری‌شده (قفل‌شده) در پلتفرم‌های دیفای با افزایش سالانه‌ ۱۰ درصدی در آستانه ۷ میلیارد دلار است. گفتنی است بسیاری از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در بستر بلاک چین اتریوم توسعه‌ داده شده‌اند.

هزینه‌ متوسط تراکنش‌های اتر نیز طی ماه جاری با بر جای گذاشتن رکورد تازه‌ای به ۶ دلار رسیده است که نشان از افزایش ازدحام در شبکه اتریوم دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
مجتبی
مجتبی
3 سال قبل

در همین روزا رشد شارپی اتریوم رو‌ میبینید نهنگا آماده تزریقن

نظر شخصی

lpp wawaw
lpp wawaw
3 سال قبل
پاسخ  مجتبی

شارپی ؟