وضعیت شبکه بیت کوین پس از هاوینگ چگونه است؟

وضعیت شبکه بیت کوین پس از هاوینگ چگونه است؟

با وقوع هاوینگ بیت کوین، حالا دیگر رسما وارد دوره‌ای شدیم که در آن پاداش استخراج بیت کوین ۶.۲۵ واحد بیت کوین است. هش ریت شبکه، میزان درآمد ماینرها و زمان تولید هر بلاک نیز پس از هاوینگ دستخوش تغییرات شدند.

کوین تلگراف در گزارش تازه خود از هاوینگ سوم بیت کوین به عنوان مورد انتظارترین رویداد در میان جامعه بیت کوین یاد کرده است. طبق این گزارش، استخر استخراج F2Pool، آخرین بلاک پیش از هاوینگ را استخراج کرد و پیام زیر را در آن قرار داد:

نیویورک تایمز، ۹ آوریل ۲۰۲۰، با تزریق ۲.۳ تریلیون دلار، برنامه‌های نجات فدرال [رزرو] بسیار فراتر از سال ۲۰۰۸ است.

این پیام به پیام ساتوشی ناکاموتو در بلاک جنسیس بیت کوین اشاره داشت. استخراج اولین بلاک پس از هاوینگ نیز توسط استخر استخراج انت پول (Antpool) صورت گرفت و این استخر اولین پاداش ۶.۲۵ بیت کوینی را دریافت کرد. در هاوینگ اول که نوامبر ۲۰۱۲ (آبان ۹۱) صورت گرفت، استخر استخراج اسلاش پول (Slushpool) اولین بلاک پس از هاوینگ را استخراج کرد. در هاوینگ دوم نیز که جولای ۲۰۱۶ (تیر ۹۵) رخ داد، پاداش استخراج به F2Pool رسید.

۶۰ بلاک مانده به هاوینگ، بازار بیت کوین با نوسانات قابل‌توجهی دست و پنجه نرم می‌کرد. با این حال، در ۲۴ ساعت منتهی به هاوینگ، هر واحد بیت کوین در محدوده قیمتی ۸,۵۰۰ دلار تا ۹,۰۰۰ دلار در نوسان بود.

وضعیت شبکه بیت کوین پس از هاوینگ چگونه است؟
قیمت بیت کوین در هر بلاک

۲۴ ساعت قبل از هاوینگ، تولید هر بلاک چیزی در حدود ۷.۵ الی ۸.۵ دقیقه طول می‌کشید. این رقم ۱۲ ساعت پس از هاوینگ با افزایشی قابل‌توجه به ۱۱ دقیقه به ازای هر بلاک رسید. با تکیه بر الگوهای موجود با قطعیت می‌توان گفت که شبکه بیت کوین پس از هاوینگ با کاهش هش ریت مواجه شده است؛ چرا که میانگین زمان تولید هر بلاک به نسبت پیش از هاوینگ با افزایش همراه بوده است.

بر اساس داده‌های مربوط به سختی شبکه بیت کوین، در حال حاضر تولید بلاک‌ها ۵۳ بلاک جلوتر از روند معمول برنامه‌ریزی شده است؛ از آنجا که ماینرها ۲۴ ساعت پیش از هاوینگ به دنبال تولید سریع‌تر بلاک‌ها بودند، این اتفاق را می‌توان طبیعی دانست. طبق برآوردهای فعلی، اصلاح سختی شبکه چیزی در حدود ۶ روز دیگر اتفاق خواهد افتاد و انتظار می‌رود شاهد افزایش ۴ الی ۵ درصدی در سختی شبکه بیت کوین باشیم. صد البته باید به یاد داشت که طی ۶ روز آینده احتمال تغییر در زمان تولید بلاک وجود دارد؛ چرا که ماینرها به دنبال وفق دادن خود با شرایط پس از هاوینگ هستند.

تعداد تراکنش‌های شبکه نیز در ۲۴ ساعت منتهی به هاوینگ با افزایش مداوم همراه بود. در این مدت به طور میانگین هر بلاک شامل ۱,۹۵۹ تراکنش بوده است.

وضعیت شبکه بیت کوین پس از هاوینگ چگونه است؟
تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک

 مقدار کل کارمزد تراکنش‌ها نیز با نزدیک‌تر شدن به هاوینگ با افزایش شدید همراه بود. این رقم در بلاک‌های منتهی به هاوینگ از کسری از بیت کوین به بیش از یک بیت کوین رسید. این افزایش در نهایت به سطح عادیِ پیش از هاوینگ بازگشت.

وضعیت شبکه بیت کوین پس از هاوینگ چگونه است؟
کارمزد تراکنش در شبکه در هر بلاک

در ۵۰ بلاک اخیر، شاهد افزایش اندک در میزان کارمزد تراکنش‌ها بودیم. ۲۰ بلاک ابتدایی پس از هاوینگ نیز با کاهش میزان کارمزدها همراه بود و در سطحی نسبتا ثابت قرار داشت.

وضعیت شبکه بیت کوین پس از هاوینگ چگونه است؟
میانگین کارمزد تراکنش در هر بلاک

پیش از هاوینگ، درآمد ماینرها از کارمزد تراکنش‌ها، تنها بخش کوچکی از سود آنها را شامل می‌شد. پس از هاوینگ اما، این رقم بلافاصله افزایش یافت؛ نصف شدن درآمد آنها از پاداش استخراج دلیل این اتفاق است. ۱۲ ساعت پس از نصف شدن پاداش استخراج، سود ماینرها از کارمزد تراکنش‌ها به سطحی کمتر رسید، اما همچنان ۱۰ درصد بیشتر از میانگین درآمد ناشی از کارمزد تراکنش‌ها در هر بلاک بود.

وضعیت شبکه بیت کوین پس از هاوینگ چگونه است؟
سود ماینرها از کارمزد تراکنش‌ها در هر بلاک

اسلاش پول بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۱ را استخراج کرد. این بلاک حاوی ۱۸ درصد تراکنش و کارمزدی در حدود ۱.۳۶۹ بیت کوین بود که به اسلاش پول رسید. از زمان هاوینگ این بیشترین میزان درآمد یک ماینر از طریق کارمزد تراکنش‌ها بوده است.

بیت کوین همزمان با بحران اقتصادی قبلی و در حالی متولد شد که بانک‌ها با چالش‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کردند. امروز، ۱۱ سال پس از تولد بیت کوین، صنعت ارزهای دیجیتال در حال تلاش است تا بیت کوین و ارزهای دیجیتال را در سطحی جهانی به مردم دنیا ارائه کند.

باید منتظر ماند و دید که اوضاع برای بیت کوین در دوران پس از هاوینگ سومش به چه شکل پیش خواهد رفت.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه