آیا بیت کوین سقوط می‌کند؟

آیا بیت کوین سقوط می‌کند؟

به خوبی شاهد این بوده ایم که چطور قیمت بیت‌ کوین پس از یک رشد نجومی، در سراشیبی سقوط قرار گرفت. اما، چه عواملی می‌توانند جان تازه‌ای به بازار این ارز دیجیتال محبوب ببخشند؟

قیمت بیت‌ کوین در سال ۲۰۱۷ رشدی نجومی داشت و دلیل این امر، علاقه‌ی افراد غیرحرفه‌ای و هجوم آن‌ها به‌ سمت ارزهای دیجیتال شده بود. همچنین می‌توان دست‌کاری قیمت توسط افراد حرفه‌ای، گمانه‌زنی‌ها برای افزایش قیمت و انتظار زیاد آن‌ها از ارزهای دیجیتال را به‌ عوامل افزایش نجومی قیمت بیت‌ کوین اضافه کرد. قیمت بیت‌ کوین در اواخر سال گذشته، حتی به بیش از ۲۰ هزار دلار هم رسید و افزایشی ۲۰ برابری نسبت‌ به قیمت اوایل سال خود پیدا کرد. ارزهای کمترشناخته‌شده‌ی دیگر هم شروع به رشد کردند؛ قیمت رقبای Bitcoin مثل اتریوم و لایت‌ کوین هم چندین برابر شد و افرادی بسیاری به‌دلیل ماینینگ در این صنعت ثروتمند شدند. هر چه به زمان حال نزدیک می‌شویم، اوضاع تغییر بیشتری پیدا می‌کند تا جایی که حباب رشد قیمت ترکید و افزایش قیمت متوقف شد.

آیا بیت کوین سقوط می‌کند؟

ارزش بیت‌‌ کوین به‌دلیل موانع مختلفی از جمله تهدید مراجع قانون‌گذاری کشورهای سراسر دنیا کاهش یافت و به زیر ۶ هزار دلار رسید که پایین‌ترین نرخ برای بیت‌ کوین از ماه نوامبر محسوب می‌شود. افرادی که به بیت‌ کوین وفادار هستند، حاضر به کناره‌گیری نیستند؛ ولی افراد شکاک، کار این ارز را تمام‌ شده می‌دانند. در این میان قیمت بیت‌ کوین نسبت به اواخر ماه گذشته حدود ۱۵ درصد، معادل تقریبا ۱۰۰۰ دلار رشد داشته است.

طبق گفته‌ی محمد الاریان، مشاور ارشد اقتصادی آلیانز، روزهای خوب بیت‌ کوین دیگر سپری شده است. او می‌گوید:

فکر نمی‌کنم قیمت بیت‌ کوین دوباره به ۲۰ هزار دلار برسد؛ ولی بهتر است افرادی که هنوز به بیت‌ کوین اعتقاد دارند، پایگاهی مستحکم برای خود تشکیل دهند و منتظر افزایش قیمت باشند.

آیا بیت کوین سقوط می‌کند؟

Mohamed El-Erian

بیشتر بخوانید: تام لی: به سه دلیل قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۸ به ۲۵,۰۰۰ دلار می‌رسد

متیو نیوتون، تحلیل‌گری از eToro، در مورد افزایش قیمت بیت‌ کوین در آینده، زیاد خوش‌بین نیست و می‌گوید:

در حال حاضر خبر مهمی در مورد بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد. تعداد فروشندگان ارزها بسیار بیشتر از خریداران است. باید اتفاقی بیفتد تا بازار جان تازه‌ای بگیرد؛ مثلا فناوری توسعه پیدا کند یا وضعیت قانون‌گذاری‌ها در مورد ارزهای دیجیتال بهبود یابد.

البته افراد شکاک در مورد بازار ارزها هم تا حدودی حق دارند. اخیرا مرجع قانون‌گذاری مالی ژاپن، خواستار بهبود وضعیت امنیتی چندین ارز در مقابل پول‌شویی شد، بعد از این اتفاق قیمت بیت‌ کوین حدود ۹ درصد کاهش یافت. مبادله‌ی ارز در صرافی Bithumb هم که وابسته به کره‌‌جنوبی است، چندی پیش به‌ طور موقت، خدمات برداشت و سپرده را تعلیق کرد؛ چراکه Bithumb هک شده بود و ۳۰ میلیون دلار از سکه‌های آن ربوده شده بودند. اوایل ماه هم ارز دیجیتال دیگری از کره‌جنوبی به‌ نام Coinrail، بیش‌از ۴۰ میلیون دلار از توکن‌های خود را به‌ دلیل هک از دست داد.

آیا بیت کوین سقوط می‌کند؟

البته در میان تمامی این آشفتگی‌ها هنوز کور سوی امیدی برای طرفداران بیت‌ کوین وجود دارند. یکی از ایرادهایی که به ارزهای دیجیتال گرفته می‌شود، تغییرپذیری سریع آن‌ها است که باعث می‌شود افراد نتوانند روی آن‌ها به‌ عنوان منبع ارزش یا وسیله‌ای برای مبادلات حساب باز کنند. چرا باید با استفاده از بیت‌ کوین خرید کرد، در حالی‌ که هر لحظه امکان تغییر ارزش آن وجود دارد؟

شاید اگر قیمت بیت‌ کوین حقیقی باشد و برآورد دقیقی از ارزش اساسی آن در اختیار مردم قرار داده شود، اصلاحات امسال بتوانند بیت‌ کوین را به جریان اصلی برگردانند. شاید نوسان قیمت برای دلالان جذاب باشد؛ ولی تغییر قیمت برای افرادی که می‌خواهند به‌ صورت آنلاین محصولات زندگی روزمره‌ی خود مثل لباس و دارو را خریداری کنند، اصلا جالب نیست. طبق گفته‌ی الاریان، بیت‌ کوین در نقطه‌ای قرار دارد که اگر قیمتش کمتر از این مقدار شود (مثلا کمتر از ۵ هزار دلار) خریداران به کمک و پشتیبانی آن خواهند شتافت.

پیتر اسمیت، مدیرعامل Blockchain Ltd، سخنان الاریان را تایید کرد و به تلویزیون بلومبرگ گفت:

باید قبل از مشاهده‌ی هجوم مؤسسات، طرف مقابل بازار را نیز در نظر گرفت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه