متخصص رمزنگاری هاروارد: ارزهای دیجیتال به دردنخور هستند

متخصص رمزنگاری هاروارد: ارزهای دیجیتال به دردنخور هستند

ارزهای دیجیتال برای همه افراد به جز گروه‌ها و افراد تبهکاری که سعی دارند پول را بدون اطلاع دولت انتقال دهند، به دردنخور است. ظاهراً این آخرین نظر عجیب بروس اشنایر، متخصص رمزنگاری و پژوهشگر فناوری دانشگاه هاردوارد است.

اشنایر با اشاره به برخی حقایق از اعتبار افتاده و کم‌ارزش شده درباره ارزهای دیجیتال، معتقد است بیت کوین به دلیل نحوه توسعه و گسترش، در مسیر دستیابی به اهدافی که در وایت‌ پیپر آن تعریف شده متحمل شکست شده است. این بدان معناست که علاوه بر مشکلات اجرایی و خطراتی که دارد، در تحقق بنیادی‌ترین پیش‌فرض خود نیز ناکام مانده که سبب بی‌فایده بودن آن شده است.

آیا به سیستم عاری از اعتماد می‌توان اعتماد کرد؟

اشنایر در مقاله‌ای که در وایرد نوشته، از مسئله اعتماد به عنوان بزرگترین مثال شکست خورده از اصول پایه‌ای ارز دیجیتال یاد کرده است.

متخصص رمزنگاری هاروارد: ارزهای دیجیتال به دردنخور هستند

طبق گفته‌های او، ارز دیجیتال اساساً برای انجام تراکنش‌های الکترونیکی بدون نیاز به اعتماد ساخته شده بود، اما نگاهی گذرا به معماری فناوری بلاک چین کافی است تا کارا نبودن آن را بدون وجود اعتماد نشان دهد. این موضوع تمامی مقاصد برای دستیابی به سیستم‌های کنترل نشده را در همان ابتدای مسیر دچار مشکل می‌کند.

کاربران ارزهای دیجیتال باید به ماینرها در پیروی از توالی صحیح استخراج بیت کوین و سپس به اینکه سیستم با خسارت مالی از کار نخواهد افتاد، اعتماد کنند. در واقع طبق گفته او، تمام کاری که بیت کوین کرده گرفتن اعتماد از انسان‌ها و قرار دادن آن در یک فناوری است که امنیت آن تضمین شده نیست.

اشنایر درباره این نکته توضیح می‌دهد:

اگر صرافی که بیت کوین خود را در آن نگهداری می‌کنید هک شود، شما تمام پولتان را از دست می‌دهید. اگر کیف پول بیت کوین شما هک شود، شما تمام پولتان را از دست می‌دهید. اگر اطلاعات ورود و تایید صلاحیت را فراموش کنید، باز هم تمامی دارایی‌تان را از دست خواهید داد. اگر خطایی در قرارداد هوشمند شما رخ دهد یا بالاخره کسی پیدا شود که امنیت بلاک چین را بشکند، دارایی دیجیتال شما به سرقت خواهد رفت. در بسیاری از موارد اعتماد به بلاک چین سخت‌تر از اعتماد به مردم است. آیا شما ترجیح می‌دهید به یک سیستم قضایی انسانی اعتماد کنید یا کد‌های کامپیوتری نوشته‌ شده‌ای که دانش بررسی آن را در اختیار ندارید؟

نگرانی‌های محیط زیستی و نکات انحرافی مختلف

متخصص رمزنگاری هاروارد: ارزهای دیجیتال به دردنخور هستند

در حالی که انتقادات متخصص رمزنگاری شاید از برخی جنبه‌های فنی و علمی صحیح به نظر برسد، اشنایر به موضوع پیش‌ پا افتاده «استفاده زیاد استخراج ارزهای دیجیتال از منابع انرژی» اشاره کرد و از آن به عنوان دلیلی برای بی‌فایده بودن ارزهای دیجیتال یاد کرد.

بر اساس صحبت‌های اشنایر که احتمالاً پیش از این نیز از زبان افراد دیگری آن را شنیده‌اید، ماینینگ ارزهای دیجیتال به دلیل مقدار انرژی مصرفی بالا خطر محیط زیستی بزرگی به وجود می‌آورد.

استدلال متخصص رمزنگاری برای صحبت‌هایش نیز هزینه‌های پنهانی است که برای تراکنش‌های بیت کوین صرف می‌شود و این در حالی است که هزینه‌های اعمال شده توسط بانک‌ها به راحتی قابل محاسبه است.

اینکه هزینه‌های کلی انجام تراکنش‌های بیت کوین پنهان است، باعث شده تا آمار آن به حدس و گمان افراد مختلف برگردد؛ موضوعی که می‌تواند به نقطه خوبی برای گفتگوها تبدیل شود.

او همچنین در صحبت‌هایش اشاره داشت که نمی‌توان به طور کامل به سیستم‌های خودکار اعتماد کرد و ورودی‌های انسانی همیشه بهتر از آن‌ها عمل خواهند کرد. او همچنین افزود که فناوری بلاک چین تنها از لحاظ نظری عاری از اعتماد است. در عمل کاربران ارزهای دیجیتال باید حین معامله یا انجام تراکنش، به صرافی‌ها و کیف پول‌ها اعتماد کنند.

نکته عجیب اشاره نکردن به صرافی‌های غیرمتمرکز در سخنرانی اشنایر بود که البته نمی‌توانست محور گفتگوی مناسبی برای اثبات گفته‌های این متخصص علم رمزنگاری باشد.

منبع: ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

11 دیدگاه
سام
سام
۳ سال قبل

کاملا درسته

مهدی
مهدی
۵ سال قبل

خودت به درد نخوری هر کی هم میخوای باش

حمید رضا
حمید رضا
۵ سال قبل

دوستانی که نظرات تندی در مورد این آقا دادن اصلا میشناسید ایشون رو ؟
مقایسه با فراستی :|

منم با کلیت گفته ایشون موافق نیستم ولی این بنده خدا، در زمینه رمز نگاری در حال حاضر خفن ترینه ( الگوریتم بلو فیش رو درسته کرده و کلی کتاب و مقاله، 3 دنگ رمزنگاری الان واسه ایشونه :-))

شاید بهتر بود فقط بود از نقطه نظر فنی در مورد این پدیده صحبت میکرد اینطوریه بهتر بود، ولی از دید فنی قسمتی از صحبتاش واقعا درسته

در مورد محیط زیست هم چه بخوایم چه نخوایم داره با ف...اک فنا میره دیگه، کی به کیه

سجاد صادقی
سجاد صادقی
۵ سال قبل

یاد مسعود فراستی افتادم که میگفت من این فیلمو ندیدم ، ولی آشغاله

atelo
atelo
۵ سال قبل

با وضعیت فعلی نظراتش درسته .

mohammadhadi
mohammadhadi
۵ سال قبل

سلام.
آقای اشنایدر ، اگه ارزهای دیجیتال به درد نخوره ، پس برای
چی خودت عمرت رو گذاشتی روی همین کار و تخصص گرفتی؟
یا واقعا قاطی کردی یا یه کاسه ای زیر نیم کاسه داری.
بزن لایکو.
:)

Power
Power
۵ سال قبل

این یارو بعضی حرفاش درست بود بعضیاش غلط مثلا اینکه میشه با ارز های دیجیتال خیلی راحت قاچاق کرد اختلاس و دزدی های دیگه... درسته اما در کل ارز های دیجیتال برای مردم بهتره و اینده رو میسازه و نمیشه جلوش رو گرفت چون داره به سرعت گسترش پیدا میکنه تو دنیا

رضا رضایی
رضا رضایی
۵ سال قبل

الان اگه بانکا هک بشن و پولا رو بکشن بالا مگه کسی جواب گو‌ هست؟ یا اگه ورشکست بشن؟ که تو ایران اتفاق افتاد، اما بیتکوین ورشکستگی نداره

علي
علي
۵ سال قبل

مثل اينه كه بگي شما از نرم افزار حسابداري استفاده نكن كه احتمال حذف شدن داده ها و ويروس گرفتن سيستم عاملت داره،بيا از روش سنتي نوشتن روي كاغذ استفاده بكن

PUNDA
PUNDA
۵ سال قبل

نه دولت ها باید به مردم بیچاره ظلم کنن مالیاتم بگیرن مردک بیخود