فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

با ساخته شدن بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۰ در بلاک چین بیت کوین، هاوینگ (نصف شدن پاداش بلاک) اتفاق افتاد. به این ترتیب، از این پس به‌طور میانگین در هر ده دقیقه به جای ۱۲.۵، ۶.۲۵ واحد بیت کوین تولید خواهد شد. این سومین هاوینگ تاریخ بیت کوین است.

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

اختصاصی ارزدیجیتال – از لحظاتی پیش پاداش استخراج‌کنندگانی که با قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود به حفظ امنیت شبکه بیت کوین کمک می‌کنند، نصف شد و از ۱۲.۵ BTC به ۶.۲۵ BTC رسید. بر همین اساس، از این پس روزانه به جای ۱,۸۰۰ واحد بیت کوین، تنها ۹۰۰ واحد از این ارز دیجیتال تولید خواهد شد.

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که به‌طور عمدی در کد این شبکه تعبیه شده است تا هر چهار سال یکبار (هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک) تورم بیت کوین را کاهش دهد و به افزایش کمیابی این «طلای دیجیتال» کمک کند. با وجود هاوینگ و طبق برآوردها، استخراج تمام بیت کوین‌ها تقریباً تا سال ۲۱۴۰ طول خواهد کشید.

این سومین هاوینگ بیت کوین در تاریخ این ارز دیجیتال است. دو هاوینگ قبلی به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ رخ داد.

در ابتدای فعالیت بیت کوین، هر ده دقیقه ۵۰ واحد بیت کوین تولید می‌شد، یا به عبارت دقیق‌تر اولین ماینری که به پاسخ معادله بلاک می‌رسید، ۵۰ بیت کوین دریافت می‌کرد. در سال ۲۰۱۲، پس از اولین هاوینگ، پاداش استخراج به ۲۵ رسید و در سال ۲۰۱۶، پس از دومین هاوینگ، پاداش استخراج به ۱۲.۵ واحد رسید. این رقم حالا به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش یافته است.

براساس یک دیدگاه رایج در میان سرمایه‌گذاران و کاربران بیت کوین، هاوینگ با نصف کردن عرضه بیت کوین‌های جدید به بازار، می‌تواند موجب رشد شدید قیمت این ارز دیجیتال شود. تاریخچه قیمت بیت کوین پس از دو هاوینگ قبلی هم این دیدگاه را تأیید می‌کند.

با این حال، طبق نظر بیشتر تحلیل‌گران، پس از هاوینگ در کوتاه‌مدت احتمالاً شاهد افت قیمت و بی‌ثباتی در شبکه و بازار بیت کوین خواهیم بود، چرا که استخراج‌کنندگانِ ضعیف‌تر از شبکه خارج می‌شوند و قدرت پردازش شبکه (به نوعی امنیت شبکه) کاهش می‌یابد. همچنین به عقیده بیشتر معامله‌گران، از آنجایی که هاوینگ یک رویداد قابل‌ پیش‌بینی است، ماه‌ها قبل از وقوعْ اثر خود را بر قیمت می‌گذارد و اگر پس از آن شاهد اصلاح قیمت باشیم، جای تعجب نیست.

هاوینگ برای استخراج‌کنندگانی که دستگاه‌های قدیمی دارند و هزینه برق بالایی را پرداخت می‌کنند، اتفاق خوبی نیست. از آنجایی که پاداش بلاک نصف می‌شود، دستگاه‌های قدرتمندتر گوی رقابت را از دستگاه‌های ضعیف می‌ربایند. دستگاه‌های ماینر قدیمی از جمله Antminer S۹ که مدت‌ها به عنوان پرفروش‌ترین دستگاه‌های استخراج شناخته می‌شد، احتمالاً کنار می‌روند و فقط افرادی که برق بسیار ارزان‌قیمت برای ماینینگ دارند می‌توانند همچنان از دستگاه‌های قدیمی بهره ببرند.

بنابراین، احتمالاً بعد از هاوینگ تعداد زیادی از دستگاه‌های استخراج به دلیل عدم سوددهی خاموش شوند و نرخ هش (مجموع قدرت پردازش شبکه بیت کوین) برای مدت کوتاهی کاهش پیدا کند، تا این‌که دوباره با ورود ماینرهای جدید ثبات به شبکه بازگردد.

سختی استخراج شبکه بیت کوین مکانیزمی در شبکه بیت کوین است که با سخت‌ یا آسان‌ کردن رسیدن به پاداش بلاک، تضمین می‌کند بیت کوین‌های جدید به‌طور میانگین هر ده دقیقه یکبار تولید شوند، نه زودتر و نه دیرتر. این رقم هر ۲,۰۱۶ بلاک نسبت به نرخ هش شبکه تنظیم می‌شود. سختی استخراج بیت کوین چند روز پیش تنظیم شد و تا یک هفته (۱,۰۰۸ بلاک) بعد از هاوینگ، تنظیم نخواهد شد. بنابراین، درآمد استخراج‌کنندگان نصف می‌شود، اما تا یک هفته سختی استخراج روی همان رقمی است که پاداش دو برابر (۱۲.۵ واحد بیت کوین) بود. به همین دلیل، انتظار می‌رود که تا یک هفته شاهد طولانی شدن زمان ایجاد بلاک (به عنوان مثال هر بلاک ۲ ساعت) باشیم.

در لحظه هاوینگ، قیمت بیت کوین در صرافی بایننس ۸,۵۴۷ دلار بود و اکنون باید صبر کرد و دید که بازار چه واکنشی به این رویداد بزرگ نشان می‌دهد.

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد
قیمت بیت کوین در لحظه هاوینگ

با وقوع هاوینگ، سودآوری استخراج بیت کوین با دستگاه Antminer S۹ با احتساب تعرفه برق مصوب دولت برای ماینینگ (میانگین صادراتی) به منفی ۲۹ دلار رسیده است.

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

قیمت بیت کوین در ساعت ۰۰:۴۶ و لحظاتی پس از هاوینگ پامپ شده است.

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

استخراج اولین بلاک پس از هاوینگ (بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۱)، حدود ۴۰ دقیقه به طول انجامید.

فوری/ هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد

آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره هاوینگ بیت کوین را می‌توانید از برچسب «هاوینگ» دنبال کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

37 دیدگاه
ایمان
ایمان
4 سال قبل

Half یعنی نمیه ، نصف ، و تلفظش هم هافینگ یا هَفینگ میشه (تلفظ بریتیشی و امریکایی)

مهزیار بد بخت خاک بر سر
مهزیار بد بخت خاک بر سر
4 سال قبل

ای واای خدایااااا این هاوکینگ چه کوفتی بود دیگه. مردم کمکم کنیییید با خاک یکسان شدم. وای

فرهاد
فرهاد
4 سال قبل

مگه چی شده؟
بابا نفروش،ممکنه پایین بیاد اما تا یکسال دیگه ۱۵۰۰۰تا رو رد میکنه.

مهدیه
مهدیه
4 سال قبل

هاوکینگ نه، هاوینگ!

علی ترشیزی
علی ترشیزی
4 سال قبل

با این سیستمی که دولت ترامپ ریخته و هر روز ارزش دلار پایین تر میاد در واقع قیمت بیت کوین شاید افسانه ای بالا نره ولی اطمینان داشته باشید که ارزش برابریش در مقابل دلار صد در صد بالا تر میره و این برای ما ایرانیا یک اتفاق خوبه.

مهندس برایان
مهندس برایان
4 سال قبل

چون ریال ما در افتادن با دلار 1به 15 عمل کرده. بنابر این عکس قضیه راه نجاتیه برای ما ک از ماینر ها داخل ایران حمایت بشه و هرخونه تبدیل بشه ب 1 ماینر هر محله 1 فارم یا مزرعه. هر شهر 1 استخر.

ارمین روحانی
ارمین روحانی
4 سال قبل

برام خیلی جالبه که دقیقا در نزدیکی قیمت تمام شده ی بیت کوین در بیشتر کشور ها با نرخ هزینه ها ایستاد من احساس میکنم که بیت کوین با تمام نوساناتی که درش موجوده به تحلیل ها و گذشته ی خودش وفاداره و دیدن 16 تا 18 کا در دراز مدت دور از ذهن نیست

عادل مدنی
عادل مدنی
4 سال قبل

خنگهای سر کار مانده!

سید علی
سید علی
4 سال قبل

اگر دیدگاه کوتاه مدت دارید، بروید بیت کوین کش یا sv استخراج کنید که سودش ۶۰ درصد بیشتره و حرص نخورید

عباس یه گوش
عباس یه گوش
4 سال قبل

آقای آذر نیوار سلام
ممنون از مطالب خوبی که در اختیار دوستان قرار میدید و ، وقت میزارید برای مطالب .
آقای آذر نیوار اگر امکان داره بنده رو راهنمایی کنید برای خرید بیت کوین چون من خیلی وارد نیستم چجوری باید بیت کوین خرید البته لطف میکنید .
ممنون

اسدی
اسدی
4 سال قبل

سلام من دارم به هرتعدادی که بخواید

فرهاد
فرهاد
4 سال قبل

بنده با فروش بیتکوینهایم اجازه افزایش قیمت را تا ماه آینده نخواهم داد.ببینید تا پس فردا شب چطور قیمت رو پایین میارم!

محمد طرلان
محمد طرلان
4 سال قبل
پاسخ  فرهاد

ترامپ کی بوودی

افشین باباعلی
افشین باباعلی
4 سال قبل
پاسخ  فرهاد

نکشیمون ساتوشی

امیرصادقی
امیرصادقی
4 سال قبل

سلام مهندس آذرنیوار یه سوال داشتم کدوم پلتفرم های خارجی برای خرید و فروش هستن که تحریم نباشیم
ممنون از سایت خوبتون

farshad
farshad
4 سال قبل

سلام اون دوستانی که الان بیت دارن این مطلب می خوانند الان یادشون باشه سال دیگه این موقع هم یادشون بیاد الان :)