آیا مبادله بیت‌کوین حلال است؟

آیا مبادله بیت‌کوین حلال است؟

چارلز دبلیو ایونز (Charles W. Evans) در مقاله‌ای با عنوان بیت کوین در امور مالی و بانکداری اسلامی نوشته است:

بین یک سیستم مدیریتی بلاک چین (ارزهای مجازی) که کاملا غیر متمرکز و مستقل است و امور مالی و بانکداری اسلامی رابطه وجود دارد. چرا که سیستم بلاک چین با ربا در تضاد است و منافع و مصلحت عمومی و اجتماعی را در نظر می‌گیرد و همچنین سرمایه‌گذاری در بیت کوین با ریسک همراه است. یعنی اگر کسی در بیت کوین سرمایه گذاری کند با سود و زیان آن سهیم است و نه فقط در سود آن. همچنین تعداد بیشمار افرادی که در مناطق محروم به بانک و سیستم بانکی دسترسی ندارد هم می‌توانند از مزایای بیت کوین بهره‌مند شوند که کاملا مطابق منافع عمومی جامعه است.

متیو جی.مارتین (Matthew J. Martin) از موسسه مالی Blossom Finance در اندونزی می گوید:

بیت کوین به عنوان یک شبکه پرداخت حلال است. در حقیقت خدمات بیت کوین فراتر از چیزی هستند شبکه‌های بانکی مرسوم ارائه می‌دهند. برخلاف شبکه‌های بانکی متداول که از دفاتر خصوصی برای ثبت معاملات استفاده می‌کنند و هیچ تضمینی وجود ندارد که مبدا اصلی صاحب دارایی‌ها باشد، بیت کوین کاملا بر اساس قوانین ریاضی، تضمین می‌کند که مبدا معاملات صاحب دارایی‌ها است. بانک‌های مرسوم با استفاده از اصل ذخیره کسری فعالیت می‌کنند که در اسلام جایز نیست. اصل ذخیره کسری یعنی «ذخیره» بانک تنها «کسری» از تمامی حساب‌های مشتریان است.

متیو عقیده دارد، بیت کوین حلال است و حتی از هر ارز فیزیکی که در حال حاضر در گردش مالی است حلال‌تر است اما هنوز با تعریف دقیق پول در اسلام تا حدودی فاصله دارد. ارزهای مرسوم امروزی بر اساس نرخ تنزیل یا همان ربا ارزش گذاری می‌شوند که در اسلام ممنوع است. بنابراین اگر بخواهیم دقیقا بر مبنای احکام اسلام نگاه کنیم این ارزها نمی‌توانند حلال باشند. اما از سوی دیگر بیت کوین بر اساس بدهی نیست بلکه بر اساس اصل اثبات کار (proof of work)‌ است و می‌دانیم این امر حرام نیست.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

11 دیدگاه
جوینده حقیقت بدون تعصب
جوینده حقیقت بدون تعصب
3 سال قبل

یه سوال آیا میشه یه قطعه فروش خودرو برا مریضی دارو تجویز کنه؟! پس چطور میشه برای فتوای بیت کوین به جای مراجع دینی افراد غیر مسلمان حکم صادر می کنن؟؟؟!!!!
کسی که کلا نه اعتقاد داره و نه صلاحیت چطور نظرش رو برای مسلمان ها منتشر می کنید ؟
التماس تعقل و تفکر

علی
علی
5 سال قبل

تا اونجایی که من اطلاع دارم نظرات شرعی رو تو ایران از مراجع شیعه میپرسن نه از افراد معمولی یا خارجی!!!

امیر
امیر
5 سال قبل

سلام. معامله ارز دیجیتالی قمار چون ما. مثل بورس سرمایه گذاری نمی کنیم و این خرید و فروش هیچ فایده ای نداره و به نظر من خرید و فروش این ارز دیجیتالی برای اقتصاد کشور مفید نیست یعنی کار مفید حساب نمیشه لطفا توضیح بدید؟

مصطفی رضایی
مصطفی رضایی
6 سال قبل

در واقع قمار است
چون برد و باخت دارد

حسین
حسین
6 سال قبل

قمار نیست.
چون منی که پولی ندادم و قیمت بیت کوین چه بالا بره چه پایین خیلی برام فرقی نمیکنه قمار محسوب نمیشه. قمار مال کسی که سرمایه گذاری کنه قمار میشه درغیر اینصورت قمار نیست.
تا جای که من میدونم مشکل شرعیی به اون صورت نداره

LKOB
LKOB
6 سال قبل

یک سوال؛ قمار هست یا نیست؟

میلاد
میلاد
6 سال قبل

به نظر من بیت کوین هر چه هست پول نیست...یه نوع طلای دیجیتال بیشتر بهش میاد که بجای پول ازش استفاده میکنند همونطور که بسیاری از کشورها اون رو کالا میشناسن و براش مالیات بریدن و بعضی کشور ها ارز میشناسن.

sudn
sudn
6 سال قبل

کی می خوایم یاد بگیریم وقتی یک مطلبی رو از جایی برمی داریم منبعش رو ذکر کنیم؟
https://cointelegraph.com/news/is-bitcoin-halal-how-cryptocurrency-conforms-with-islam-and-sharia

بازاری
بازاری
6 سال قبل
پاسخ  sudn

زیاد مهم نیس ولی همین که ترجمه شده استفاده میکنیم.دستش درد نکنه

مهران
مهران
6 سال قبل

همین که نمیشه روش مالیات تعیین کرد امکان حرام شدنش داخل ایران (!) وجود داره

محمد
محمد
6 سال قبل

خوب دیگه همه چی حل شد:d