جنگ قدرت در بیت مین؛ ماجرای اخراج بنیان‌گذار غول ماینینگ چه بود؟

جنگ قدرت در بیت مین؛ ماجرای اخراج بنیان‌گذار غول ماینینگ چه بود؟

لو رفتن یک رونوشت از نشست کارکنان بیت مین نشان می‌دهد که این جنگ قدرت بی‌رحمانه داخلی چگونه منجر به اخراج ناگهانی میکری کیتوان ژان، یکی از موسسان این شرکت شده است.

به گزارش کوین دسک، این خبرگزاری دریافت و صحت رونوشت این نشست یک‌ساعته روز سه‌شنبه را تائید می‌کند. جیهان وو که این کمپانی را به همراه ژان در سال ۲۰۱۳ پایه‌گذاری کرد، در این رونوشت به تمام کارکنانش توضیح می‌دهد که چرا او اخراج همکار قدیمی‌اش و مدیرعامل سابق شرکت را لازم دانسته است.

جیهان وو روز سه‌شنبه، بعد از کناره‌گیری از فعالیت‌های مدیریتی روزانه خود در سال ۲۰۱۸، مجدداً کار خود را به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره و مدیر اجرایی شرکت تابعه بیت مین در پکن آغاز کرد. سایه سنگین حضور او بلافاصله بعد از ورود، برای همه قابل حس بود.

وو در همان اول صبح به همه اطلاع داد که ژان از امروز از تمام سمت‌های خود عزل شده است و این دستور از همین‌الان لازم‌الاجرا‌ست. البته او در نشست عمومی بعدی شرکت به توضیح علل این کشمکش در اواخر سال قبل پرداخت.

وو به کارکنانش گفت:

کسی که یک اختلاف ساده در تصمیم‌گیری‌های کمپانی را به یک جنگ قدرت تمام‌عیار تبدیل کرد، خود ژان بود.

افزایش تنش‌ها

جنگ قدرت در بیت مین؛ ماجرای اخراج بنیان‌گذار غول ماینینگ چه بود؟

وو در ادامه گفت که این کشمکش بین او و ژان از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است اما بالاخره این تنش‌ها در دسامبر ۲۰۱۸ و با اخراج‌های گسترده در شرکت به اوج خود رسید. وو با وجود مقاومت‌های اولیه ژان به انجام این اخراج‌ها اصرار داشت.

به گفته وو، او و سه عضو دیگر مؤسس این کمپانی سعی کردند ژان را متقاعد کنند که با این اخراج‌ها که از نظر وو و دیگران برای نجات بیت مین لازم بود، موافقت کند؛ اما ژان متقاعد نشد و سعی کرد مقامات ارشد و میان رده مدیریتی کمپانی را علیه طرح اخراج کارمندان بشوراند، اما در ادامه متوجه شد که اکثر آن‌ها از این طرح پشتیبانی می‌کنند.

وو در نشست روز سه‌شنبه اعلام کرد:

همه مطلع هستند که کمپانی در سال ۲۰۱۸، سرمایه‌گذاری‌های غیرضروری و عجولانه زیادی را در زمینهٔ تحقیق و توسعه و همچنین استخدام ده ها و صدها فرد برای انجام پروژه‌ها انجام داد. به همین دلیل بود که همه با این اخراج‌ها موافق بودند.

اما ژان با دستور انجام یک نشست دیگر در ۱۷ دسامبر اعلام کرد که او باید تنها مدیرعامل این شرکت باشد و تهدید کرد که مشوق‌های خرید سهام تمام کسانی که از حمایت نکنند را باطل خواهد کرد.

وو گفت که در پایان این تلاش ژان هم به نتیجه نرسید و آن‌ها توافق کردند که هر دو از سمت مدیرعاملی هم‌زمان شرکت استعفا دهند و بیت مین بدون آن‌ها برای اخراج کارمندان وارد عمل شود.

وو افزود:

من می‌دانستم که ژان فرد قابل‌اطمینانی نیست و می‌تواند بسیار پرخاشگرانه عمل کند. من تصمیم گرفتم که گامی به عقب بردارم و صندلی پرشکوه ریاست را به او واگذار کنم.

بنابر گفته‌های وو وقوع این کشمکش درست درزمانی که بازار کریپتو در کف قیمتی خود قرار داشت، باعث شکل‌گیری تقسیم‌بندی‌های بسیاری در کمپانی و ترساندن شرکای معاملاتی شرکت شد:

دقیقاً در همان روز بود که تأمین‌کنندگان برای تسویه‌حساب‌های قابل پرداخت (APs) به ما فشار می‌آوردند و بانک پکن هم که قبلاً با اختصاص خطوط اعتباری درخواستی ما موافقت کرده بود در روز بعد آن‌ها را مسدود کرد. اگر به خاطر برگشت قیمت بیت کوین در ماه‌های آینده نبود به‌احتمال‌زیاد شرکت ما نمی‌توانست از زمستان سال گذشته به‌سلامت عبور کند.

فرصت‌های از دست‌رفته

وو در این نشست به این موضوع اشاره کرد که سال ۲۰۱۹ هم ‌سال خیلی خوبی برای بیت مین نبوده است.

به گفته وو، حتی با وجود بازگشت قیمت بیت کوین، بیت مین بازهم نتوانست از فرصت‌های موجود بهره لازم را ببرد.

جنگ قدرت در بیت مین؛ ماجرای اخراج بنیان‌گذار غول ماینینگ چه بود؟

او در ادامه گفت:

سهم ما از بازار تجهیزات استخراج در حال کاهش است. وضعیت میزان سلطه استخرهای استخراج ما هم همین‌طور.

درواقع بسیاری از رقبای عمده بیت مین مثل واتس ماینر، اینوسیلیکون و کنان توانستند فروش خود را در بازار صعودی امسال، افزایش دهند.

در همین حال، استخرهای انت پول (Antpool) و BTC.com که دو استخر پرچم‌دار بیت مین محسوب می‌شوند هم جایگاه‌های خود به‌عنوان دو استخر برتر استخراج بیت کوین را به پولین (Poolin) که متعلق به سازندگان اصلی سایت BTC.com است و استخر F2Pool، واگذار کردند. مطابق اطلاعات توزیع هش ریت سایت BTC.com، دو استخر پولین و F2Pool دو استخر برتر استخراج دنیا محسوب می‌شوند.

تماس‌ها و پیام‌های متنی ما با شماره تلفن همراه ژان برای اظهارنظر در این مورد تاکنون بی‌پاسخ باقی‌مانده است؛ اما یک گزارش از نشریه تنسنت نیوز در روز چهارشنبه حاکی از این است که ژان در حال تماس با وکلایش برای شکایت از شرکت بیت مین است.

سخنگوی شرکت بیت مین هم از اظهارنظر در این مورد خودداری کرد.

ایده‌های دیوانه‌وار

بیت مین

ظاهراً نزاع اصلی این دو بر سر ایده‌هایی بوده است که وو آن‌ها را دیوانه‌وار خطاب می‌کند. ایده ژان تمرکز بیشتر شرکت روی کسب‌وکار هوش مصنوعی شرکت بوده است. ایده‌ای که هیچ ربطی به استخراج بیت کوین ندارد.

مطابق گفته‌های وو، یکی از ایده‌های ژان استخدام کارمندان متخصص در حسابداری و امور مالی در شهر شنژن برای پست فروش محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی این شرکت بوده است.

وو در این مورد گفت:

چه کسی قرار است به حساب‌های ما در شنژن رسیدگی کند؟ چه کسی قرار است برای ارائه اطلاعات مالی برای عرضه اولیه سهام ما اقدام کند؟ آیا باید ۳۰۰ فارغ‌التحصیل تازه‌کار استخدام کنیم؟ می‌دانید همین‌الان ما چند کارمند داریم؟ آیا ما از منابع مالی کافی برای آموزش در صورت استخدام یک‌باره همه آن‌ها برخوردار هستیم؟

او در ادامه ژان را متهم کرد که اخیراً پیشنهاد سرمایه‌گذاری در کسب‌وکاری را داده که مدت‌ها خاک خورده و بسیاری از توسعه‌دهندگان اصلی شرکت را تا حدی خسته کرده است که بسیاری از آن‌ها هنوز در مرخصی استعلاجی هستند.

هوش مصنوعی برای کمپانی ما یک سرمایه‌گذاری پر ریسک محسوب می‌شود و هنوز محتاج سرمایه‌گذاری بسیار بیشتری است. ما برای ادامه سرمایه‌گذاری در این حوزه باید پول بیشتری از کسب‌وکار اصلی خود دربیاوریم.

او خاطرنشان کرد:

بعضی از اعضای شرکت می‌گفتند که من کسب‌وکار شرکت را مدیریت می‌کنم و ژان فنّاوری آن را. من از آن‌ها سؤال می‌کنم که بین من و ژان چه کسی عاشق فناوری است؟ ژان فناوری را دوست ندارد، او عاشق احساس برآورده شدن نیاز بی‌پایانش به کسب قدرت است. عشق واقعی او فناوری نیست بلکه غرور شخصی اوست. دوستان من، ما هیچ چاره‌ای به‌جز اخراج ژان از این شرکت نداریم.

قلع‌وقمع در زمان عرضه اولیه سهام

جنگ قدرت داخلی بین روسای ارشد بیت مین

مطابق گزارش تنسنت نیوز، بیت مین مجدداً برای عرضه اولیه سهام در آمریکا درخواست داده است و نتیجه آن را به‌زودی اعلام خواهد کرد. این درخواست محرمانه درست یک هفته قبل از آنچه رسانه‌ها آن را کودتای وو می‌خوانند، ثبت‌شده بود.

در این گزارش همچنین آمده است که در تاریخ ۲۸ اکتبر، یک روز قبل از ایمیل وو، ژان همچنان مشغول تبلیغ برای محصولات هوش مصنوعی شرکت در اجلاس شنژن بود.

ژان بعد از انتشار این خبر به پکن برگشت اما اجازه ورود به هیچ‌یک از دفاتر شرکت را پیدا نکرد.

مهم‌ترین سؤالی که در این زمینه بی‌پاسخ مانده است این است که بیت مین چگونه توانست ژان که رئیس و بزرگ‌ترین سهامدار شرکت بود را از تمام مسئولیت‌هایش خلع کند.

مطابق اطلاعات ثبت‌شده در اسناد درخواست عرضه اولیه سهام در هنگ‌کنگ که به داده‌های سپتامبر ۲۰۱۸ اشاره می‌کند تا قبل از دسامبر سال ۲۰۱۸ ژان صاحب ۳۶ درصد و جیهان وو صاحب ۲۰٫۲۵ درصد سهام شرکت بوده‌اند.

سایر سهامداران عمده و مؤسسان این شرکت عبارت‌اند از یوه شنگ جی (Yuesheng Ge) با ۴٫۱۸ درصد، ژائوفنگ ژائو (Zhaofeng Zhao) با ۶٫۲۶ و ییشائو هو (Yishao Hu) با ۴٫۱۸ درصد. البته باید صندوق پشتیبان این شرکت را که ۱۸٫۴۷ درصد سهام در اختیار دارد، به این لیست اضافه کرد.

دیگر سهامداران خارجی عمده این شرکت عبارت‌اند از سکویا چاینا کپیتال (Sequoia China Capital) با ۲٫۷ درصد، ریچ وی اینوستمنت لیمیتد (Richway Investment Limited) با ۱٫۱۷ درصد و سینویشن (Sinovation) با ۱٫۱۳ درصد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه