قیمت بیت کوین بیش از هر زمان دیگری به بازارهای سهام وابسته است

قیمت بیت کوین بیش از هر زمان دیگری به بازارهای سهام وابسته است

همبستگی بیت کوین با شاخص S&P500 به بیشترین حد خود رسیده است. این در حالی است که همبستگی بیت کوین و طلا، در محدوده منفی قرار دارد.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین اخیرا همبستگی بسیار بالایی با بازارهای سنتی نشان داده است. روز ۹ ژوییه (۱۹ تیر)، همبستگی بین بیت کوین و شاخص S&P500 رکورد پیشین خود را شکست.

بر اساس داده‌های پلتفرم اسکیو (Skew)، روز پنجشنبه، همبستگی یک‌ساله بیت کوین و شاخص S&P500 به رقم ۰.۳۸ رسید. این در حالی بود که ابتدای هفته، این معیار به سطوح تازه‌ای رسیده بود.

قیمت بیت کوین بیش از هر زمان دیگری به بازارهای سهام وابسته است
همبستگی بیت کوین و شاخص S&P500

همبستگی بیت کوین با بازارهای سنتی اخیرا به‌طور مستمر و مداوم در حال رشد بوده است. همبستگی یک‌ساله، رکوردهای پیشین خود را یکی پس از دیگری شکسته است. داده‌های اسکیو همچنین نشان می‌دهد که همبستگی یک‌ماهه بیت کوین و شاخص بازار S&P500 روز چهارشنبه به بیشترین حد خود و سطح ۰.۷۸ دست یافته بود. پس از ثبت این همبستگی، شاهد کاهش آن تا ۶۱.۵ بودیم.

در عین حال که شاهد همبستگی فزاینده بین قیمت بیت کوین و بازارهای سهام هستیم، همبستگی چندانی میان قیمت بیت کوین و طلا دیده نمی‌شود. قیمت هر اونس طلا در روزهای اخیر به ۱,۸۰۰ دلار رسید که از سال ۲۰۱۱ تا به حال بی‌سابقه بوده است.

گزارشی که اخیرا توسط بخش تحقیقاتی صرافی کراکن انجام شده است، نشان می‌دهد که همبستگی بیت کوین با این فلز گران‌بها رو به کاهش بوده است. همبستگی ۳۰ روزه بیت کوین با طلا به منفی ۰.۴۹ رسیده است که کم‌ترین حد آن طی چهار ماه گذشته است. این میزان بسیار پایین‌تر از میانگین یک‌ساله (در رقم ۰.۲۴) است.

پس از سقوط قیمت بیت کوین در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) که در نتیجه قیمت آن به ۳,۷۵۰ دلار رسید، همبستگی بین بازار این ارز دیجیتال و بازارهای سنتی سهام افزایش یافت. طبق گزارش‌های اخیر، انتظار می‌رفت که پس از وقوع هاوینگ، این روند نیز کم‌رنگ شود. با این حال، دقیقا خلاف این فرض اتفاق افتاد. علت این امر را می‌توان با پیامدهای اقتصادی ادامه‌دار بیماری کووید ۱۹ مرتبط دانست.

با اینکه تقویت همبستگی بین بازارهای بیت کوین و سهام می‌تواند بیانگر بلوغ این دسته از دارایی‌ها باشد، ماهیت محصولات مشتقه‌ای که هنوز تحت قانون‌گذاری خاصی قرار نگرفته‌اند، به گونه‌ای است که در مقابل صعود و نزول شدید احتمالی آسیب‌پذیر هستند.

برخی تحلیل‌گران معتقدند که ممکن است افزایش همبستگی بیت کوین با بازارهای سنتی نشان‌‌دهنده نفوذ بیت کوین به سبد سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران حرفه‌ای باشد و این خود حاکی از افزایش پذیرش این ارز دیجیتال است.

با توجه به اینکه مدت‌ها از هاوینگ و تمام حواشی آن می‌گذرد، به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین به مرحله تثبیت رسیده است. با رسیدن معیار نوسانات ده روزه به عدد ۰.۲، میزان نوسانات این دارایی دیجیتال به کمترین حد خود از نوامبر ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) تاکنون رسیده است.   

قیمت بیت کوین بیش از هر زمان دیگری به بازارهای سهام وابسته است
حجم ماهانه معاملات بیت کوین با ارزهای فیات یا استیبل کوین‌ها

کاهش نوسانات بیت کوین با کاهش حجم معاملات این ارز دیجیتال همراه شده است و داده‌های جدید نشان می‌دهد که در ماه ژوییه، حجم معاملات جفت‌‌ارزهای بیت کوین-تتر و بیت کوین-دلار، به ترتیب، ۵۶ و ۴۴ درصد افت داشته است.

بعد از ناکامی بیت کوین برای حفظ مقاومت ۹,۳۰۰ دلاری، شتاب روند اصلاحی و نزولی این ارز دیجیتال رو به افزایش بوده است. به همین دلیل، معامله‌گران معتقدند برای بازگشت بیت کوین به روند صعودی، سطح ۹,۵۰۰ دلاری باید در کوتاه‌مدت شکسته شود. اگر این اتفاق رخ ندهد، احتمال افت قیمت تا زیر ۸,۰۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند.

این روند را می‌توان در سرتاسر بازار مشتقه و معاملات روزانه بیت کوین نیز مشاهده کرد. طی ماه گذشته، حجم معاملات ابزارهای مشتقه تا ۳۵.۷ درصد کاهش پیدا کرد و به کمترین میزان در سال ۲۰۲۰ رسید. علاوه بر این، حجم معاملات روزانه نیز تا ۴۹.۳ درصد افت داشت.

ظاهرا کاهش حجم معاملات و نوسانات بازار، همبستگی قدرتمند با بازارهای سهام و کاهش همبستگی با بازار طلا، بیت کوین را در روندی نزولی قرار داده است. عملکرد بهتر دارایی‌های سنتی که به‌عنوان سرپناه امن سرمایه‌گذاران شناخته می‌شوند نیز بر آتش این روند نزولی افزوده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه