وضعیت بازارها: کاهش بیت کوین و سهام‌ها، رشد نفت و طلا

وضعیت بازارها: کاهش بیت کوین و سهام‌ها، رشد نفت و طلا

پس از صحبت‌های دونالد ترامپ و انتقاد او از عملکرد چین در مقابله با ویروس کرونا و وضعیت فعلی هنگ‌کنگ، قیمت بیت کوین نیز برای اولین بار در سه روز گذشته با کاهش همراه بود. بازارهای سهام نیز از این صحبت‌ها بی‌نصیب نماندند و سقوطی جزئی را تجربه کردند.

به گزارش کوین دسک، بامداد امروز، قیمت هر واحد بیت کوین با کاهشی کمتر از یک درصد در ۲۴ ساعت گذشته، در محدوده ۹,۴۰۰ دلار معامله می‌شد. در حالی شاهد این کاهش قیمت بودیم که پادشاه ارزهای دیجیتال جهشش را از روز چهارشنبه و از قیمت ۸,۸۰۰ دلار آغاز کرده بود. در ادامه و روز پنجشنبه نیز هر واحد بیت کوین به ۹,۶۰۰ دلار رسیده بود.

برخی از تحلیل‌گران هشدار داده بودند که سخنرانی روز جمعه ترامپ در کاخ سفید ممکن است به تشدید تنش‌ها میان آمریکا و چین بینجامد و او اقداماتی تازه در ارتباط با روابط کشورش و چین صورت دهد. صد البته این اتفاق نیفتاد و ترامپ به تحریم برخی از مقامات چینی اکتفا کرد. اقدام دیگر او، لغو برخی از معافیت‌های خاص تجاری برای هنگ‌کنگ بود. وی همچنین اظهار داشت که فاز اول توافق تجاری میان آمریکا و چین دست نخورده باقی خواهد ماند.

همزمان با شروع سخنرانی روز جمعه ترامپ، بازارهای سهام با کاهش ارزش همراه شد و پس از اتمام سخنرانی، این کاهش ارزش احیا شد. جاشوآ ماهونی (Joshua Mahony)، تحلیل‌گر ارشد پلتفرم سرمایه‌گذاری آی‌جی (IG)، در یادداشت روز جمعه خود نوشت:

ایالات متحده از جدا کردن [فعل و انفعالات] اقتصادی مرتبط با هنگ‌کنگ، ضررهای سنگینی را متحمل خواهد شد؛ در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸، تجارت مازاد آمریکا ۲۹۷ میلیارد دلار برآورد شده است و این رقم در مقایسه با دیگر شرکای تجاری آمریکا، بسیار بیشتر است.

در سوی دیگر، شاخص سهام S&P500 در آمریکا جهشی کمتر از یک درصد را تجربه کرد.

بیت کوین در محدوده‌ای بالاتر از میانگین متحرک ۱۰ روزه (MA10) و ۵۰ روزه (MA50) قرار دارد. معامله‌گران به این نتیجه رسیده‌اند که مقاومتِ فعلی روی نمودارها صعودی است، اما حجم کم معاملات می‌تواند به سرعت باعث تغییر احساسات بازار در جهتی مخالف شود.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

شاخص سهام یوروتاپ (FTSE Eurotop ۱۰۰) که شامل پرارزش‌ترین سهام‌های‌ بازار است نیز با کاهشی ۱.۷ درصدی همراه بود. در ژاپن نیز شاخص نیکِی با نوسانی محدود مواجه شد.

نوسانات بازار بیت کوین در مقایسه با شاخص S&P500
نوسانات بازار بیت کوین در مقایسه با شاخص S&P500

هنریک کوگلبرگ (Henkrik Kugelberg)، معامله‌گر مستقلِ سوئدی، در اظهارنظری اعلام کرد که این احتمال وجود دارد که افزایش تنش‌ها میان چین و آمریکا برای بیت کوین مفید باشد. به عقیده او، این اتفاق ممکن است سرمایه‌گذاران چینی را مجاب کند تا ارز ملی خود را رها کرده و به سمت گزینه‌های جایگزین بروند. او در ادامه، ضمن سودمند خواندن این اتفاق برای بازار ارزهای دیجیتال گفت:

چینی‌ها در حال خرید طلا و بیت کوین هستند.

بازارهای دیگر

وضعیت دیروز در بازار ارزهای دیجیتال عموما سبز بود. اتر توانست در بازه ۲۴ ساعته، رشدی ۲ درصدی داشته باشد. اتریوم کلاسیک، کاردانو و نِم (NEM) نیز به ترتیب با ۶، ۳ و ۱ درصد افزایش قیمت، ارزهای پیروز روز گذشته بازار بودند.

نمودار قیمت اتر
نمودار قیمت اتر

بازار نفت روز گذشته را با قدرت پشت سر گذاشت و هر بشکه نفت خام با افزایشی ۵ درصدی توانست خود را به ۳۵.۲۰ دلار برساند.

طلا هم روز گذشته افزایش قیمت داشت و با افزایشی ۱ درصدی در ساعات پایانی بازار نیویورک در محدوده ۱,۷۳۱ دلار معامله شد.

وضعیت بازار نفت
وضعیت بازار نفت

اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری با ضرر همراه بود و سود اوراق قرضه دو ساله با کاهشی ۱۱ درصدی، جمعه‌ای قرمز را برای خود رقم زد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
حمید بهلول
حمید بهلول
4 سال قبل

بیت کوین که صعودی شده کجا افت کرده