نهاد دولتی آمریکا مدعی شد: ایران از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند !

نهاد دولتی آمریکا مدعی شد: ایران از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند !

شبکه اجرایی جرایم مالی (Fincen) به نهادهای مالی آمریکا هشدار داده که ایران درصدد خنثی‌سازی تحریم‌های مالی آمریکا با استفاده از ارزهای دیجیتال است.

در سند منتشر شده از سوی این سازمان، به چالش‌های موجود درباره صرافی‌های همتابه‌همتا اشاره و از طرفی نیز بانک‌ها به نظارت بر روی تراکنش‌های مرتبط با کشور ایران در دفتر کل بلاک چین تشویق شده‌اند.

این اقدام هشدارآمیز از جانب سازمان آمریکایی Fincen که در قالب ادوایزری منتشر شده، برای گوشزد به بانک‌های آمریکایی و دیگر بازیگران اقتصادی نظیر صرافی‌های ارز دیجیتال جهت تشخیص «تراکنش‌های غیرقانونی بالقوه مربوط به ایران» بوده است.

یک بخش مفصل از سند مربوطه به ارزهای دیجیتال پرداخته و همینطور تخمین زده شده که از سال ۲۰۱۳ تاکنون تراکنش‌های بیت کوین انجام شده در ایران سالانه نزدیک به ۳.۸ میلیون دلار ارزش داشته است.

همچنین Fincen این موضوع را مدنظر قرار داده که با وجود کاربرد نسبتاً کم ارزهای دیجیتال در ایران، از آن‌ها به عنوان یک سیستم جدید پرداخت که امکان دور زدن تحریم‌ها را برای افراد و موسسات فراهم می‌سازد، استفاده می‌شود.

در حالی که بانک مرکزی ایران استفاده از ارزهای دیجیتال را برای موسسات مالی داخلی ممنوع کرده، طبق گزارشات Fincen افراد و کسب‌وکارهای مختلف در ایران هنوز هم به صرافی‌های همتابه‌‌همتا و پلتفرم‌های ارز دیجیتال که چه در داخل کشور و چه در صرافی‌های ارز دیجیتال خارج از کشور واقع شده‌اند، امکان دسترسی دارند.

این سازمان در سند منتشر شده اظهار داشته که مبادله‌کنندگان همتابه‌همتا در ارزهای دیجیتال ابزار محکمی جهت دور زدن تحریم‌های اقتصادی ایران تلقی می‌شوند. این اشخاص حقیقی به عنوان افرادی که امکان خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال را چه به صورت رو در رو و چه از طریق وبسایت‌ها دارند، تعریف می‌شوند.

نهاد دولتی آمریکا مدعی شد: ایران از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند !

همچنین از دیدگاه شبکه اجرایی جرایم مالی، مبادله‌کنندگان همتابه‌همتا بدون مشخص شدن هویتشان از مناطق تحت تحریم‌ نیز قادر به استفاده از خدمات مالی هستند.

در سند منتشر شده از سوی این سازمان بیان شده که مبادله‌کنندگان همتابه‌همتا می‌توانند بدون نیاز به احراز هویت از مناطقی که برخی کسب‌وکارها در آن تحریم است، به فعالیت بپردازند. همچنین این امر در مناطقی نظیر ایران که دسترسی به ارزهای دیجیتال دشوار است، می‌تواند با هدف دور زدن تحریم‌ها و محدودیت‌های اعمال شده توسط برخی صرافی‌های ارز دیجیتال و کسب‌وکار‌های خارجی صورت پذیرد.

همچنین بخوانید: کمک‌های بیت کوین به کم اثر کردن تحریم‌ها چه می‌تواند باشد؟

همچنین شبکه اجرایی جرایم مالی این مورد را به موسسات مالی آمریکا هشدار داده که طبیعت بازار ارزهای دیجیتال «شدیداً پویا» است.

ممکن است کسب‌وکارهای جدید مرتبط با ارزهای دیجیتال بدون اطلاع قبلی از شرایطی که توضیح داده شد در ایران به فعالیت داشته باشند. موسسات باید بازبینی دفاتر کل بلاک چین را برای فعالیت‌هایی که از ایران نشأت گرفته یا در این کشور اجرا شده در نظر داشته باشند.

این سازمان موسسات را برای استفاده از فناوری‌هایی جهت نظارت بر بلاک چین‌های عمومی و تراکنش‌های همتابه‌همتا ملزم کرده است. از جمله این موارد می‌توان به رهگیری تراکنش‌ها از حساب‌ها یا مکان‌های گوناگون و مرتبط با صرافی‌های ارز دیجیتال می‌باشد.

علاوه بر این، سازمان مذکور لزوم پاسخگویی به سوالات متداول درباره ارزهای دیجیتال و تحریم‌‌های بین‌المللی که در اوایل سال جاری توسط دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی منتشر شد را به موسسات و اشخاص حقوقی در ایالات متحده یادآور شد.

سازمان Fincen در این باره اعلام داشت:

موسسات مالی و سرویس‌دهندگان ارزهای دیجیتال که ملزم به قانون رازداری بانکی و متعهد به تحریم‌های آمریکا هستند، باید از تمامی اقدامات لازم در این راستا آگاه بوده و با اجرای سیستم مناسبی جهت اجرای تحریم‌ها و الزامات ضد پولشوئی/مبارزه با تامین مالی تروریسم موافقت نمایند.

منبع: bitcoin
error in loading comments. please attention