atlasarzdigital

حمله ۵۱ درصدی یا حمله اکثریت چیست؟

حمله ۵۱ درصدی یا حمله اکثریت چیست؟

قبل از اینکه با حمله ۵۱ درصدی آشنا شویم، باید اطلاعات مختصری درباره استخراج ارز دیجیتال و شبکه بلاک چین که زیربنای ارزهای دیجیتال است، داشته باشیم. یکی از ویژگی‌های برتر بیت کوین و شبکه بلاک چینِ آن، ماهیت توزیع‌شده‌ی آن در ساختن و تایید کردن بلاک‌هاست. عملکرد غیرمتمرکز نودها تضمین می‌کند که قوانین پروتکل بیت کوین توسط همه به درستی دنبال می‌شود و تمام مشارکت‌کنندگان در شبکه، با وضعیت فعلی بلاک چین موافق هستند. این امر بدین معنی است که به منظور انجام صحیح فرآیند استخراج و صحت تراکنش‌های انجام شده، اکثریت نودها باید به اجماع برسند.

الگوریتم اجماع بیت کوین، اثبات کار است. این الگوریتم اطمینان می‌دهد که ماینرها تنها در صورتی می‌توانند اعتبار یک بلاک را به تایید برسانند که نودهای شبکه به صورت دسته‌جمعی تایید کنند که هشِ بلاک استخراج شده توسط ماینر، صحیح است.

زیرساخت‌های بلاک چینِ بیت کوین به عنوان یک دفترکل غیرمتمرکز و سیستم توزیع‎‌شده، مانع از آن می‌شود که هر نهاد متمرکزی از شبکه به نفع خود سوءاستفاده کند. به همین دلیل است که هیچ قدرت متمرکزی بیت کوین را کنترل نمی‌کند.

از آنجایی که استخراج ارز با پروتکل اثبات کار مستلزم سرمایه‌گذاری مقادیر مالی زیادی برای تامین هزینه برق و توان محاسباتی است، عملکرد یک ماینر براساس میزان توان محاسباتی که در اختیار شبکه قرار می‌دهد، محاسبه می‌شود. از این توان معمولا با عنوان نرخ هش یاد می‌شود. نودهای بسیاری در موقعیت‌های مکانی مختلف قرار دارند و بر سر یافتن هش معتبر برای بلاک جدید با یکدیگر رقابت می‌کنند تا پاداش استخراج بلاک را بدست آورند. در چنین شرایطی، نرخ هش به صورت توزیع‌شده در اختیار هزاران نود قرار دارد و این بدین معنی است که هش ریت در اختیار هیچ فرد یا نهادی واحدی نیست، یا حداقل قرار نیست چنین باشد.

اما اگر نرخ هش به اندازه کافی توزیع‌شده نباشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر یک نهاد یا سازمان بتواند بیشتر از ۵۰ درصد از هش ریت شبکه را در اختیار بگیرد، ‌چه اتفاقی می‌افتد؟ یکی از مهم‌ترین پیامدهای چنین اتفاقی، پدیده‌ای است که آن را «حمله ۵۱ درصدی» یا »حمله اکثریت» می‌نامیم. در ادامه با کمک مقالاتی از وب‌سایت‌های بایننس‌آکادمی، اینوستوپدیا و اف‌اکس‌امپایر با این مفهوم آشنا خواهید شد.

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

حمله ۵۱ درصدی یک حمله بالقوه در شبکه بلاک چین است که در آن، یک فرد یا نهاد واحد اکثریت هش ریت شبکه را در اختیار می‌گیرد، به‌ طوری که می‌تواند به صورت بالقوه در فعالیت شبکه اختلال ایجاد کند. در چنین سناریویی، مهاجم از قدرت استخراج کافی برخوردار خواهد بود تا عمدا سفارش تراکنش‌ها را حذف یا اصلاح کند. مهاجم همچنین می‌تواند معامله‌ای را که خود در گذشته تایید کرده است، بازگشت دهد که این عمل نهایتا منجر به مشکل «دو بار خرج کردن» می‌شود.

همچنین یک حمله اکثریت موفق به مهاجم این امکان را می‌دهد که از تایید برخی از تراکنش‌ها یا همه آن‌ها خودداری کند. همچنین مهاجم می‌تواند تعدادی از ماینرها یا تمام آنان را از استخراج بازدارد، عملی که با عنوان «انحصار استخراج» (Mining Monopoly) شناخته می‌شود.

اما مهاجم با انجام حمله اکثریت قادر نخواهد بود که معاملات تاییدشده توسط سایرین را بازگرداند و یا تراکنش‌های جدید ایجاد کرده و وارد شبکه کند. همچنین مهاجم نمی‌تواند پاداش استخراج هر بلاک را تغییر دهد، سکه‌های جدید خارج از روند پروتکل تولید کند و سکه‌هایی را که متعلق یا مهاج نیست، به سرقت ببرد. ایجاد چنین اختلال‌هایی در شبکه توسط حمله ۵۱ درصدی غیرممکن است.

احتمال رخ دادن حمله ۵۱ درصدی چقدر است؟

از آنجاکه بلاک چین یک شبکه توزیع‌شده از نودها (گره‌ها) است، تمام مشارکت‌کنندگان در روند دست‌یابی به اجماع همکاری می‌کنند. این یکی از دلایل امنیت بالای بیت کوین است.هر چه شبکه بزرگ‌تر باشد و نودهای آن بیشتر باشد، محافظت در برابر حملات بهتر شده و جلوگیری از دست‌کاری داده‌ها آسان‌تر می‌شود.

در مکانیزم اجماع اثبات کار، اگر یک ماینر نرخ هش بیشتری در اختیار داشته باشد، شانس بیشتری برای پیدا کردن یک راه‌حل معتبر برای حل مسئله بلاک بعدی دارد. استخراج بلاک مستلزم تلاش‌های بی‌شماری است و قدرت محاسباتی بیشتر به معنای تلاش‌های بیشتر در ثانیه است. در روزهای اولیه بیت کوین، فقط چند ماینر در رشد شبکه و امن‌تر شدن آن مشارکت می‌کردند. اما با افزایش قیمت بیت کوین ماینرهای زیادی برای رقابت بر سر بدست آوردن پاداش استخراج بلاک وارد شبکه شدند. این سناریوی رقابتی، یکی دیگر از عوامل امنیت بیت کوین است. پس در حالی که ماینرها می‌توانند با استفاده از منابع محاسباتی به استخراج بیت کوین و کسب درآمد بپردازند، منطقی نیست که از این منابع برای مختل کردن شبکه استفاده کنند.

بنابراین، یک حمله ۵۱ درصدی به بیت کوین به دلیل بزرگی شبکه بسیار بعید است. زمانی که یک بلاک چین به اندازه کافی بزرگ شود، احتمالا اینکه یک فرد یا گروهی از افراد بتوانند قدرت محاسباتی لازم برای غلبه بر دیگران را داشته باشند، به سرعت پایین می‌آید.

حمله ۵۱ درصدی یا حمله اکثریت چیست؟

به علاوه، با رشد شبکه، تغییر بلاک‌های قبلی و دست بردن در تراکنش‌های آن بلاک‌ها سخت‌تر می‌شود؛ چراکه بلاک‌ها از طریق رمزنگاری به هم‌دیگر متصل هستند. به همین دلیل، هر چقدر تعداد تاییدیه‌های یک بلاک بیشتر باشد، هزینه تغییر در بلاک یا برگشت دادن معاملات آن سخت‌تر می‌شود. از این رو، یک حمله ۵۱ درصدی موفق، فقط می‌تواند در مدت زمان کوتاهی شبکه را مختل کند و تنها تراکنش‌های چند بلاک آخر را تحت‌تاثیر قرار دهد.

حمله ۵۱ درصدی با انگیزه‌های غیرمالی

سناریوی دیگری را تصور کنید که در آن یک بازیگر بد بدون اینکه انگیزه مالی داشته باشد، به شبکه بیت کوین حمله کند و با صرف هزینه زیاد، قصد نابودی شبکه را داشته باشد. اگر چنین مهاجمی بتواند با موفقیت به شبکه حمله کرده و آن را مختل کند، نرم‌افزار و پروتکل بیت کوین به سرعت به حمله پاسخ داده و خود را با شرایط جدید تطبیق می‌دهد. البته این سازگاری مستلزم این است که سایر نودها نیز در مورد این تغییرات به سرعت به اجماع رسیده و توافق کنند. البته در شرایط اضطراری، رسیدن به یک توافق سریع دور از دسترس نیست. بیت کوین در برابر حملات بسیار مقاوم است و امن‌تریم و مطمئن‌ترین ارز دیجیتال موجود است.

حمله ۵۱ درصدی در آلت کوین‌ها

به‌دست آوردن قدرت محاسباتی بسیار زیاد برای یک حمله ۵۱ درصدی در شبکه بیت کوین بسیار دشوار است، اما دست‌یابی به توان محاسباتی زیاد برای حمله ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال کوچک‌تر کار سختی نیست. در مقایسه با بیت کوین، بلاک چینِ سایر آلت کوین‌ها داری هش ریت کمتری است. هش ریت برخی از آلت کوین‌ها به اندازه‌ای کم است که حمله ۵۱ درصدی عملا امکان‌پذیر است. مونا کوین، بیت کوین گلد و زن‌کش از جمله ارزهای دیجیتال هستند که قربانی حمله اکثریت شده‌اند.

در ماه می سال ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)، یک یا گروهی از بازیگرها ار روی بدخواهی به شبکه بیت کوین گلد حمله اکثریت انجام دادند. در آن مقطع، بیت کوین گلد ۲۶مین ارز دیجیتال برتر بود. مهاجم توانست برای چند روز بخش اعظمی از هش ریت شبکه را در اختیار خود بگیرد و با بازگشت دادن و دوباره خرج کردن برخی از کوین‌ها، تعدادی بیت کوین گلد به ارزش ۱۸ میلیون دلار را در اختیار خود درآورد.

نگرانی از افزایش نفوذ تولیدکنندگان دستگاه‌های استخراج

اخیرا نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره افزایش توان شرکت‌های تولیدکننده‌ی سخت‌افزارهای استخراج به وجود آمده است. شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های ای‌سیک (ASIC)، تعداد دستگاه‌های تولیدشده را به شدت افزایش داده‌اند و در ضمن، فناوری به‌کاررفته در این دستگاه‌ها را مرتبا به‌روز کرده‌اند. این موضوع، نقش آن‌ها در استخراج بیت کوین را بیشتر کرده و توسعه‌دهندگان بیت کوین را نگران کرده است.

تعداد و کیفیت دستگاه‌هایی که اکثرا توسط چند شرکت خاص تولید شده‌اند، باعث شده است که این شرکت‌ها که توان مالی بسیاری نیز دارند، قدرت تاثیرگذاری زیادی در شبکه داشته باشند. چنین قدرتی، این امکان بالقوه را به این شرکت‌ها می‌دهد که یک حمله ۵۱ درصدی علیه شبکه ترتیب دهند.

افزایش این نگرانی‌ها باعث شد که توسعه‌دهندگان مونرو با به‌روزرسانی پروتکل این ارز دیجیتال، از فعالیت دستگاه‌های ای‌سیک در شبکه ممانعت کنند. برخی دیگر از ارزهای دیجیتال نیز قصد دارند در به‌روزرسانی‌های جدید خود، پروتکل اثبات کار را به کلی کنار گذاشته و از پروتکل «اثبات سهام» استفاده کنند. اتریوم، دومین ارز دیجیتال برتر بازار، یکی از این ارزهای دیجیتال است که در آستانه به‌روزرسانی به نسخه اتریوم ۲.۰ است. با انجام این به‌روزرسانی، ماینینگ با ریگ‌های گرافیکی در شبکه اتریوم به پایان خواهد رسید و سهام‌گذاری جایگزین آن خواهد شد.

حمله ۳۴ درصدی

«تنگل» یک دفترکل توزیع‌شده است که اساسا با بلاک چین تفاوت دارد، اما برای دست‌یابی به اهداف مشابهی طراحی شده است. شبکه تنگل در توسعه آیوتا، که یک ارز دیجیتال برای استفاده در بستر اینترنت اشیاء است، به کار برده شده است.

به دلیل تفاوت ساختاری تنگل با بلاک چین، می‌توان با در اختیار داشتن ۳۴ درصد (بیش از یک سوم) از توان محاسباتی شبکه‌ی تنگل، حمله اکثریت انجام داد.

سخن نهایی

حمله اکثریت یا ۵۱ درصدی، به ایجاد اختلالی در شبکه بلاک چین توسط یک بازیگر مخرب اطلاق می‌شود. در این پدیده، مهاجم با در اختیار گرفتن بیش از نیمی از هش ریت بلاک چین در شبکه‌هایی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌کنند، می‌تواند برای مدتی در شبکه اختلال ایجاد کرده و تراکنش‌ها و بلاک‌ها را دست‌کاری کند.

هر چه شبکه‌ی یک بلاک چین بزرگ‌تر باشد، حمله ۵۱ درصدی در عمل سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل بیت کوین که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال با گسترده‌ترین شبکه از گره‌هاست، در برابر این حمله بسیار مقاوم است. اما آلت کوین‌هایی که شبکه کوچک‌تری دارند، در معرض این حمله هستند و تاکنون نیز چند آلت کوین قربانی حمله اکثریت شده‌اند.

دیدگاه کاربران

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه حمله ۵۱ درصدی یا حمله اکثریت چیست؟ ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.