غول پست چین برای مقابله با کرونا از بلاک چین استفاده می‌کند

غول پست چین برای مقابله با کرونا از بلاک چین استفاده می‌کند

دومین شرکت بزرگ خدمات پستی در چین، برای تحویل کالاهای ضروری در بحبوحه شیوع کووید- ۱۹ از بلاک چین استفاده می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، اس‌اف اکسپرس (SF Express) که دومین ارائه‌دهنده بزرگ خدمات پستی و پیک‌های ارسال در چین است، قصد دارد تا از بلاک چین در خدمات پیک‌ها و حمل و نقل کالاها و لوازم حیاتی در دوران بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹ استفاده کند.

روز گذشته (۱۱ فروردین)، روزنامه انگلیسی زبان گلوبال تایمز (Global Times) گزارش داد که شرکت اس‌اف اکسپرس که در شنژن واقع شده، به این نتیجه رسیده است که فناوری بلاک چین می‌تواند برای ردیابی مبدأ کالاهای پزشکی و بررسی کیفیت آنها سودمند باشد.

در حالی‌که هنوز جزئیاتی از اینکه این شرکت تا چه اندازه و چطور بلاک چین را در خدماتش لحاظ خواهد کرد در دسترس نیست، اما مشخص است که آنها کار با بلاک چین را مخصوصا برای حمل و نقل داروها و غذاها که هر دو باید از بالاترین استانداردها و قابلیت اطمینان برخوردار باشند، آغاز کرده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که بلاک چین به عنوان یکی از مهمترین فناوری‌های نوظهور در کنار کلان داده‌ها و هوش مصنوعی، می‌تواند به کادر درمان و تأمین‌کنندگان ملزومات پزشکی که در صف اول مبارزه با این بیماری همه‌گیر جهانی هستند کمک کند تا راحت‌تر به خدمات‌رسانی بپردازند.

گفته می‌شود اس‌اف اکسپرس با ترکیب بلاک چین و کلان داده قصد دارد یک شبکه حمل و نقل که از پیگیری، اعتبارسنجی و دقت در ثبت کالاها پشتیبانی می‌کند، ایجاد نماید. این سامانه قادر به شناسایی اولویت‌های عرضه خواهد بود و همچنین می‌تواند خطر توزیع کالاهای تقلبی یا بدون مجوز را در مناطق مختلف کاهش دهد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تعدادی از شرکت‌های پرآوازه چینی در زمینه فناوری از جمله علی بابا و هوآوی، منابع انرژی و زمانشان را بر ارائه راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، متمرکز می‌کنند تا بتوانند به بهبود روش‌های تشخیصی این بیماری همه‌گیر کمک کرده باشند.

بر اساس گزارش‌ها، تا پیش از این پژوهشگران بر این باور بودند که استفاده گسترده از فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی، که در حال حاضر شرکت‌های بزرگی مانند علی بابا، اس‌اف اکسپرس و اپل به آن روی آورده‌اند، باید الگویی برای سازمان‌های خیریه و خدمات بهداشت عمومی دولتی باشد. سایرن جانستون (Syren Johnstone) مدیر اجرایی برنامه LLM در دانشگاه حقوق هنگ کنگ، ضمن انتقاد از پکن که همه کمک‌های اهدایی آن از طریق ۵ سازمان خیریه تحت حمایت دولت تأمین می‌شود گفت:

سامانه‌های بلاک چینی که تمرکزگرایی کمتری داشته باشند، می‌توانند شفافیت، پاسخگویی و قابلیت اطمینان بیشتری را نسبت به رویکردهای فعلی درباره این بحران ارائه دهند.

با این حال، حدود ۲۰ برنامه کاربردی جدید مبتنی بر بلاک چینِ طراحی‌شده برای کمک به مبارزه با شیوع بیماری همه‌گیر کووید- ۱۹، در اواسط ماه فوریه در چین راه‌اندازی شدند که تعدادی از آنها با همکاری مقامات استانی صورت گرفت.

سازمان بهداشت جهانی دو روز پیش مشارکت خود را با شرکت‌های بزرگ در حوزه فناوری و بلاک چین، برای راه‌اندازی یک پلتفرم مبتنی بر دفتر کل توزیع شده به منظور به اشتراک‌گذاری داده‌های مرتبط با این پاندمیک اعلام کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه