چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟

چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟

عمل یا فعالیتی که به‌شیوه‌ای فریب‌کارانه یا گول‌زننده اجرا شود؛ این تعریفی است که اگر دیکشنری وبستر را باز کنیم، روبه‌روی واژه کلاهبرداری خواهیم دید. از بین چند هزار ارز دیجیتالی که هر روز به این حوزه اضافه می‌شوند، کم نیستند آنهایی که می‌شود به‌راحتی برچسب کلاهبرداری به آنها چسباند؛ در این میان ارز دیجیتال مطرحی هم هست که این تعریف ممکن است برایش صادق باشد؛ اما کمتر کسی به آن توجه می‌کند و طرفدارانش چشم‌هایشان را به روی آن بسته‌اند؛ بیت کوین اس‌وی!

کریگ رایت (Craig Wright)، خالق بیت کوین اس‌وی، خودش را ساتوشی ناکاموتو می‌داند و جالب اینجاست که تا به حال هیچ‌وقت موفق نشده است این ادعا را ثابت کند. با این اوصاف، اگر به تعریف واژه کلاهبرداری برگردیم، می‌توان کریگ رایت را هم مجری عمل کلاهبرداری یا همان کلاهبردار بنامیم.

نام بیت کوین‌ اس‌وی و این ادعا که «بیت کوین‌ اس‌وی همان بیت کوین واقعی است»، باعث شده است کاربران زیادی به‌اشتباه هنگام سرمایه‌گذاری در بیت کوین، به‌سمت بیت کوین اس‌وی بروند؛ پروژه‌ای که طی یکسال گذشته بیش از ۵۰درصد از ارزش خود را از دست داده است.

در این یادداشت قصد داریم نگاهی جامع به پروژه بیت کوین اس‌وی و حواشی پیرامون آن داشته باشیم تا در نهایت به پاسخ این سؤال برسیم که «چرا بیت کوین اس‌وی کلاهبرداری است؟»؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

فورکِ فورکِ بیت کوین

در حوزه بلاک چین فورک (Fork) راه خوبی برای ارتقا و همچنین حل اختلاف است. کسانی که به قواعد یک بلاک چین اعتقاد نداشته باشند می‌توانند با ایجاد یک فورک یا همان انشعاب، از زنجیره قبلی جدا شوند و راه دلخواه خود را بروند. در واقع فورک نسخه‌ای از یک بلاک چین است که به‌دلیل اعمال تغییراتی در نسخه اصلی، ایجاد می‌شود.

فورک‌ها معمولاً برای بهبود عملکرد بلاک چین‌ها یا اضافه‌شدن یک قابلیت جدید در بلاک چین راه‌اندازی می‌شوند؛ اما گاهی اوقات اختلاف‌ها باعث ایجاد زنجیره‌های مختلف و درنهایت ارزهای دیجیتال گوناگون می‌شود.

بیشتر بخوانید: فورک چیست؟ تعریف ساده هارد فورک، سافت فورک و تأثیر آن‌ها بر قیمت

به‌عبارت ساده، فورک یک به‌روزرسانی بلاک چینی است. به‌بیان دیگر و با گذر از مفاهیم فنی، شما هم می‌توانید با تغییر کدهای بیت کوین، ظرفیت بلاک‌ها را زیاد کنید و نسخه‌ای ویژه از بیت کوین را بسازید و هر اسمی که دلتان می‌خواهد روی آن بگذارید.

در این میان، فورک‌ها همیشه با اهداف خوب و بهبود بلاک چین‌ها ایجاد نمی‌شوند. خیلی اوقات پیش آمده که توسعه‌دهندگان تنها با هدف کسب درآمد دست به ساخت یک فورک بزنند.

بیت کوین زیرو، میکرو بیت کوین، کلاسیک بیت کوین، بیت کوین لایت و بیت کوین اتم، فقط تعداد انگشت‌شماری از بیش از ۱۰۰ فورک بیت کوین هستند که اکنون حتی وب‌سایت رسمی‌شان هم دردسترس نیست.

چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟
تعدادی از صدها فورک‌ بیت کوین که نابود شده‌اند

همان طور که گفتیم، این فورک‌ها عمدتاً برای کسب درآمد ایجاد شده‌اند و هدف معقولی پشت آنها نیست.

بیت کوین اس‌وی، فورکِ بیت کوین کش است که خود فورکی از بیت کوین به حساب می‌آید. خود بیت کوین کش هم اکنون در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و در بازار روبه‌رشد ارزهای دیجیتال، بیت کوین کش روزبه‌روز سقوط شدیدتری را تجربه می‌کند.

منتقدان می‌گویند راجر ور (Roger Ver) بیت کوین کش را برای کسب درآمد ساخته است و همین مسئله ور را هم به یک کلاهبردار احتمالی تبدیل می‌کند. او متهم است که بارها تلاش کرده است در وب‌سایت بیتکوین‌داتکام، BCH را جای بیت کوین به مردم بفروشد.

حالا فکرش را بکنید فورکِ ارزی که خود با انتقادهای فراوان همراه است، چه سرانجامی خواهد داشت.

به‌عقیده بسیاری، افزایش حجم بلاک‌ها در فورک بیت کوین اس‌وی بی‌دلیل و ناشیانه انجام شده است؛ چراکه خودِ بیت کوین کش با مشکلاتی مواجه است که هیچ‌کدام در بیت کوین اس‌وی حل نشده‌اند و تنها سایز بلاک‌ها افزایش پیدا کرده است.

کریگ رایتِ پرحاشیه

کریگ رایت قطعاً یکی از پرحاشیه‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است. او همان فردی است که نوامبر ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده بود بیت کوین و لایت کوین هیچ کاربردی ندارند و مرده‌اند! ادعایی که شاید در نگاه اول شجاعانه و بی‌پروا تلقی شود؛ ولی کمی که درباره آن فکر کنیم، خواهیم فهمید که بیشتر احمقانه و صرفاً برای جلب توجه بوده است.

چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟

از این پیش‌بینی‌های غلط هم که بگذریم، رایت می‌گوید خودِ ساتوشی ناکاموتو است؛ اما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا رو نمی‌کند. با این حال، او از هر موقعیتی استفاده می‌کند تا نشان دهد خالق بیت کوین است. در دعوی رایت و وراث دیو کلیمن (Dave Kleiman) که اصلاً موضوع آن هویت ساتوشی ناکاموتو نبود، رایت ادعا کرد که پیروزی در این دعوی یعنی او همان ساتوشی است!

اگر دوست دارید در مورد پرونده کلیمن و کریگ رایت بیشتر بخوانید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «پایان پرونده رایت و کلیمن؛ کریگ رایت ساتوشی ناکاموتو نیست!» را مطالعه کنید.

در واقع اگر پی هر قدم کریگ رایت را بگیریم، ردی از جلب‌توجه و پیچاندن لقمه دور سرش پیدا می‌کنیم. او نکاتی را که به ضررش باشد نمی‌بیند و از هر نکته‌ای که اندکی به‌سودش است، به‌عنوان اهرمی برای خوب‌جلوه‌دادن خودش استفاده می‌کند.

کریگ رایت سابقه اظهارات و فعالیت‌های سؤال برانگیز و مشکوک در کارنامه خود دارد و تمام این موارد ثبت شده است. در این زمینه توصیه می‌کنیم به مقاله وب‌سایت بیت کوین مگزین مراجعه کنید.

طبق این مقاله، رایت بارها درباره مدارک دانشگاهی خود اغراق کرده است و هربار وقتی از فناوری بیت کوین و اینترنت صحبت می‌کرده، اشتباهات فاحش داشته است و همین مسئله باعث می‌شود به دانش او از فناوری هم شک کنیم، چه برسد به این که او را ساتوشی ناکاموتو بدانیم!

همچنین تا به حال چندین متخصص سبک‌شناسی نوشتاری تأیید کرده‌اند که سبک نوشتاری رایت با ساتوشی ناکاموتو مغایرت دارد.

او یک بار گفته بود که وکیل است و حقوق مالی حوزه تخصصی اوست و این در حالی است که وقتی از ساتوشی ناکاموتو پرسیده بودند قوانین مالی چه تأثیری روی بیت کوین دارد، او در پاسخ گفته بود وکیل نیست و نمی‌تواند جوابی به این سؤال بدهد.

چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟
برای دیدن تصویر با ابعاد بزرگ‌تر، کلیک کنید

رایت حتی یک بار اعلام کرده بود هیچ جایی نگفتم بیت کوین یک ارز دیجیتال است؛ در حالی که ساتوشی بیت کوین را بارها یک ارز دیجیتال خوانده بود.

ساتوشی ناکاموتو می‌گوید او بهتر از آن که بنویسد و صحبت کند، برنامه‌نویسی و کدنویسی می‌کند. نکته جالب اینجاست که رایت می‌گوید اصلاً‌ نمی‌داند کدنویسی در دنیای واقعی چگونه است و فقط روی کاغذ و در دانشگاه یاد گرفته کدنویسی یعنی چه!

او حتی طرفدار حفظ حریم خصوصی هم نیست. در سال ۲۰۰۸ و تنها شش ماه قبل از این که هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو ایجاد شود، گفته بود «ناشناس‌بودن»، سپر آدم‌های بزدل است که در زیر آن بتوانند از دروغ‌هایشان دفاع کنند. او در ادامه افزوده بود که زندگی‌اش باز است و اصلاً اهمیتی به حفظ حریم خصوصی نمی‌دهد.

طبق مقاله بیت کوین مگزین، رایت در سال ۲۰۱۱ اصلاً‌ از بیت کوین آگاه نبوده است و می‌خواسته یک سیستم پرداخت مبتنی بر طلا ایجاد کند!

او در یک اظهارنظر جنجالی دیگر گفته بود که اندازه بلاک بیت کوین در هدر بلاک قرار می‌گیرد؛ موضوعی که اشتباه است.

حرف‌های عجیب رایت به اینجا ختم نمی‌شود. وکیل او یک بار گفته بود کریگ رایت اوتیسم دارد و همین مسئله باعث شد تا آدرس‌هایش را اشتباه اظهار کند!

کریگ رایت

یکی از نکات جالبی که درباره کریگ رایت و ادعای ساتوشی‌بودن او پیدا کردم، ساعت‌های فعالیت‌های این دو نفر بود. همان طور که در نمودارهای زیر می‌بینید، فعالیت رایت برعکس فعالیت‌های روزانه ساتوشی ناکاموتو است.

چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟

رایت حتی طاقت انتقاد شنیدن هم ندارد. او حتی از کسانی که انتقادهای ساده در مقابلش مطرح می‌کنند، شکایت می‌کند و آنها را به دادگاه می‌کشاند. این انتقادناپذیری تا حدی است که در توییتر فهرستی از افراد منتقد تهیه کرده و تمام آنها را بلاک کرده است.

اگر بخواهیم فهرستی از کارهای عجیب‌وغریب رایت و ادعاهای دروغش تهیه کنیم، احتمالاً باید چند ساعت شما را پای این مقاله نگه داریم. هر گوشه از صحبت‌های او را که نگاه کنیم، هزاران علامت تعجب بالای سرمان ظاهر می‌شود و قطعاً با خودمان خواهیم گفت کدام آدم عاقلی چنین حرف‌هایی می‌زند!

چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟

جامعه سّمی

حامیان اصلی بیت کوین اس‌وی به‌شدت به تئوری‌های توطئه وابسته هستند و از نظر سبک فکری، مانند افرادی هستند که معتقدند زمین صاف است یا جهان را آدم‌ فضایی‌ها اداره می‌کنند.

طور دیگر می‌گوییم: اگر شما باور می‌کنید که در واکسن‌های کرونا میکروچیپ قرار می‌دهند، اگر باور می‌کنید که زمین صاف است و اگر باور می‌کنید زمین را فضایی‌ها اداره می‌کنند، پس قطعاً برای حامیان بیت کوین اس‌وی دوست‌های خوبی خواهید شد!

به‌عبارت دیگر، جامعه حامیان بیت کوین اس‌وی، انگار آینهٔ تمام‌نمای کریگ رایت هستند و می‌شود آنها را لشکری از کریگ رایت‌های کوچک به حساب آورد.

از حامیان ثروتمندی مثل کالوین آیر (Calvin Ayre) گرفته تا طرفداران خرد بیت کوین اس‌وی، همه و همه فقط ادعاهای عجیب رایت را تکرار می‌کنند.

چرا بیت کوین اس‌وی (BSV) کلاهبرداری است؟

کالوین آیر که از راه ایجاد وب‌سایت‌های قمار ثروت زیادی جمع‌آوری کرده است، از بزرگترین حامیان بیت کوین اس‌وی است. حواشیِ اطراف این فرد کم نیست. بد نیست بدانید که او در سال ۲۰۱۲ به جرم پول‌شویی تحت‌تعقیب قرار گرفته بود.

او همچنین یک رسانه به اسم کوین‌گیک (CoinGeek) راه‌اندازی کرده است که دقیقاً مثل رسانه‌های متعصب، تلاش می‌کند بیت کوین اس‌وی را بیت کوین واقعی جلوه دهد. تاکنون صدها نفر در توییتر نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند که کوین‌گیک تلاش می‌کند بیت کوین اس‌وی را جای بیت کوین اصلی به افراد ناآگاه قالب کند؛ دقیقاً همان کاری که راجر ور، خالق بیت کوین کش، قبلاً انجام می‌داد.

طرفداران بیت کوین‌ اس‌وی درست مانند رایت، بعد از بسته‌شدن پرونده رایت و وراث کلیمن، این پیروزی را به‌عنوان اثبات ساتوشی‌بودن رایت در نظر گرفتند و این در حالی بود که موضوع پرونده اصلاً ساتوشی‌بودن یا نبودن او نبود!

دستکاری قیمت

هیچ‌کس هفته سوم (ژانویه) ۲۰۲۰ را فراموش نمی‌کند؛ هفته‌ای که قیمت بیت کوین اولین بار در آن سال جهش قابل‌توجهی را تجربه کرد. این روند صعودی در واقع پس از سقوط اوایل ژانویه همان سال رخ داد.

این در حالی بود که افزایش قیمت بیت کوین در زیر سایه جهش یک ارز دیجیتال دیگر گم شده بود؛ قیمت بیت کوین اس‌وی از ۱۷۰ دلار به بالای ۴۲۰ دلار رسیده بود!

رشد بیش از ۱۵۰ درصدی قیمت بیت کوین اس‌وی در ماه ژانویه ۲۰۲۰ باعث شد تا شوری وصف‌ناشدنی طرفداران این ارز دیجیتال را فرا بگیرد. حالا بیایید نگاهی به پشت صحنه این اتفاق داشته باشیم.

در ساعاتی که قیمت بیت کوین اس‌وی در حال رشد بود، کالوین آیر، مدام درباره این ارز دیجیتال صحبت می‌کرد و در میان سرمایه‌گذاران فومو (FOMO) ایجاد می‌کرد. او در این صحبت‌ها، بارها تکرار می‌کرد که اتفاقات خارق‌العاده‌ای برای شبکه بیت کوین اس‌وی رخ خواهد داد. این اتفاقات زمانی بود که بایننس بیت کوین اس‌وی را به‌علت حواشی کریگ رایت حذف کرده بود.

بیشتر بخوانید: فومو (FOMO) در بازار چیست و چگونه گرفتار آن نشویم؟

پس از تمام این اتفاقات، قیمت بیت کوین اس‌وی به ۴۴۲ دلار رسید و ارزش بازار آن هم از ۶ میلیارد دلار عبور کرد. اگر نگاهی به حجم معاملات روزانه بیت کوین اس‌وی در آن زمان بیندازیم، می‌فهمیم که هیچ هماهنگی‌ای با این رشد ۱۵۰ درصدی ندارد.

نمودار قیمت بیت کوین اس‌وی

همچنین، صرافی‌های نه‌چندان مطرح بیت کوین اس‌وی و حجم معاملات بسیار پایین این ارز دیجیتال در آن زمان، این ادعا را تقویت می‌کند که افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین اس‌وی دستکاری قیمت بوده است.

شبکه نامطمئن

شبکه بیت کوین اس‌وی بارها هدف حمله‌های ۵۱ درصدی قرار گرفته است. تنها در یک بازه یک‌ماهه در سال ۲۰۲۱، بیت کوین اس‌وی چهار بار حمله ۵۱ درصدی را تجربه کرد؛ وقتی یک شبکه در یک ماه چهار بار هدف چنین حمله‌هایی می‌گیرد، بدون تردید می‌توان ماهیت سالم آن را زیر سؤال برد.

بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات کار، به‌واسطه ذات غیرمتمرکز خود، امنیت بالایی دارند؛ چراکه مهاجم برای اجرای حمله ۵۱ درصدی مجبور است بیش از ۵۰درصد قدرت شبکه را در اختیار بگیرد. وقتی چنین حمله‌ای رخ می‌دهد، احتمالاً شبکه به‌حدی متمرکز است که ۵۰ درصد قدرت پردازش شبکه در اختیار یک شخص یا یک گروهِ مهاجم قرار دارد.

سیلوین سائورل (Sylvain Saurel)، محقق حوزه ارزهای دیجیتال، سال ۲۰۲۰ در مطلبی مدیومی، عنوان کرد که بیش از ۵۱ درصد قدرت پردازش در شبکه بیت کوین اس‌وی در اختیار کوین‌گیک است؛ این مسئله باعث شد اتهامات وارده به دستکاری قیمت و انجام حملات عمدی تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

جمع‌بندی

سخت است بخواهیم با تمام شواهد موجود بگوییم بیت کوین اس‌وی یک فورک سالم از بیت کوین کش (و به‌نوعی بیت کوین) است و با هدف حل معضلات این شبکه ایجاد شده است.

صحبت‌های ضدونقیض کریگ رایت، ادعای دروغین او که بارها و بارها تکرار شده، حملات ۵۱ درصدی متعدد، جامعه و حامیان پرحاشیه که چشم‌های خود را به روی واقعیت‌ها بسته‌اند و از همه مهم‌تر، دستکاری‌های قیمت، حاکی از آن است که بیت کوین اس‌وی، ممکن است یک کلاهبرداری پنهان باشد.

هر چقدر هم سازندگان آن بکوشند با مانور روی نام «بیت کوین ساتوشی ویژن» (Bitcoin Satoshi Vision)، آن را محصول فکری و آرمانی ساتوشی خطاب کنند، باز هم توسعه‌دهندگان، فعالان و بازیگران اصلی فضای بیت کوین و ارزهای دیجیتال معتقدند که بیت کوین اس‌وی یک پروژه شکست‌خورده است که هدفی جز خالی‌کردن جیب سرمایه‌گذاران ندارد.

دشوار است که بخواهیم حرف ویتالیک بوترین، خالق اتریوم را نادیده بگیریم. او در یک مصاحبه با کریپتوهاسل (Crypto Hustle)، به‌صراحت اعلام می‌کند که بیت کوین اس‌وی یک کلاهبرداری به تمام معناست.

بیت کوین اس‌وی غول مرحله آخر طرح‌های کلاهبرداری است که جای پایش را در ذهن تمام طرفدارانش محکم کرده و آن قدر به آنها اطلاعات غلط خورانده که همه‌شان باور کرده‌اند بیت کوین اس‌وی طرحی سالم و هدف‌دار است!

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
ایدا
ایدا
2 سال قبل

وقت بخیر منبع این مقاله چیه

چشم انداز موفقیت
چشم انداز موفقیت
2 سال قبل

سلام خدمت دوست عزیزم جناب فلاح که مطلب رو به وضوح توضیح دادند دوست عزیز شما یکم بیشتر اگر به کل سیاست های سرمایه داری نگاه کنید تمام ارزها و بلکه تمام معاملات کلان فقط بر یک زمینه بنا شده کشاندن سرمایه افراد ضعیف در یک حوضه ، حالا شما هر ارزی رو که تصور میکنید بررسی کنید به این نتیجه می‌رسید که کلاه برداریه اگر تعصبی نگاه نکنید
در نتیجه هر ارزی که جنجال به پا میکنه و سر زبون می‌افته مطمئن باشید افزایش قیمت چشمگیری خواهد داشت

محمدی
محمدی
2 سال قبل

لینک منابع را درج کنید

nortrom
nortrom
2 سال قبل

انسان بیخود تر از این ادم نیست دم بایننس گرم که از پنجره انداختش بیرون و به خاک نشست

کف ساز ایاس
کف ساز ایاس
2 سال قبل
پاسخ  nortrom

خود بایننس و اون مدیرعاملش بیخورد تر از خودشون وجود نداره