تکنولوژی بلاک چین از طریق حفاظت در مقابل تقلب میلیاردها دلار، برای شرکت ها صرفه جویی می‌کند

تکنولوژی بلاک چین از طریق حفاظت در مقابل تقلب میلیاردها دلار، برای شرکت ها صرفه جویی می‌کند
پتانسیل صرفه جویی در هزینه‌ی شرکت‌ها

طی سال‌های گذشته، شرکت‌های فعال در زمینه‌های مختلف سلامت، بیمه و مالی میلیاردها دلار به خاطر حملات سایبری پیش‌بینی نشده و شکاف‌های امنیتی متضرر شده اند. به گزارش سازمان‌های مرتبط، فعالیت‌های جعلی بیش‌ از ۶.۳ میلیارد دلار به شرکت‌ها ضرر زده است.
دای و وانگ متوجه شدند که شرکت‌ها در گذشته برای مبارزه با حملات پیچیده‌ی سایبری و نقض امنیتی، که ناشی از روش‌های  رمزنگاری نامناسب و اقدامات امنیتی است، بسیار تلاش کرده‌اند، اما نتوانستند پایگاه‌های اطلاعاتی ضد جعل (tamper-proof) و دفاتر حساب را در اختیار بگیرند تا  امنیت اطلاعات حساس حفظ شود.
اساتید دانشگاه Southwestern University of Finance and Economics در مقاله‌ای تحت عنوان «بلاک چین: یک راه حل جدید برای جلوگیری از تقلب» به این موضوع پرداختند که  فناوری بلاک چین متعلق به  بیت کوین، می‌تواند به عنوان زیرساخت پایه برای یک سیستم اطلاعات حسابداری مورد استفاده قرار گیرد و شرکت‌ها می توانند از آن برای محافظت از  داده ها در یک اکوسیستم شفاف، کارآمد و غیر قابل تغییر استفاده کنند.

تکنولوژی بلاک چین از طریق حفاظت در مقابل تقلب میلیاردها دلار، برای شرکت ها صرفه جویی می‌کند
راه‌حل، تمرکززدایی است

راه حل اجتناب از نقطه‌ی تکی شکست (a single point of failure) که در صورت رخداد، عملیات کل سامانه را مختل می‌کند، تمرکز زدایی است. فرآیند صحه گذاری تعاملی، به جای یک مدیریت مرکزی، به‌وسیله‌ی تمام کامپیوترها انجام می‌شود. کامپیوترها به اتفاق، بر عملكرد سيستم نظارت مي‌كنند و از دستكاري اطلاعات در دفتر حساب جلوگيري مي‌كنند. اين ويژگي بلاك‌چين، مانع از تغيير يا حذف  ركوردهاي حسابداري می‌شود.

بلاك چين و  قراردادهاي هوشمند

تكنولوژي بلاك‌چين در بيت‌كوين به صورت اختصاصي براي كار در شبكه‌ی ارزي ديجيتال توسعه يافته است. بعضي شركت‌ها مثل آزمايشگاه‌هاي RSK در حال توسعه‌ی  پلتفرم هايي براي به‌کارگيري قرارداد هوشمند روي پروتكل بيت‌كوين هستند. اگرچه در اين مرحله استفاده از قرارداد هوشمند براي خودكارساختن انتقال داده و مديريت مجموعه‌ی داده هاي كلان بوسيله پلتفرم  اتريوم به صورت بهتري امكان پذير است.

 

منبع : آزمایشگاه بلاک چین ایران
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه