atlasarzdigital

بررسی تخصصی دستگاه استخراج Antminer S17

بررسی تخصصی دستگاه استخراج Antminer S17

دستگاه‌های استخراج انت ماینر (Antminer) از محصولات شرکت بیت مین (BitMain)، غول چینی تولیدکننده دستگاه‌های ماینینگ است. این دستگاه‌ها از بهترین ای‌سیک‌های موجود در بازار هستند که می‌‎توان از آن‌ها برای استخراج کوین‌هایی مانند بیت کوین و بیت کوین کش که الگوریتم استخراجشان SHA-256 است، استفاده کرد. انت ماینر اس ۱۷ (Antminer S17) یکی از جدیدترین نسل از انت ماینرهاست. در این مطلب با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت 99bitcoins به بررسی تخصصی انت ماینر اس ۱۷ می‌پردازیم.

بیت مین که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال است، در آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۱۳۹۸) از سری دستگاه‌های S17 رونمایی کرد. این دستگاه‌ها در این مدت کوتاه توانسته‌اند به جایگاه خوبی در صنعت استخراج برسند و در حال حاضر تبدیل به یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین و بیت کوین کش شده‌اند. در این مقاله به بررسی جزئیات و مشخصات این دستگاه خواهیم پرداخت.

معرفی دستگاه استخراج انت ماینر S17

انت ماینر S17 جدیدترین نسل از ماینرهای شرکت چینی بیت مین در بازار است. در زمان نگارش این مقاله بیت مین به تازگی از انت‌ ماینر S19 رونمایی کرده اما هنوز به بازار عرضه نشده است.

در انت ماینر S17 از چیپ‌های نسل دوم BM1397 استفاده شده است که یک چیپ ۷ نانومتری است و در نسل قبلی انت ماینرها، یعنی S15 از آن رونمایی شده بود. اما در این ماینر به تعداد ۳ بُرد از این چیپ‌ها استفاده شده است.

انت ماینر S17 قدرت هش بسیار بیشتری نسبت به S15 دارد. قدرت هش انت ماینر S15، حدود ۱۸ تا ۲۸ تراهش است، در حالی که قدرت S17، با توجه به مود عملکردی آن بین ۵۰ تا ۵۶ تراهش است.

انت ماینر S17
انت ماینر S17

این افزایش نرخ هش که به لطف تحقیقات گسترده تیم توسعه بیت‌ مین محقق شده است، توانسته قدرت هش این دستگاه را نسبت به نسل قبلی حدودا تا دو برابر افزایش دهد. قدرت هش ماینر S15 نسبت به رقبای خود، مزیت خاصی نداشت، اما S17 این کمبود را جبران کرده و توجه‌ها را به ماینر نسل جدید بیت‌ مین جلب کرده است. در این مدل نیز مانند مدل قبلی یک منبع تغذیه به شاسی دستگاه وصل شده است تا نیاز به خرید یک منبع جداگانه نباشد.

انت ماینر S17 و S17 Pro

نسخه استاندارد و Pro انت ماینر S17 تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. تفاوت عمده‌ی این دو دستگاه، در توانایی تغییر مود مصرفی برق دستگاه است.

دستگاه Antminer S17 در دو مود «نرمال» و «توان کم» فعالیت می‌کند و با توجه به وضعیت شبکه بین این دو مود سوئیچ می‌کند. نسخه «S17 Pro» این دستگاه یک مود دیگر با نام «توربو» نیز دارد. وجود حالت‌های مختلف مصرف برق این امکان را به ماینرهای حرفه‌ای می‌دهد که در شرایط متفاوت محیطی، بتوانند مصرف برق دستگاه را کنترل کنند.

چنین قابلیتی، یکی از مهم‌ترین عوامل در یک ماینینگ سودده است، چرا که هزینه برق همواره یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها برای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال بوده است.

مشخصات دستگاه Antminer S17

همانطور که گفته شد، این ماینر توانایی فراهم کردن قدرت هشی معادل ۵۰ تا ۵۶ تراهش را دارد، که این بستگی به ورژن و دسته دستگاه دارد. مصرف برق این دستگاه نیز چیزی حدود ۳۹.۵ تا ۴۵ ژول بر تراهش است. به این معنی که در حالت عادی، حدود ۲,۰۹۴ تا ۲,۵۶۸ وات در ساعت برق مصرف می‌کند.

البته دمای بالای محیط می‌تواند باعث بالا رفتن مصرف برق دستگاه شود. گرما همیشه دشمن راندمان الکتریکی است و فن‌های این دستگاه نیز که برای خنک‌کاری استفاده می‌شوند، درصد قابل توجهی از مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند.

دمای پایین‌تر، بازده استخراج را بالاتر می‌برد. پس اکیدا به ماینرها توصیه می‌شود که خنک‌ترین شرایط ممکن را برای دستگاه‌های خود فراهم کرده و به تهویه محیطی که دستگاه در آن قرار داد، اهمیت دهند.

وزن این دستگاه ۹.۵ کیلوگرم و تولید صدای آن ۸۲ دسی‌بل است که در مقایسه با سایر ماینرها، مزاحمت صوتی کمتری ایجاد می‌کند.

رنج رطوبتی که این دستگاه می‌تواند عملکرد مناسبی در آن رنج داشته باشد، ۵ تا ۹۵ درصد، و رنج دمایی مطلوب ۵ تا ۴۵ درجه سلسیوس است. برای کنترل دمای دستگاه نیز ۴ عدد فن روی آن نصب شده است.

ابعاد انت ماینر S17 نیز ۲۹.۸*۲۹.۶*۱۷.۸ سانتی‌متر است

نرخ بازگشت سرمایه

هر کسی که برای استخراج بیت کوین، اقدام به خرید دستگاه ماینر کند، اولین و مهم‌ترین سوالی که به ذهنش خطور خواهد کرد، میزان سودآوری و نرخ بازگشت سرمایه آن دستگاه است.

انت ماینر S17 و S17 Pro به حدی برای ماینرها جذاب بودند که اولین سری از این دستگاه‌ها در مدت زمان ۵ دقیقه به طور کامل پیش‌فروش شد. چنین جذابیتی در روزهای اولیه عرضه یک ماینر دور از انتظار نیست، چرا که استخراج‌کنندگان تمایل دارند قبل از اینکه استفاده از یک دستگاه قدرتمند فراگیر شود و هش ریت شبکه بالا برود، از آن استفاده کرده و به سود خوبی برسند.

بعد از مدتی که هیجان اولیه برای خرید دستگاه فروکش کرد، می‌توان نرخ سوددهی و نرخ بازگشت سرمایه آن را به توجه عواملی همچون هزینه برق، به دست آورد.

در مثال زیر می‌توانید نرخ سوددهی Antminer S17 با قدرت ۵۳ تراهش را ببینید.

سوددهی انت ماینر S17
سوددهی انت ماینر S17

توجه داشته باشید که برای این محاسبه، قیمت برق ۴۸۰ تومن برای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده است که معادل است با قیمت قانونی برق برای استخراج ارزهای دیجیتال در ماه‌های غیرپیک. همچنین قیمت بیت کوین نیز در زمان محاسبه ۸,۷۷۳ دلار (با توجه به قیمت روز دلار، معادلِ ۱۳۶ میلیون تومن) است. محاسبات برای مود نرمال Antminer S17 با هش ریت ۵۳ تراهش بر ثانیه انجام شده است.

در بحث محاسبه سود استخراج ارزهای دیجیتال، قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال، سختی استخراج شبکه، هزینه برق و عوامل زیادی می‌توانند سوددهی را تحت تاثیر قرار دهند.

احتمالاً وقتی این مطلب را می‌خوانید که قیمت برق، قیمت بیت کوین و یا هش ریت شبکه تغییر کرده است. در این صورت می‌توانید سوددهی این دستگاه را با استفاده از ماشین حساب استخراج ارزدیجیتال به دست آورید.

در زمان نگارش این مقاله، خرید Antminer S17 توجیه اقتصادی خوبی دارد. اما همانطور که اشاره شد، این شرایط به عوامل مهمی چون قیمت برق، سختی شبکه و نوسانات قیمت بیت کوین بستگی دارد.

با توجه به قیمت بین ۳۰ تا ۳۸ میلیون تومانی این دستگاه در بازار (اسفند ۹۸)، به طور تقریبی می‌توان گفت این دستگاه در صورتی که عملکرد مطلوبی داشته باشد، می‌تواند در کمتر از یک سال سرمایه خود را بازگرداند.

عملکرد و قیمت انواع انت ماینر S17

عملکرد انواع مختلف دستگاه‌های S17 با توجه به ورژن دستگاه و شرایطی عملکردی، متفاوت است. در جداول زیر می‌توانید نحوه عملکرد انواع مختلف این دستگاه‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

۱-انت ماینر S17 Pro، قدرت هش: ۵۳ تراهش برثانیه

مود دستگاهتوان کمنرمالتوربو
قدرت هش (تراهش بر ثانیه)۴۸~۳۶۵۳۶۲~۵۳
مصرف برق (وات)۱۷۲۸~۱۲۹۶۲۰۹۴۲۷۹۰~۲۳۸۵
توان مصرفی (ژول بر تراهش)۳۶۳۹.۵۴۵

۲-انت ماینر S17 Pro، قدرت هش: ۵۰ تراهش برثانیه

مود دستگاهتوان کمنرمالتوربو
قدرت هش (تراهش بر ثانیه)۴۸~۳۶۵۰۶۲~۵۰
مصرف برق (وات)۱۷۲۸~۱۲۹۶۱۹۷۵۲۷۹۰~۲۲۵۰
توان مصرفی (ژول بر تراهش)۳۶۳۹.۵۴۵

۳-انت ماینر S17، قدرت هش: ۵۶ تراهش برثانیه

مود دستگاهتوان کمنرمال
قدرت هش (تراهش بر ثانیه)۵۰~۳۵۵۶
مصرف برق (وات)۲۱۰۰~۱۴۷۰۲۵۲۰
توان مصرفی (ژول بر تراهش)۴۲۴۵

۴-انت ماینر S17، قدرت هش: ۵۳ تراهش برثانیه

مود دستگاهتوان کمنرمال
قدرت هش (تراهش بر ثانیه)۵۰~۳۵۵۳
مصرف برق (وات)۲۱۰۰~۱۴۷۰۲۳۸۵
توان مصرفی (ژول بر تراهش)۴۲۴۵

پذیرش در جامعه ماینینگ و رقبا

همانطور که اشاره شد، در پیش‌فروش این دستگاه‌ها، هر دو دسته S17 و S17 Pro به سرعت فروخته شدند. بیت مین به عنوان راهی برای کمک بیشتر به ماینرهای خانگی و شخصی در برابر ماینرهای مقیاس بزرگ و صنعتی، در قدم اول فروش، به ازای هر سفارش فقط ۱۰ دستگاه فروش داشت.

شرکت‌های بزرگ بسیاری با خرید این دستگاه به حوزه پرسود ماینینگ بیت کوین ورود کرده‌اند. «فاندامنتال لبز» (Fundamental Labs) که یک شرکت سرمایه‌گذاری آسیایی است، یکی از این شرکت‌هاست. فاندامنتال لبز بلافاصله بعد از معرفی S17، بیش از ۴۴ میلیون دلار برای خرید این دستگاه سرمایه‌گذاری کرد.

بسیاری از شرکت‌ها و فارم‌های دیگر نیز به طور گسترده از این دستگاه استفاده می‌کنند، و امروزه یکی از موضوعات داغ در صنعت ماینینگ، دستگاه انت ماینر S17 است.

با اینکه بیت مین بزرگ‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های استخراج در دنیاست، اما رقبایی نیز در این زمینه دارد. از مهم‌ترین رقیبان بیت مین می‌توان به اینو‌سیلیکون (InnoSilicon)، و میکروبی‌تی (MicroBT) اشاره کرد.

ماینرهای اینوسیلیکون در حال حاضر کندتر هستند و کارایی کمتری دارند. اما میکروبی‌تی رقیب جدی‌تری برای بیت مین محسوب می‌شود. این شرکت چینی مستقر در شنژن آخرین مدل از ماینرهای خود را با عنوان «واتزماینر M20S» روانه بازار کرده است که با قدرت هش ۷۰ تراهش بر ثانیه، بازده الکتریکی ۴۷ ژول بر تراهش و با توان ۳,۳۶۰ وات بر ساعت کار می‌کند. این دستگاه با قیمت ۲,۳۲۰ دلاری، رقیبی جدی برای انت ماینر S17 محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

دستگاه استخراج انت ماینر S17 که توسط شرکت چینی بیت مین عرضه شده است، یکی از برترین ماینرهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال، و انتخابی مناسب برای استخراج‌کنندگان حرفه‌ای بیت کوین است.

این دستگاه با قدرت هش ۵۰ الی ۵۶ تراهش که فراهم می‌کند، گزینه‌ای بسیار جذاب در میان سایر دستگاه‌های ای‌سیک است، اما به همین نسبت برق بیشتری نیز مصرف می‌کند.

S17 به صورت کلی دستگاهی است که می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه بسیار خوبی داشته باشد، اما این موضوع تا حد زیادی به قیمت برق مصرفی، هش ریت شبکه بیت کوین و قیمت این ارز بستگی دارد.

ممکن است علاقه مند باشید
اشتراک
اطلاع از
guest
10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
جمال
جمال
2 ماه پیش

سلام یک دستگاه آنتی ماینر درماه چقدر اتریوم می دهد

علی زنده
علی زنده
3 ماه پیش

ببخشید من میخوام ماینر بخرم و اصلاهزینه برق ندارم…. چه ماینری رو پیشنهاد میدین؟ اگه امکانش هست باهاتون تماس بگیرم خیلی ممنون میشم

HAJARIAN
HAJARIAN
7 ماه پیش

سلام تشکر بهترین سرمایه‌گذاری دستگاه اجاره‌ای بهترینه

محمد
محمد
7 ماه پیش

یه مثال ساده بگم S17 ویندوز ۹ میکروسافت هست

محمد
محمد
7 ماه پیش

با توجه به تجربه ای که من از سری S9 داشتم S17 یک فاجعه هست و مورد های بسیار ایراد فنی داره که فکر می کنم در طراحیS19 مرتفع کردند

علی
علی
7 ماه پیش

امیدوارم این متن پخش بشه،
من فارم نسبتا بزرگی دارم و تمام دستگاه f1 چیتا میباشد،
دوستان فک نکنید فقط دستگاه رو میزنید ب برق و اون واستون پول چاپ میکنه اونم تو حجم بالا، مهندسی اولیه فارم از همه چی مهم تره مثلا ما تعداد ۶ هواساز داریم و ۴ فن همراه با یک سانتریفیوژ، با گرم شدن هوا اب هواساز هارو باز کردیم ک با توجه ب تبخیر ب شدت بالا باعث ایجاد گچ و نمک داخل هواساز و همچنین پرتاب رو دستگاه ها شده که چند دستگاه رو با مشکل جدی مثاجه کرده، نکته دوم اینه که اکثر دستگاه ها ب هش ریت نامی خودشون نمیرسن حالا بعضی ها هش برد سوزوندم بعضی ها باید اپدیت شن، جالبی اینجاست که گاها اخرین وززن ارائه شده بیشترین مشکل رو داره. پاور دستگاه ها گیر نمیاد واسه یک دستگاه پاور a1 گذاشتیم بعد از یک ماه دستگاه اتیش گرفت که خدا رحم کرد کسی همون لحظه اونجا بود، اینترنت در مواقعی با مشکل مواجه میشه مثلا ما ۳ خط اینترنت جدا داریم ولی گاها هر ۳ مشکل میخوره و اکثر دستگاه ها میخوایه، بحث برق چک کردن مداوم تابلو ها تعویض به موقع فیوز ها هم هست. حالا شما صدایی که تولید میکنه و شکایات مردم رو هم بهش اضافه کنید. و هزینه اولیه به شدت بالایی که باید واسه راه اندازی بکنید. در مجموع من پیشنهاد میکنم خود بیت کوین رو بخرید و در حاشیه امنش بمونید.۰

شکوفه
شکوفه
7 ماه پیش

الان خرید ماینر به صرفه است با توجه به اینکه میگن تیرماه سال جدید تولبد بیت کوین تمام میشه ؟؟؟

Hosein baghri
Hosein baghri
7 ماه پیش
پاسخ  شکوفه

سال ۲۱۴۰ تولید بیت کویین تموم میشد مطالب رو به دقت برسی کن

خرزوی کوچک
خرزوی کوچک
7 ماه پیش

آشغاله

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه بررسی تخصصی دستگاه استخراج Antminer S17 ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
10
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x