اختصاصی/ تحلیل بلند مدت قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

اختصاصی/ تحلیل بلند مدت قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

تصویر زیر نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم هفتگی را نشان می‌دهد. با استفاده از ابزار «فیبوناچی زمانی» می‌توان به تشابه بین رفتار بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۷ تاکنون پی برد.

اعداد اصلاحی فیبوناچی همگی سقفها و کفهایی در سطوح ۶۱.۸، ۱۶۱.۸ و ۲۰۰ درصد در بازه‌ی زمانی اول درست کرده‌اند که به نحوی با سقف و کفهایی که در بازه‌ی دوم درست شده‌اند، تشابه دارند. همچنین به طور کلی می بینیم که بیت کوین در تایم فریم هفتگی در یک کانال صعودی قرار دارد.

نگاهی بلند مدت به بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم هفتگی

با توجه به رفتار سیکلهای زمانی، می‌توان محدوده‌ی زمانی ماه فوریه تا ماه می سال جدید میلادی را محدوده‌ی مناسبی برای تشکیل یک کف قیمتی در کف کانال صعودی دانست. این محدوده زمانی از مدل استراحت امواج در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ و همچنین تکرار سیکل شکل‌گیری کف قیمتی به دست آمده است. همچنین در صورت تشکیل کف قیمتی و حمایت خریداران از قیمت در محدوده‌‌ی زمانی مشخص شده، واگرایی‌های مخفی (+ HD) و معمولی (+ RD) در اندیکاتور مکدی نیز تکمیل و معتبر می گردند. لذا این اندیکاتور نیز تایید شروع یک روند صعودی را می‌دهد. لازم به ذکر است که محدوده‌ی زمانی پیش بینی شده با زمان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (Halving) نیز همپوشانی دارد که نیم نگاهی به وجه بنیادی و فاندامنتال بیت کوین است. عده‌‌ای از تحلیلگران نیز تاثیر نداشتن هاوینگ بعدی بر روی قیمت‌ها را نیز مطرح کرده‌اند. به عبارتی گویی این اتفاق توسط خریداران پیش خور و از تاثیر آن کاسته شده یا حتی این تاثیر از بین رفته است. اما در کل این مساله با نظر تحلیل تکنیکال و مدلسازی زمانی امواج، بر اساس اینکه سرمایه گذاران رفتاری تکراری از خود نشان می دهند (تاریخ تکرار می شود)، مطابقت‌هایی دارد.

در صورتی که بیت کوین در محدوده‌ی زمانی مشخص شده و محدوده‌ی قیمتی کف کانال صعودی در تایم فریم هفتگی، توسط خریداران حمایت شود، چه اهداف قیمتی و زمانی برای آن معتبر خواهد بود؟

برای جواب به این سوال نیز با فرض تکرار رفتار سرمایه گذاران این بازار، می توان هدف قیمتی ۲۳ هزار دلار را همراه با ظرف زمانی دسامبر ۲۰۲۱ معتبر دانست. منظور از ظرف زمانی در اینجا این است که قیمت در این بازه‌ی زمانی معنا دارد و اگر تا این زمان، قیمت کمتر از مقدار پیشبینی شده باشد، باید از بیت کوین خارج شد. سرعت رشد بیت کوین در این موج می تواند ملاک خوبی برای تصمیم گیری در مورد مراحل بعدی باشد. در حال حاضر این مساله را نمی‌توان پیش بینی کرد و باید منتظر واکنش و تمایل خریداران و فروشندگان بیت کوین در این ظرف زمانی بود و آن را مورد ارزیابی قرار داد. برای مثال اگر سرعت صعود با فرض حمایت در محدوده‌ی مشخص شده کم باشد و سقف کانال صعودی در ظرف زمانی تعیین شده دیده نشود، می‌توان شروع یک روند نزولی بلند مدت را پیش بینی نمود.

اما یک سناریو که در مورد آن صحبت نشد، شکسته شدن پر قدرت کانال صعودی مذکور به سمت پایین است. در این صورت تحلیل فوق فاقد اعتبار بوده و می توان هدف قیمتی ۳،۷۰۰ دلار و یا در جا زدن قیمت را احتمال داد. این سناریو را نیز با توجه به توسعه‌ی ابزارهای نوین مالی (ابزار مشتقه) در بازار ارزهای دیجیتال می‌توان توجیه نمود. این ابزارها با توجه به امکان استفاده از اهرم (Leverage) در معاملات، برای فعالان این بازار موجب افزایش سود در زمانی کمتر خواهند شد. این خود دلیلی برای این است که سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین، هدف های قیمتی بزرگ را از ذهن خود بیرون بیاورند.

در نهایت به طور خلاصه می توان گفت که در صورت تایید نمودار و علائم حاکی از حمایت خریداران در محدوده‌ی پیشنهادی، می‌توان شروع یک روند صعودی دیگر را در سال میلادی جاری برای بیت کوین متصور بود و در صورت عدم افتادن این اتفاق، سناریو‌ی دیگری که در مورد آن بحث شد، فعال می‌شود. به نظر باید بیشتر به دنبال شاخص‌هایی برای سنجش میزان تمایل خریداران به حمایت یا عدم حمایت از بیت کوین مانند افزایش حجم معاملات یا اخبار مهم حاکی از ورود سرمایه‌ی جدید به این بازار و مانند آن بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

11 دیدگاه
kamrava
kamrava
4 سال قبل

سال نو چینی ها رو هم تو تحلیل فاندامنتال در نظر می گرفتین کامل تر می شد.

یوسف ساجد
یوسف ساجد
4 سال قبل

این موضوع رو هم یادآور میشم که تا پایان سال ۲۰۲۰ به احتمال خیلی زیاد اهداف ۳۵ تا ۳۸ هزار دلاری رو تاچ خواهد کرد.
و اهداف ۱۰۰ هزار دلاری تا ۳۵۰ هزار دلار تا انتهای ۲۰۲۱ و نهایت ۲۰۲۲ امکان پذیر است.

محمد رضا
محمد رضا
4 سال قبل

دیگه چیزی جا نموند استاد....

رادر
رادر
4 سال قبل

باریکلا!

یوسف ساجد
یوسف ساجد
4 سال قبل

سلام
در این تحلیل به اهداف قیمتی بلند مدت و میان مدت بیت کوین اصلا اشاره ای نشده و فقط یک هدف ۲۳۰۰۰ دلاری آن هم با شک و تردید بیان شده.
این تحلیل رو با توجه به 18 سال سابقه بورسی و تحلیل تکنیکال و الگوهای رفتاری کامل نمیدونم.
بیت کوین اگر همین خط روند بلند مدت را که تا الان بهترین واکنش ها را به آن داشته حفظ کند به راحتی تا تقریبا ۶ ماه آینده از ۲۰ هزار دلار عبور خواهد کرد.
اهداف اول ۳۵ تا ۳۹ هزار دلار.
و بعد از یک اصلاح کوچک اهداف بلند مدت 100 هزار دلار و در نهایت ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار دلاری را خواهد داشت.

فعلا در یک الگوی مثلث در حال نوسان می باشد که بار دیگر در ۱۲۰۰۰ دلار با سقف این مثلث برخورد خواهد کرد.
موفق باشید...

عماد
عماد
4 سال قبل

یکی از مفاهیم مهم در تحلیل تکنیکال، تحلیل زمانی است. یک جمله مهم داریم که هیچ سقف یا کف در نمودارها به وجود نمی آید مگر اینکه ظرف قیمتی یا زمانی آن نمودار پر و تکمیل شده باشد. موضوع اهمیت زمان در نمودارهاست. شاید خیلی وقت ها رفتار های عجیبی که در نمودارها می بینیم به دلیل زمان نمودار هاست. برای مثال خیلی وقت ها الگوی قیمتی ادامه دهنده یا برگشتی تکمیل می شود ولی نمودار به محض ورود به مسیر تحلیل مسیر خود را بر می گردد بسیاری از این موارد به دلیل توجه نداشتن به ظرف زمان است. به خاطر همین ظرف زمان در این تحلیل بسیار پر رنگ تر از قیمت است.
ضمنا هدف این تحلیل یک تحلیل بلند مدت است همانطور که در عنوان آن آورده شده و هدف ارائه اهداف کوتاه مدت و میان مدت را ندارد.

با سپاس و تشکر از نظر کارشناسی شما، الگو هایی که شما تشخیص داده اید در تایم فریم های پایین تر است که هدف این تحلیل نبوده است

kamran roshan
kamran roshan
4 سال قبل

دقیقا این بحث مارجین و استفاده از اهرم صد برای سود زیاد در مدت کوتاه رو چند روز پیشم تو فروم بیت کوین هم بهش اشاره کردم که خیلی ها با اهرم صد مارجین مانند یک آسمان خراش ظاهر میشن که تو قسمت اوردر فروش و عمق بازار قابل مشاهده هستن که جلو رشد قیمت گرفتن که مثلا میبینی یهو 700 بیت کوین یه لحظه تو قیمتی مشخص مثل قارچ سمی سبز میشه که نشون دهنده مارجین و اهرم صد برای سود کلان در مدت کم میباشد که جلو سعود قیمت میگیره

کاربر
کاربر
4 سال قبل

سلام من فکر می کنم بیت کوین تا اواخر 2020 و یا اوایل 2021 رکورد 20k رو میزنه تقریبا تا آخر 2020 میشه گفت زیر 20k در نوسانه و از سال 2021 به بعد شروع به صعود بالای 20k خواهد کرد همانند سال 2017
مطابق این تحلیل ارایه شده ارز دیجیتال

احسان حبیبی
احسان حبیبی
4 سال قبل

قطعا هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد حالا درصدش معلوم نیست