گزارش ۷۰۰۰ پرونده پول‌شویی مربوط به ارزهای دیجیتال در ژاپن

گزارش ۷۰۰۰ پرونده پول‌شویی مربوط به ارزهای دیجیتال در ژاپن

اداره ملی پلیس ژاپن در روز پنج‌شنبه اعلام کرد که بیش از ۷۰۰۰ پرونده مظنون به پولشویی مرتبط با ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ به پلیس ژاپن گزارش شده است.

این رقم بیش از ۱۰ برابر ۶۶۹ پرونده‌ای است که در یک دوره کوتاه‌تری بین آوریل تا دسامبر ۲۰۱۷ گزارش شده است. زمانی که گزارش تراکنش‌های مشکوک به فعالیت‌های مجرمانه، برای عوامل و دست‌اندرکاران صرافی‌های ارز دیجتال اجباری و الزامی بود.

ارز دیجیتال می‌تواند سریع و تا حد زیادی نیز به صورت ناشناس و با تایید پلیس در برخی پرونده‌ها که در گذشته از ارز مجازی برای خرید مواد مخدر غیرقانونی و یا سایت‌های مستهجن کودکان استفاده می‌شد، منتقل و واگذار شود.

در میان ۷,۰۹۳ تراکنش و معامله مشکوک، برخی کاربران با اسامی و تاریخ تولدهای متفاوت عکس‌ ID مشترکی داشتند، حال آن‌که عده دیگری از خارج از کشور وارد حساب خود شدند در صورتی که آدرس ثبت شده آن‌ها در ژاپن بود.

با احتساب تمام تراکنش‌های مالی، ۴۱۷,۴۶۵ مورد مشکوک به پول‌شویی و دیگر سو استفاده‌های مالی در سال ۲۰۱۸ و ۱۷,۴۲۲ مورد نیز از سال گذشته به پلیس گزارش شده است.

بیشتر این پرونده‌ها مربوط به بانک‌ها و دیگر موسسات مالی بود؛ که در مجموع در برگیرنده ۳۴۶,۰۱۴ گزارش بود. شرکت‌های کارت اعتباری نیز با ۱۵,۱۱۴ پرونده در رده بعدی هستند.

گزارش 7000 پرونده پول‌شویی مربوط به ارزهای دیجیتال در ژاپن

ادراه ملی پلیس ژاپن پس از تجزیه و تحلیل گزارش‌ها، اطلاعات مربوط به ۸,۲۵۹ پرونده که ۱,۰۹۶ مورد آن از سال گذشته است را به اداره سیاست‌های تجارت بین‌الملل ارائه کرده ست. در نتیجه، پلیس به ۱,۱۲۴ پرونده که عمدتا شامل کلاهبرداری بود، رسیدگی کرد.

ادراه ملی پلیس ژاپن قصد دارد تا برای مقابله با افزایش تعداد تراکنش‌های مشکوک، از متخصصان تحلیل داده و همچنین طرح آزمایشی فناوری هوش مصنوعی برای شناسایی تراکنش‌های غیرقانونی از طریق تشخیص الگوهای مربوط به معامله مواد مخدر و معاملات پول‌شویی بهره بگیرید.

ژاپن در سال‌های اخیر در میان پیشرفت و جنبش سریع خرید ارزهای مختلف، شاهد سرقت‌های عظیم ارز بوده است. در سال ۲۰۱۴، ۴۸ میلیارد ین، معادل با ۴۳۳ میلیون دلار بیت کوین از صرافی ورشکسته Mt. Gox دزدیده شده بود.

در ژانویه سال گذشته نیز حدود ۵۸ میلیارد ین ارز دیجیتال NEM از حساب مشتریان صرافی کوین‌چک (Coincheck) واقع در توکیو برداشت شده بود.

در ژوئن، آژانس خدمات مالی که بازار ارز دیجیتال در ژاپن را تنظیم می‌کند، به ۶ صرافی مجازی ارز دستور داد تا با اتخاذ اقداماتی در مقابله با پول‌شویی کننترل‌های داخلی را بهبود بخشند.

منبع: mainichi
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه