رشد ۲۷ درصدی بیت کوین در نیمه اول ۲۰۲۰؛ بهتر از طلا و نقره

رشد ۲۷ درصدی بیت کوین در نیمه اول ۲۰۲۰؛ بهتر از طلا و نقره

بیت کوین با رشد ۲۷ درصدی در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۰، بازدهی میان‌مدت بیشتری نسبت به فلزات گرانبهایی مانند طلا، نقره و پلاتین داشته است.

به گزارش کوین دسک، طلا با اینکه در همین مدت ۱۶ درصد رشد کرده است و در اواخر ماه ژوئن (اوایل تیر) به بالاترین قیمت خود در ۸ سال اخیر رسید، اما نسبت به بیت کوین ۱۱ درصد کمتر رشد کرده است.

عملکرد خوب بیت کوین برای برخی از تحلیل‌گران غافلگیرکننده نبوده است؛ به ویژه به این خاطر که همبستگی ارزهای دیجیتال بزرگ با بازار سهام در این مدت افزایش یافته است. رایان واتکینز (Ryan Watkins)، تحلیل‌گر بیت کوین از مساری (Messari) در این مورد می‌گوید:

با در نظر گرفتن این نکته که سهم‌های بازار سهام در حال حاضر در نزدیکی بالاترین قیمت‌های ماه فوریه (بهمن ماه؛ قبل از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان) و حتی در برخی از موارد بالاتر از این قیمت‌ها هستند، رسیدن بیت کوین به قیمت‌های ماه فوریه نیز دور از انتظار نخواهد بود.

رشد ۲۷ درصدی بیت کوین در نیمه اول ۲۰۲۰؛ بهتر از طلا و نقره
تغییرات قیمت بیت کوین، طلا، نقره و پلاتین در ۶ ماه اخیر

واتکینز در پاسخ به این سؤال که چرا بازده بیت کوین را با طلا یا سایر فلزات گرانبها مقایسه می‌کند، گفت:

چون آرمانی‌ترین دارایی برای بیت کوین، طلا است. طلا هم مانند بیت کوین یک دارایی کمیاب است که قیمت آن تقریبا به‌طور کامل از ارزش پولی آن ناشی می‌شود.

با این حال، سرمایه‌گذاران بیت کوین برخلاف طلا به‌طور تاریخی نوسانات بیشتری را تجربه کرده‌اند. نقره و پلاتین نیز در نیمه اول سال میلادی جاری پرنوسان‌تر از بیت کوین بوده‌اند. دیوید لیفچیز (David Lifchitz)، یکی از مدیران شرکت فرانسوی اکسوآلفا (ExoAlpha) که در حوزه ترید ارزهای دیجیتال فعال است، در این باره گفت:

با توجه به بازده بیت کوین و طلا در شش ماه اخیر، این دو بیشتر از آنکه سرمایه‌گذاری‌های متضاد باشند، مکمل هم هستند. سرمایه‌گذاری همزمان در طلای فیزیکی و دیجیتال نسبت به سرمایه‌گذاری روی یکی از این دارایی‌ها، می‌تواند سود بهتر و ریسک کمتری داشته باشد.

سرمایه‌گذاران معمولا پرتفوی خود را براساس میزان ریسک موردنیاز برای به دست آوردن میزان مشخصی از سود تنظیم می‌کنند. به دست آوردن سودِ بیشتر معمولاً مستلزم ریسک و نوسان بالاتری است. یک سبد سرمایه‌گذاری که تعداد زیادی دارایی در آن وجود دارد، بسته به‌میزان همبستگی دارایی‌ها،‌ می‌تواند سود بیشتر با ریسک کمتری نسبت به سبدی که فقط یک دارایی دارد، به ارمغان بیاورد.

لیفچیز معتقد است سرمایه‌گذاری همزمان در بیت کوین و طلا که نوسان کمتری دارد، می‌توانست در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۰ ریسک سبد سرمایه‌گذاران را کاهش دهد، بدون اینکه تأثیر چشمگیری در میزان سود آنها داشته باشد. برای مثال، سرمایه‌گذاری برابر در بیت کوین و طلا، سود کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری کامل در بیت کوین داشته است؛ اما در طول سقوط تاریخی ماه مارس (اسفند)، نوسان کمتری را تجربه کرده است.

لیفچیز معتقد است سودهای کم‌ریسکی که در شش ماه گذشته از بیت کوین و طلا به دست آمده است، ممکن است در ماه‌های پیش‌رو به همین شکل ادامه نداشته باشد. با کاهش نوسانات بیت کوین در هفته‌های اخیر، کل بازار ارزهای دیجیتال به‌طرز ترسناکی به پایداری رسیده است.

در گزارشی که اخیراً از سوی بلومبرگ منتشر شده، عنوان شده است که نوسانات بیت کوین نسبت به طلا در ۲۶۰ روز گذشته، به کمترین میزان خود از زمان اوج قیمتی سال ۲۰۱۷ رسیده است. مایک مک‌گلون (Mike McGlone)، استراتژیست ارشد کالا در بلومبرگ که این گزارش را نوشته است، می‌گوید:

با حرکت بیت کوین از یک دارایی پرریسک به‌سمت همتای رمزنگاری‌شده‌ طلا، این نوسانات باید بیش‌از‌پیش کاهش یابند.

با این حال، ثبات قیمت بیت کوین می‌تواند موقتی باشد. مک‌گلون وضعیت فعلی بیت کوین را به یک «گاو در حال استراحت» تشبیه می‌کند که برای یک رشد بزرگ آماده است. او معتقد است که فشرده شدن قیمت در یک محدوده کم‌دامنه، باعث افزایش قیمت خواهد شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه