هم‌بنیان‌گذار بیت مین: ۴ میلیارد دلار می‌دهم تا از شرکت کنار بروید

هم‌بنیان‌گذار بیت مین: ۴ میلیارد دلار می‌دهم تا از شرکت کنار بروید

ژان کتوان (Zhan Ketuan) یا همان میکره ژان (Micree Zhan)، هم‌بنیان‌گذار اخراج‌شده بیت مین (Bitmain) که در اوایل این ماه مجددا به‌ شرکت بازگشته است، برای پایان دادن به تنش‌های داخلی این شرکت راه‌حلی تازه ارائه کرده است.

به گزارش کوین دسک، ژان که به‌عنوان بزرگ‌ترین سهامدار بیت مین ۳۶ درصد سهام آن را در اختیار دارد، روز یک‌شنبه در نامه‌ای پیشنهاد کرد که سهم‌های جیهان وو (Wu Jihan)، دیگر بنیان‌گذار این شرکت، چندین عضو مؤسس و برخی از کارمندان بیت مین را به مبلغ ۴ میلیارد دلار خریداری کند.

وو حدود ۲۰٪ و سه عضو مؤسس دیگر مجموعا درحدود ۱۵٪ از سهام بیت مین را در اختیار دارند. ۱۹ درصد از سهام به‌صورت سهام تشویقی (Option Pool) است و ۱۰٪ باقی‌مانده نیز به سرمایه‌گذاران خارجی تعلق دارد. سهام تشویقی سهامی است که به کارکنان شرکت تعلق می‌گیرد و به‌نوعی یک عامل انگیزشی و تشویقی به حساب می‌آید.

ارزش‌گذاری ۴ میلیارد دلاری ژان از بیت مین، به‌نسبت رقمی که در تابستان ۲۰۱۸ برآورد شده بود، بسیار کمتر است. این شرکت در سپتامبر سال ۲۰۱۷ (شهریور ۹۶) ارزشی معادل ‍۱ میلیارد دلار داشت. در آن زمان بیت مین مرحله اول جذب سرمایه خود را پشت سر می‌گذاشت. وقتی که این شرکت در ماه اوت ۲۰۱۸ (مرداد ۹۷) وارد فاز جذب سرمایه عمده خود شد، ارزشی معادل ۱۲ میلیون دلار داشت. پیش از عرضه اولیه سهام بیت مین، ارزش آن بالغ بر ۱۴.۵ میلیارد دلار عنوان شده بود.

ژان پس از آن که وو در اکتبر سال گذشته (مهر ۹۸) اخراجش کرد، تلاش بسیاری انجام داد تا بتواند دوباره سکان هدایت بیت مین را به دست بگیرد. حالا اما، او به‌دنبال مذاکره برای کنار آمدن با وو است تا بتواند به حواشی فعلی در شرکت پایان دهد. از زمان آغاز تنش‌ها در بیت مین، اوضاع شرکت به‌شدت پیچیده شده است.

تنش قدرت موجود در بیت مین، علاوه بر ایجاد اختلاف در این شرکت، فرایند تولید دستگاه‌های ماینر را نیز با مشکل مواجه کرده است.

نامه ژان، پاسخ او به بیانیه روز یک‌شنبه شعبه پکن بیت مین است که در وب‌سایت آن منتشر شده بود. این شعبه را وو مدیریت می‌کند. در بخشی از بیانیه آمده بود که نهاد مادر این شرکت که در هنگ کنگ مستقر است، ارسال چیپ‌های پردازش به کارخانه شهر شنژن را متوقف کرده است.

در این بیانیه آمده ست:

شعبه هنگ کنگ بیت مین فعلا ارسال تراشه را به شرکت سنچری کلود‌کُر (Century Cloud Core) که اکنون افراد نزدیک به ژان آن را کنترل می‌کنند متوقف کرده است. تا زمانی که از روند مذاکرات افراد نزدیک به ژان اطمینان حاصل نکنیم و مطمئن نشویم که آنها برای حقوق مشتریان بیت مین و کلیت شرکت اهمیت قائل هستند، ارسال تراشه‌ها از سر گرفته نخواهد شد.

شرکت بیت مین تکنولوژیز‌ (Bitmain Technologies) مستقر در هنگ‌کنگ، بخش فروش و تدارکات خارجی بیت مین است. محصولات تولیدشده توسط صنایع نیمه‌رسانا یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه برای تولید دستگاه‌های استخراج است.

از زمان بازگشت میکره ژان به بیت مین، او کنترل سنچری کلودکر را برعهده گرفته است. این شرکت که مسئولیت بسته‌بندی و انبار محصولات بیت مین را برعهده دارد، پس از روی کار آمدن دوباره ژان ارسال محموله‌ها را متوقف کرده است. یکی از کارکنان سابق شعبه پکن بیت مین در مصاحبه خود اعلام کرده است که ژو فنگ (Zhou Feng)، برادر زن ژان، مدیریت شرکت مستقر در شنژن را برعهده دارد.

ژان در نامه خود پاسخ داد كه در صورت لزوم و حتی با وجود هزینه بالا برای شرکت، او تراشه‌ها را مستقیماً از طریق شعبه پکن بیت مین تهیه می‌كند.

وی همچنین وو را متهم کرد که ماه نوامبر (آبان ۹۸) جلسه‌ای جعلی در هولدینگ جزایر کیمن این شرکت برگزار کرده است. گفته می‌شود که در این جلسه سهام‌داران شرکت حضور داشتند و در نهایت یک تصمیم اجرایی در ارتباط با تنش‌های موجود گرفته شد. ژان چنین ادعا می‌کند که درواقع چنین جلسه‌ای هرگز برگزار نشده است؛ چرا که بسیاری از سهام‌داران، از جمله ژان به‌عنوان بزرگترین سهام‌داران شرکت، هرگز از برگزاری چنین جلسه‌ای مطلع نشدند.

شرکت بیت مین تکنولوژی پکن یکی از شرکت‌های تابعه شرکت بیت مین تکنولوژیز در هنگ‌کنگ است. این شرکت نیز تحت مدیریت شرکت مادر هولدینگ بیت مین تکنولوژی (BitMain Technologies Holding) قرار دارد. شرکت مادر در جزایر کیمن مستقر است و در هنگ کنگ نیز به ثبت رسیده است.

هنگام برکناری ژان در اکتبر سال گذشته، وو رسما از دولت هنگ کنگ خواست تا نام ژان را به‌عنوان مدیر هیئت‌مدیره در شرکت هلدینگ واقع در کیمن حذف کند.

در حال‌حاضر دو پرونده حقوقی از این اختلافات در جزایر کیمن در جریان است. این دعوی‌ها در ارتباط با قدرت رأی ۶۰ درصدی ژان در دادگاه مطرح شده‌اند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه