نهاد دولتی آمریکا مدعی شد: ایران از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند !

نهاد دولتی آمریکا مدعی شد: ایران از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند !

شبکه اجرایی جرایم مالی (Fincen) به نهادهای مالی آمریکا هشدار داده که ایران درصدد خنثی‌سازی تحریم‌های مالی آمریکا با استفاده از ارزهای دیجیتال است.

در سند منتشر شده از سوی این سازمان، به چالش‌های موجود درباره صرافی‌های همتابه‌همتا اشاره و از طرفی نیز بانک‌ها به نظارت بر روی تراکنش‌های مرتبط با کشور ایران در دفتر کل بلاک چین تشویق شده‌اند.

این اقدام هشدارآمیز از جانب سازمان آمریکایی Fincen که در قالب ادوایزری منتشر شده، برای گوشزد به بانک‌های آمریکایی و دیگر بازیگران اقتصادی نظیر صرافی‌های ارز دیجیتال جهت تشخیص «تراکنش‌های غیرقانونی بالقوه مربوط به ایران» بوده است.

یک بخش مفصل از سند مربوطه به ارزهای دیجیتال پرداخته و همینطور تخمین زده شده که از سال ۲۰۱۳ تاکنون تراکنش‌های بیت کوین انجام شده در ایران سالانه نزدیک به ۳.۸ میلیون دلار ارزش داشته است.

همچنین Fincen این موضوع را مدنظر قرار داده که با وجود کاربرد نسبتاً کم ارزهای دیجیتال در ایران، از آن‌ها به عنوان یک سیستم جدید پرداخت که امکان دور زدن تحریم‌ها را برای افراد و موسسات فراهم می‌سازد، استفاده می‌شود.

در حالی که بانک مرکزی ایران استفاده از ارزهای دیجیتال را برای موسسات مالی داخلی ممنوع کرده، طبق گزارشات Fincen افراد و کسب‌وکارهای مختلف در ایران هنوز هم به صرافی‌های همتابه‌‌همتا و پلتفرم‌های ارز دیجیتال که چه در داخل کشور و چه در صرافی‌های ارز دیجیتال خارج از کشور واقع شده‌اند، امکان دسترسی دارند.

این سازمان در سند منتشر شده اظهار داشته که مبادله‌کنندگان همتابه‌همتا در ارزهای دیجیتال ابزار محکمی جهت دور زدن تحریم‌های اقتصادی ایران تلقی می‌شوند. این اشخاص حقیقی به عنوان افرادی که امکان خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال را چه به صورت رو در رو و چه از طریق وبسایت‌ها دارند، تعریف می‌شوند.

نهاد دولتی آمریکا مدعی شد: ایران از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند !

همچنین از دیدگاه شبکه اجرایی جرایم مالی، مبادله‌کنندگان همتابه‌همتا بدون مشخص شدن هویتشان از مناطق تحت تحریم‌ نیز قادر به استفاده از خدمات مالی هستند.

در سند منتشر شده از سوی این سازمان بیان شده که مبادله‌کنندگان همتابه‌همتا می‌توانند بدون نیاز به احراز هویت از مناطقی که برخی کسب‌وکارها در آن تحریم است، به فعالیت بپردازند. همچنین این امر در مناطقی نظیر ایران که دسترسی به ارزهای دیجیتال دشوار است، می‌تواند با هدف دور زدن تحریم‌ها و محدودیت‌های اعمال شده توسط برخی صرافی‌های ارز دیجیتال و کسب‌وکار‌های خارجی صورت پذیرد.

همچنین بخوانید: کمک‌های بیت کوین به کم اثر کردن تحریم‌ها چه می‌تواند باشد؟

همچنین شبکه اجرایی جرایم مالی این مورد را به موسسات مالی آمریکا هشدار داده که طبیعت بازار ارزهای دیجیتال «شدیداً پویا» است.

ممکن است کسب‌وکارهای جدید مرتبط با ارزهای دیجیتال بدون اطلاع قبلی از شرایطی که توضیح داده شد در ایران به فعالیت داشته باشند. موسسات باید بازبینی دفاتر کل بلاک چین را برای فعالیت‌هایی که از ایران نشأت گرفته یا در این کشور اجرا شده در نظر داشته باشند.

این سازمان موسسات را برای استفاده از فناوری‌هایی جهت نظارت بر بلاک چین‌های عمومی و تراکنش‌های همتابه‌همتا ملزم کرده است. از جمله این موارد می‌توان به رهگیری تراکنش‌ها از حساب‌ها یا مکان‌های گوناگون و مرتبط با صرافی‌های ارز دیجیتال می‌باشد.

علاوه بر این، سازمان مذکور لزوم پاسخگویی به سوالات متداول درباره ارزهای دیجیتال و تحریم‌‌های بین‌المللی که در اوایل سال جاری توسط دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی منتشر شد را به موسسات و اشخاص حقوقی در ایالات متحده یادآور شد.

سازمان Fincen در این باره اعلام داشت:

موسسات مالی و سرویس‌دهندگان ارزهای دیجیتال که ملزم به قانون رازداری بانکی و متعهد به تحریم‌های آمریکا هستند، باید از تمامی اقدامات لازم در این راستا آگاه بوده و با اجرای سیستم مناسبی جهت اجرای تحریم‌ها و الزامات ضد پولشوئی/مبارزه با تامین مالی تروریسم موافقت نمایند.

منبع: bitcoin
اشتراک
اطلاع از
guest
8 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
میثم
میثم
2 سال پیش

برای دور زدین ریسک مسدود شدن کیف های پول به خاطر تحریم به نظرتون کیف پول سخت افزاری مناسبه؟ چه نوع کیف پولی رو پیشنهاد می دین؟

جمید
جمید
2 سال پیش

ایا ممکن است بیت کوین و استخراجش از ایران محدود شود ؟ یا کلا تحریم ها تاثیری بر استخراج ارز بگذارد؟ ادمین های محترم که سر رشته دارند و دیگر دوستان که اطلاعاتی دارند راهنمایی می کنید ‌.

امیرعلی
امیرعلی
2 سال پیش
پاسخ  جمید

نه چه ربطی به استخراج داره

سمندر
سمندر
2 سال پیش
پاسخ  جمید

صد در صد . استخراج از طریق اینترنت و نرم افزار هستش . و استخرها ای پی ایران رو میتوانن بلاک بکنند. یعنی کلا ایرانی ها رو از بلاک چین بیرون کنند و وی پی ان هم قبول نکنند

میثم گ
میثم گ
2 سال پیش
پاسخ  سمندر

مگه بلاک چین دست امریکا یا شخص خاصیه ک تحریم کنن،یکی از خصوصیات بلاک چین اینه که هیچ کس کنترلی سرش داره،یکم برو مطالعه کن دوست عزیر

حمید
حمید
2 سال پیش
پاسخ  میثم گ

دوست عزیز شما لطف کن اخبارو پیگیری کن در باره بستن و پرت های ای پی ایرانی ها و بیتن والت های ایرانی ها توسط دولت های مختلف و تحریم ها …. هر چیزی امکانش هست حتی اینکه تو تحریم های جدید ایران dns و getway ها هدف قرار دارند برای فشار . پس هرچیزی ممکنه. من این کامنت و پرسیدم که دوستان بدونن ریسک تا چه حدی است

میثم گ
میثم گ
2 سال پیش
پاسخ  جمید

خیر هیچکس نمیتونه جلو بلاک چین رو بگیره

جمید
جمید
2 سال پیش
پاسخ  میثم گ

مرسی میثم جان

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.