مبارزه بر سر قدرت در بیت مین خط تولید این شرکت را نصف کرده است

مبارزه بر سر قدرت در بیت مین خط تولید این شرکت را نصف کرده است

بالا گرفتن تنش‌ها در شرکت بیت مین باعث شده است تا فعالیت‌های این شرکت در دو شاخه کاملاً مجزا ادامه داشته باشد. گفته می‌شود که دو بنیان‌گذار این شرکت در نظر دارند تا تولید نسل جدید تجهیزات استخراج انت ماینر را در دو خط تولید و زنجیره تأمین مجزا ادامه دهند.

به گزارش کوین دسک، جیهان وو (Jihan Wu)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت بیت مین، که سال گذشته میکره ژان (Micree Zhan) را از شرکت اخراج کرده بود، هفته گذشته یک شرکت جدید در شنژن ثبت کرده است. شرکت جدید، گویجی یانگهانگ (Guiji Yanghang) نام دارد و یکی از شرکت‌های تابعه گویان دالو (Guiyuan Dalu) است که خود به‌ تازگی ثبت شده است و توسط طرفداران وو اداره می‌شود.

وو اکتبر گذشته (مهر ۹۸) پس از تنش‌های فراوان با ژان، او را از شعبه پکن بیت مین کنار گذاشت. کمی بعد و در ماه ژوئن (خرداد)، ژان بار دیگر به بیت مین برگشت و با تکیه بر رأی مقامات چینی، کنترل این شعبه از شرکت را بر عهده گرفت.

یکی از افراد آگاه و نزدیک به طرفین دعوی اعلام کرده است که شرکت جدید ثبت‌شده قرار است تا با ایجاد خط تولید و زنجیره تأمین جداگانه،‌ محصولات سری انت ماینر را تولید و روانه بازار کند. این در حالی است که این فرد اجازه فاش‌کردن چنین اطلاعاتی را ندارد. ژان پس از آنکه ماه گذشته بار دیگر به قدرت رسید، کنترل کارخانه شعبه پکن بیت مین در شنژن را در دست گرفت و اقدامات تازه وو را می‌توان پاسخش به ژان به حساب آورد.

بیت مین در سال ۲۰۱۸ موفق شد چیزی درحدود ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. در آن زمان گفته شد که ارزش شرکت بیت مین ۱۴.۵ میلیارد دلار است. این رقم بیت مین را به باارزش‌ترین استارت‌آپ حوزه ارزهای دیجیتال در آن زمان تبدیل کرد. افزایش تنش‌های داخلی در بیت مین سبب شد تا سلطه این شرکت بر بازار تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال به‌‌شدت کاهش یابد.

اقدامات تازه وو می‌تواند اوضاع بیت مین را پیچیده‌تر از گذشته کند و حالا مشتریان جهانی این شرکت نسبت به فعالیت‌ها و وضعیت تولیدات آنها با شک و تردید نگاه می‌کنند. هنوز مشخص نیست که کدام یک از طرفین، مالکیت برند انت ماینر را بر عهده خواهد داشت یا بخش‌هایی نظیر حمل‌ونقل و خدمات پس از فروش در کنترل کدام یک از آنها قرار می‌گیرد.

جمعه هفته گذشته، وو در نامه‌ای داخلی به تمام کارکنان شرکت اعلام کرد که سال گذشته مجبور به بازگشت به شرکت و در دست گرفتن قدرت شده است. او در ادامه افزود که کسری نقدینگی شرکت که به‌واسطه فعالیت‌های ژان ایجاد شده بود، دلیل اصلی بازگشتش به بیت مین بوده است.

او در بخش دیگری از نامه اعلام کرد که در حال انجام اقدامات لازم برای ایجاد یک زنجیره تأمین جدید است تا جایگزین کارخانه شنژن شود. به‌گفته او، فعالیت‌های این کارخانه بر روند ارسال محصولات شرکت تأثیرگذار است.

حساب رسمی انت ماینر در پیام‌رسان وی‌چت نیز که در اختیار وو است، دیروز با انتشار اطلاعیه‌ای از مشتری‌هایی که تحویل سفارش‌های ماه گذشته‌شان به تعویق افتاده است، عذرخواهی کرد. در این اطلاعیه از «موانعی» که اخیرا توسط عوامل خارجی بر سر راه مدیریت بیت مین ایجاد شده‌اند، به‌عنوان دلیل تعویق تحویل سفارش‌ها یاد شده است.

اقدام دیگر ژان استخدام دوباره بیل ژو (Bill Zhu)، مدیر سابق بخش فروش بیت مین، بود. ژو پس از کودتای وو و بازگشتش به شرکت، از بیت مین اخراج شده بود. در حال حاضر هر دو طرف، تیم‌های فروش جداگانه‌ای تشکیل داده‌اند. منبع آگاهی که پیش‌تر از آن نام برده شد، در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت:

فاز بعدی تنش‌ها می‌تواند بر سر [حق] مالکیت چیپ‌های انت ماینر باشد.

داستان کودتا از چه قرار بود؟

جیهان وو از بنیان‌گذاران و سهام‌داران بیت مین
جیهان وو از بنیان‌گذاران و سهام‌داران بیت مین

ژان به‌عنوان بزرگترین سهام‌دار بیت مین، اکتبر سال گذشته از این شرکت کنار گذاشته شد و ماه ژوئن به‌واسطه حکم دادگاه به این شرکت بازگشت. اوایل ماه مه (اردیبهشت)، مقامات چینی عنوان کردند که کنترل شعبه پکن شرکت بیت مین تکنولوژیز (Bitmain Technologies) باید در اختیار ژان باشد.

وو در پاسخ به این حکم، شرکت گویان دالو را ثبت و تلاش کرد تا قراردادهای عقدشده توسط کارکنانِ طرفدار خود را به شرکت جدید منتقل کند.

با بازگشت ژان، او کنترل کارخانه شنژن را که سنچری کلاد کور (Century Cloud Core) نام داشت به دست گرفت. در این کارخانه برادر زن او مسئولیت امور را برعهده داشت. ژان سپس ارسال سفارشاتی را که مبلغ آنها به‌حساب بانکیِ تحت کنترل وو واریز شده بود به‌حالت تعلیق در آورد.

فرد دیگری هم که از اوضاع داخلی بیت مین اطلاع دارد، در مصاحبه‌ای گفت که مشکلات کارخانه شنژن سبب شده است که وو از جانب مشتریانی که سفارش‌هایشان به‌موقع به دست‌شان نرسیده است، تحت فشار قرار گیرد. به‌گفته او ایجاد زنجیره تأمین و خط تولید جدید نیز روش او برای عبور از این چالش است.

هنوز مشخص نیست که چقدر طول می‌کشد وو بتواند متخصصین فنی را جهت تولید ای‌سیک‌های جدید متقاعد کند تا به کارخانه جدید بیایند. به‌گفته این فرد آگاه، بیشتر متخصصانی که می‌توانند خط تولید جدید را مدیریت کنند، رابطه نزدیکی با ژان دارند.

نام تجاری انت ماینر

شرکت بیت مین

مدارک بایگانی‌شده نشان می‌دهد که نام تجاری انت ماینر (AntMiner) حداقل در دو کشور چین و هنگ‌کنگ به ثبت رسیده است و مالکیت آن نیز در اختیار شعبه سنگاپور بیت مین با نام بیت مین تک (Bitmaintech Pte) است.

نکته جالب اینجاست که دو روز بعد بازگشت میکره ژان، این شرکت سنگاپوری درخواست ثبت یک نام تجاری دیگر را با نام «بیت مین انترک» (Bitmain Antrack) تسلیم مراجع مربوطه کرد. هنوز از جزئیات این نام تجاری و محصولات مرتبط با آن اطلاعاتی در دست نیست.

بیت مین تک و بیت مین تکنولوژیز (ثبت‌شده در هنگ‌کنگ) رابطه بسیاری نزدیکی با یکدیگر دارند و محوریت فعالیتشان نیز یکسان است. هر دوی این شرکت‌ها تحت کنترل هلدینگ بیت مین تکنولوژیز فعالیت می‌کنند که در جزایر کیمن ثبت شده است و مدیریت تمامی شرکت‌های تابعه بیت مین را برعهده دارد.

ژان ۳۶ درصد از سهام هلدینگ را در اختیار دارد و سهم وو نیز ۲۰ درصد است. شرکت مستقر در هنگ‌کنگ مالکت بیت مین پکن و گویان دالو است. در حال حاضر طرفداران ژان کنترل بیت مین پکن و کارخانه شنژن (سنچری کلاد کور) را در اختیار دارند. از سوی دیگر گویان دالو و زنجیره تأمین جدید در کنترل وو است.

طبق اسناد تجاری ثبت‌شده به تاریخ ۲ ژوییه (۱۲ تیر)، بیت مین تکنولوژیز به دولت هنگ‌کنگ اعلام کرده است که وو تنها مدیر اجرایی هیئت مدیره مستقر در هنگ‌کنگ است.

دعوی حقوقی این دو نفر نیز در جزایر کیمن در جریان است. اگر دادگاه تأیید کند که حق رأی ژان، دارای ارجحیت بیشتری در شرکت مادر بیت مین است، آتش داغ تنش‌های این شرکت نیز خاموش خواهد شد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
Reza kh
Reza kh
3 سال و 8 ماه قبل

مهم نیست دستگاهای بیتمین همون دستگاهای قدیمی نیستن دیگه حتی s19 هم مشکلاتی داره تنها اسم برتری دستگاهای بیتمین بخاطر دستگاه s9j هست

میلاد
میلاد
3 سال و 8 ماه قبل
پاسخ  Reza kh

دقیقا t17 61th بیشترشون مشکل هشبرد دارن از روز اول کارکردشون