روحانی: استفاده از ارزهای دیجیتال به خروج از سلطه دلار کمک می‌کند

روحانی: استفاده از ارزهای دیجیتال به خروج از سلطه دلار کمک می‌کند

رئیس‌جمهور حسن روحانی روز گذشته در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در باکو تأکید کرد که سلطه آمریکا بر نظام مالی بین‌المللی این فرصت را در اختیار آمریکا قرار داده تا طی دهه‌های گذشته و به‌ویژه در سال‌های اخیر، به‌کرات از دلار برای اعمال فشار سیاسی بر کشورهای مستقل، که عمدتاً از اعضای جنبش عدم تعهد هستند، سوءاستفاده کند و با اعمال تحریم‌های مختلف، دسترسی کشورها به سیستم مالی بین‌المللی را محدود کند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از دنیای اقتصاد، حسن روحانی اعلام کرد:

این اقدامات در تعارض مستقیم با حقوق و آزادی‌های مشروع ملت‌های مستقل است و جنبش عدم تعهد می‌تواند گام‌های مهمی برای بی‌اثر کردن این ابزار بردارد.

حسن روحانی در سخنرانی خود در این اجلاس راه خارج کردن این ابزار شوم از دست رژیم خودخواه و مستبد آمریکا را پایبندی بین‌المللی به الزاماتِ پایداری اقتصادی، توسعه روابط تجاری بر پایه پیمان‌های پولی دو و چندجانبه، به‌کارگیری ابتکارات مستقل در حوزه خدمات بانکی و توسعه بهره‌گیری از ارزهای دیجیتال خواند و ادامه داد:

البته این مسیر باید با رعایت قواعد بین‌المللی در حوزه مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم طی شود. بسیاری از کشورهای عضو جنبش، از جمله ایران، این مهم را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی در بخش دیگری از این سخنرانی با تأکید بر اینکه جنبش عدم تعهد به پشتوانه جمعیت فراوان و قلمرو وسیع و با توجه به آرای خود در مجامع بین‌المللی، می‌تواند قطب جدیدی از قدرت را در جهان چندقطبی آینده پایه‌گذاری کند، اظهار کرد:

نیل به این هدف، نیازمند درک واقعیت‌های جدید منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌کارگیری ابزارها و امکاناتِ نوینِ جهانِ امروز است.

روحانی گفت:

با فروپاشی نظام دوقطبی در عرصه‌ بین‌المللی، ایالات متحده تلاش کرد با شعار نظم نوین جهانی، یک نظام تک‌قطبی و سلطه‌گرایانه‌ را به اتکای قدرت نظامی و اقتصادی و رسانه‌ای خود بر جهان تحمیل کند. در مقابل، جنبش عدم‌تعهد تلاش مشترک خود را جهت مقابله با یک‌جانبه‌گرایی در نظام بین‌المللی متمرکز کرد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ابزارهایی که آمریکا برای تحقق نظام تک‌قطبی به‌کار گرفت، عمدتا به ضد آن تبدیل شد، گفت:

در عرصه‌اقتصاد، توسعه‌ تجارت آزاد در جهان عملا زمینه را برای رشد کشورهای درحال‌توسعه و ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی و تکنولوژیک در جهان فراهم کرد؛ به‌گونه‌ای‌که امروزه، هژمونی آمریکا را در عرصه اقتصاد و تکنولوژی به‌طور جدی به چالش کشیده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
میلاد عطائی
میلاد عطائی
4 سال و 4 ماه قبل

ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازس
البته ایران سالهاست که بطور غیر علنی برای دور زدن آمریکا از این طریق مبادلات تجاری انجام میده .. البته به نظر من
حالا ژاپن که سردمدار به دستگیری سیستم جامع بانکداری بین المللی ارزهای دیجیتال را در دستور خودش قرار داده و در آمریکا بکت هم با انجام معاملات رو به افزون روزانه داره جایگاه خودشو ثبت میکنه
دیروز هم ریس جمهور چین اعلام حضور کرد
حالا همه چه برای انفجار ارزهای دیجیتال مهیا شده

علی امیری
علی امیری
4 سال و 4 ماه قبل

بعنوان رئيس جمهور که رئيس ستاد قاچاق کالا، وزير نيرو، وزير صنعت رو منصوب و انتخاب ميکنيد توضيح بديد چه بلائی سر ماينرهای خودتون اورديد و چه فرش قرمزی برای ماينرهای خارجی پهن کرديد.

فرهاد
فرهاد
4 سال و 4 ماه قبل

یکم دیر نیست؟

ماینرچی
ماینرچی
4 سال و 4 ماه قبل

جناب رئیس جمهور
به عمل کار برآید به سخندانی نیست
وزارت نیروی شما نسخه هر چی ماینینگ بود رو تو مملکت پیچیده و ضررهای میلیاردی به این حوزه وارد کرده
لطفا رورد کنید. سر رشته کار دست کارشناس اینکار نیست و هر چی می خوان میگن و میکنن
چه سرمایه هایی که به باد رفته و داره میره