۵ آلت کوین که در سال ۲۰۲۰ می‌توانند رکوردشکنی کنند

۵ آلت کوین که در سال ۲۰۲۰ می‌توانند رکوردشکنی کنند

با توجه به رشد آلت کوین‌ها در ماه‌های اخیر، این احتمال وجود دارد که چند پروژه مطرح در مسیر شکستن رکورد قیمتی جدید در سال ۲۰۲۰ باشند. سؤال اینجاست که به‌جز بیت کوین کدام‌یک از ارزهای دیجیتال بازار می‌توانند مانند چین لینک به‌سمت قیمت‌های پیش‌بینی‌نشده حرکت کنند.

درحالی‌که بیت کوین در محدوده قیمتی متعادل خود قرار دارد، بیشتر آلت کوین‌ها دچار نوسان قیمت قابل‌توجهی شده‌اند. حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز (DeFi) و پیشرفت‌های به‌دست‌آمده از چندین پروژه دیگر باعث شده است که قیمت برخی از آلت کوین‌ها به‌شکل چشم‌گیری رشد کند و با توجه به کاهش سلطه بیت کوین، سایه‌ای از فصل آلت کوین‌ها را شاهد باشیم.

وب‌سایت کریپتو پوتیتو در جدیدترین تحلیل خود از ۵ ارز دیجیتال نام برده است که می‌توانند در سال ۲۰۲۰ مانند چین لینک رکورد قبلی قیمت خود را بشکنند.

تزوس (XTZ)

تزوس (Tezos) خود را به‌عنوان اولین پلتفرم خوداصلاحگر بین ارزهای دیجیتال معرفی کرده است. پلتفرم قراردادهای هوشمند تزوس مشابه اتریوم است و امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را می‌دهد، با این تفاوت که از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. شرکت‌کنندگان در بلاک چین تزوس یا همان سهام‌داران، می‌توانند بر روی تغییراتی که می‌خواهند رأی بدهند تا درباره طرح‌های پیشنهادی، یک توافق جمعی در شبکه حاصل شود.

یکی از منحصربه‌فردترین ویژگی‌های این ارز دیجیتال، نحوه هدایت و مدیریت آن است. در بلاک چین تزوس، فرایند تصمیم‌گیری به‌جای گروهی از توسعه‌دهندگان و استخراج‌کنندگان، به خود کاربران واگذار شده است.

مقر شرکت ارائه‌دهنده تزوس در سوییس قرار دارد و این شرکت در سال ۲۰۱۷ و در مدت ۲ هفته توانست از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) حدود ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. پس از یک سال آزمایش و حل ایرادات نسخه‌های آزمایشی، شبکه تزوس به‌طور رسمی در اواخر سال ۲۰۱۸ شروع به‌ کار کرد.

ارز دیجیتال XTZ به‌عنوان ارز دیجیتال این شبکه، در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) به بیشترین قیمت خود (تقریباً ۴ دلار) رسید. بااین‌حال، با رخ دادن بحران همه‌گیری ویروس کرونا، در «پنج‌شنبه سیاه» ماه مارس (اسفند ۹۸) قیمت تزوس به کمتر از ۱ دلار افت کرد. این ارز دیجیتال از آن زمان رشد قیمت خوبی داشته و اکنون در حدود ۳ دلار معامله می‌شود که فاصله چندانی با اوج خود ندارد.

این پروژه ازنظر بنیادی بسیار قوی محسوب می‌شود و شواهد حاکی از آن است که ارزش تزوس می‌تواند به محدوده‌ای بالاتر از سقف تاریخی حرکت کند. همچنین، در بحث کاربرد در دنیای واقعی، به‌تازگی بزرگ‌ترین بانک سرمایه‌گذاری در آمریکای لاتین، یعنی بانک BTG Pactual، با ایجاد یک واحد پولی به‌نام ReitBZ روی بلاک چین تزوس، این پروژه را آزمایش کرده است.

تزوس همچنین یک ارز محبوب در بین فعالان عرصه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود و علت این محبوبیت، قابلیت سهام‌گذاری آن است. طبق گزارش‌ها، حدود ۹۳٪ از واحدهای تزوس برای سهام‌گذاری اختصاص داده شده است که در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال، از این نظر بیشترین درصد را به خود اختصاص می‌دهد.

۵ آلت کوین که در سال ۲۰۲۰ می‌توانند رکوردشکنی کنند
نمودار یک ساله قیمت تزوس

بایننس کوین (BNB)

صرافی بایننس، شرکت ارائه‌دهنده بایننس کوین که چندی پیش سومین تولد خود را جشن گرفت، یکی از فعال‌ترین شرکت‌ها در عرصه دارایی‌های مالی دیجیتال محسوب می‌شود. پس از راه‌اندازی یک مرجع خریدوفروش ارزهای دیجیتال در انگلستان و سپس همکاری با مرورگر بریو (Brave)، بایننس همچنان در حال گسترش امپراتوری‌اش است.

همچنین، این شرکت دو شرکت بزرگ حوزه ارزهای دیجیتال را خریداری کرده است که عبارت‌اند از:

  • وب‌سایت پیشگام در جمع‌آوری داده‌های قیمتی، یعنی CoinMarketCap
  • سوایپ (Swipe)، ارائه‌دهنده کارت‌های اعتباری ویزا برای ارائه کارت اعتباری بایننس به کاربران

علی‌رغم این تحولات، بایننس کوین اخیراً رشد قیمتی چندانی را تجربه نکرده است. در ژوئن سال ۲۰۱۹ (تیر ۹۸)، این ارز دیجیتال به بیشینه قیمت تاریخی خود (۴۰ دلار) رسید، ولی پس‌ازآن نتوانست از قیمت ۳۰ دلار عبور کند.

در میانه ماه مارس (اسفند ۹۸) و در زمان افت ارزش ارزهای دیجیتال، ارزش بایننس کوین به‌زیر ۱۰ دلار سقوط کرد و اکنون ارزش آن تقریباً برابر با ۱۷ دلار است. شواهد نشان می‌دهد که ارزش کنونی این دارایی دیجیتال احتمالاً کمتر از مقدار واقعی آن بوده و رشد ناگهانی آن نیز به تأخیر افتاده است. درنتیجه، اگر بایننس کوین به‌زودی از قیمت ۴۰ دلار عبور کند، نباید تعجب کنیم.

علاوه‌‌بر این، باید اشاره داشت که حجم واحدهای در گردش بایننس کوین به‌شکل تدریجی و تا نقطه معینی هر سه ماه در حال کاهش است. طبق برنامه بایننس، هر سه ماه درصدی از توکن‌های BNB نسبت به سود سه ماهه این صرافی سوزانده (نابود) می‌شوند.

bnbusdt_binance-min
نمودار دوساله قیمت بایننس کوین

آوه (Aave) با واحد اختصاری LEND

آوه یک پروتکل وام‌دهی در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند با نرخ بهره پایدار یا متغیر پول قرض بگیرند یا قرض بدهند. اگر کاربران در این پلتفرم از توکن آوه استفاده کنند می‌توانند از تخفیف در خدمات بهره‌مند شوند. شرکت ارائه‌دهنده این ارز دیجیتال قبلاً هم به این موضوع اشاره کرده بود که کاربران می‌توانند از واحدهای LEND برای سهام‌گذاری استفاده کنند. سهام‌گذاری این توکن‌ها به حفاظت از وام‌ها به‌صورت غیرمتمرکز کمک می‌کند.

قیمت هر واحد آوه در اولین هفته سال ۲۰۱۸ به بیشینه خود برابر با ۰٫۴۸ دلار رسید. پس‌ازآن، قیمت این ارز دیجیتال به‌مدت دو سال روند نزولی را تجربه کرد. با رونق شدید در بخش حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز، این روند نزولی تغییر کرد و بیشتر توکن‌هایی که درحوزه DeFi فعالیت می‌کردند با رشد شدیدی مواجه شدند.

ارز آوه در اوایل ماه آوریل (فروردین) با قیمت ۰.۰۱۹ دلار معامله می‌شد. حالا در زمان نوشتن این مقاله و در عرض سه ماه، این ارز بیش از ۱,۰۰۰ درصد رشد داشته و به بالای ۰.۳۱ دلار رسیده است. اگر این روند روبه‌رشد برای فضای مدیریت مالی غیرمتمرکز (DeFi) ادامه پیدا کند، قیمت آوه می‌تواند از بیشینه قیمت تاریخی خود یعنی ۰.۴۸ دلار عبور کند.

۵ آلت کوین که در سال ۲۰۲۰ می‌توانند رکوردشکنی کنند
نمودار قیمت آوه در چند ماه اخیر

بت (BAT)

بریو یک مرورگر اینترنتی متن‌باز، امن و با حریم خصوصی بالا بوده که توسط شرکت Brave Sotware توسعه داده شده و بر روی رایانه‌های شخصی و موبایل قابل‌استفاده است. بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token) با واحد اختصاری BAT، نام ارز دیجیتالی است که در این پلتفرم برای پاداش به کاربران در ازای فعالیت و مشاهده تبلیغات کاربرد دارد. این ارز دیجیتال درواقع توکنی روی بلاک چین اتریوم است. این ارز با مرتبط ساختن شرکت‌های تبلیغ‌کننده، توزیع‌کنندگان محتوا و کاربران به‌شکل غیرمتمرکز، یک بازار تبادل ارزی را ایجاد کرده است.

شرکت ارائه‌دهنده این ارز دیجیتال اخیراً وارد شراکت‌های مهمی شده است که می‌تواند به افزایش قیمت بت منجر شود. پس از همکاری با بایننس، کاربران مرورگر بریو می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را با استفاده از افزونه طراحی‌شده برای این مرورگر کنترل کنند. این افزونه به کاربران این امکان را می‌دهد که با سایت‌های صرافی ارز دیجیتال ارتباط برقرار کرده و ارزهای دیجیتال را بدون خارج‌شدن از صفحه مرورگر معامله کنند.

صرافی ژاپنی بیت فلایر (BitFlyer) اخیراً اعلام کرده که در حال طراحی یک کیف پول دیجیتال برای کاربران مرورگر بریو است. همچنین این دو شرکت اعلام کردند که تصمیم دارند یک برنامه بازاریابی مشترک را برای گسترش آگاهی نسبت به ارزهای دیجیتال و بلاک چین در بین مشتریان خود اجرا کرده و سطح رضایت‌مندی کاربران خود را ارتقا دهند.

با وجود برخی مشکلات و بحران‌ها، این رویدادها می‌تواند باعث افزایش قیمت بریو به مقادیر بیشینه جدید شود. اوج قیمت بت حدود ۱ دلار است که در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ (دی ۹۶) به آن رسیده بود.

batusdt_binance-min
نمودار قیمت BAT از سال ۲۰۱۸

اتریوم (ETH)

شاید قرار داشتن دومین ارز دیجیتال ازنظر بزرگی بازار در این فهرست شما را متعجب کند. کمتر کسی انتظار دارد این ارز دیجیتال امسال بتواند از قیمت حدود ۲۵۰ دلار به ۱,۴۰۰ دلار برسد.

اما با نگاهی دقیق‌تر، عوامل متعددی در حال تقویت این ارز دیجیتال هستند. موضوعاتی مانند رشد DeFi که به‌طور عمده از بلاک چین این ارز استفاده می‌کند و این‌که این ارز دیجیتال قرار است از اثبات کار به اثبات سهام کوچ کند، می‌توانند ارزش این ارز دیجیتال را فوق‌العاده بالا ببرند.

با تکمیل گذار از اثبات انجام کار به اثبات سهام که هنوز مشخص نیست چه زمانی رخ دهد، این شبکه امن‌تر و مقیاس‌پذیر خواهد بود. درنهایت، اخبار مربوط به اتریوم ۲.۰ نیز باعث رشد ارزش اتریوم خواهد شد.

از طرف دیگر، این ارز دیجیتال هنوز فاصله زیادی با بیشینه قیمت خود دارد. در ژانویه ۲۰۱۸ قیمت اتریوم به ۱,۴۰۰ دلار رسید و اکنون حدود ۸۵٪ پایین‌تر از آن معامله می‌شود. برای عبور از این رکورد، قیمت کنونی باید بیش از ۵۰۰٪ رشد کند.

اگرچه احتمال رخ دادن چنین اتفاقی کم است، اتریوم رشد قیمت ناگهانی را در گذشته نیز تجربه کرده است. همچنین، چندین عامل دیگر نیز وجود دارند که نشان می‌دهند ارزش واقعی اتریوم بالاتر از قیمت کنونی آن است.

۵ آلت کوین که در سال ۲۰۲۰ می‌توانند رکوردشکنی کنند
نمودار قیمت اتریوم از سال گذشته تا کنون
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
مریم
مریم
۳ سال قبل

سلام به نظرتون روی کدوم از این ارزهایی که نوشتید سرمایه گذاری کنیم؟

sam
sam
۳ سال قبل
پاسخ  مریم

سلام الان شیش ما گذشته سرمایه گزاری کردی؟

صادق کرامت
صادق کرامت
۳ سال قبل

درون چه آینده ای دارد.ارزش سرمایه گذاری دارد

محمدرضا اس آی
محمدرضا اس آی
۳ سال قبل

ada

شهاب
شهاب
۳ سال قبل

سلام خسته نباشین خدمت تمامی اعضا تیم ارز دیجیتال.
میشه لطفا یه راهنمایی کنید چون بنده تقریبا چند ماهی هست که از مرورگر Brave استفاده میکنم ولی خوب نتونستم تا حالا توکنی ازش دریافت کنم.
ممنون میشم راهنمایی بکنید

2008659
2008659
۳ سال قبل
پاسخ  شهاب

اگر توکن های بت رو دریافت هم کنی فقط میتونی اون ها رو به کسانی که تولید محتوا میکنند بفرستی برای مثال یک بلاگر خودت نمیتونی به جایی منتقلشون کنی

امین کوین نژاد
امین کوین نژاد
۳ سال قبل

خبر داغ هم اکنون )
سهام ارزهای مجازی لایت کوین و بیت کوین تحت عناوین LTCN و BCHG طی دو تا چهار هفته آینده در بازار بورس آمریکا در دسترس عموم قرار می گیرد.
«گری اسکیل اینوستمنتس» یک شرکت در نیویورک است که ارزهای مجازی را به شکل سهام در دسترس قرار می دهد. این شرکت در روز دوشنبه اعلام کرد مجوز فروش دو ارز مجازی جدید را در بازار سهام دریافت کرده است. یکی از این ارزهای مجازی که قرار است در بازار بورس عرضه شود، لایت کوین - قدیمی ترین ارز مجازی جهان پس از بیت کوین- و دیگری بیت کوین کش است. بیت کوین کش یک مدل بحث برانگیز از بیت کوین است که در 2017 راه اندازی شد. این دو ارز مجازی به ترتیب هشتمین و پنجمین ارز مجازی جهان از نظر ارزش بازار هستند.این سهم های جدید تحت عناوین LTCN و BCHG طی دو تا چهار هفته آینده در دسترس عموم قرار می گیرند.در حالی که علاقه‌مندان به ارز مجازی معمولاً لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را مستقیماً از بازارهایی مانند کوین بیس یا بایننس خریداری می کنند، «گری اسکیل» فرصت مناسبی برای فروش آنها به شکل سهام به دست آورده است.

AAA
AAA
۳ سال قبل

منع خبر رو اگه میشع اعلام کنید.

احمدی
احمدی
۳ سال قبل

ارز waves