آیوتا (IOTA) چیست؟ چگونه آیوتا بخرم؟

آیوتا (IOTA) چیست؟ چگونه آیوتا بخرم؟

آیوتا یک شبکه توزیع شده و ارز دیجیتال نسل سومی است. در آیوتا قابلیت‌های نوینی وجود دارد که تراکنش‌های فوق سریع و بدون کارمزد را برای کاربران آن فراهم می‌کند. کلمه بدون کارمزد بودن برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال که چنین ادعایی را هنوز عملی نکرده اند، در آیوتا واقعا وجود دارد و کارمزد تراکنش ها صفر است.

علاوه بر تراکنش‌های سریع و بدون کارمزد،‌ در آیوتا یک سیستم مقابله با حملات کامپیوترهای کوانتومی در نظر گرفته شده است. با این وجود شبکه آیوتا فقط برای پرداخت‌ها توسعه داده شده است و از قراردادهای هوشمند یا بستری برای برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی نمی‌کند.

همچنین ارز دیجیتال آیوتا این قابلیت را دارد تا برای تحقق کاربردی تر اینترنت اشیا مورد استفاده قرار گیرد. اینترنت اشیا به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت می‌شوند، اشاره دارد.

video
play-sharp-fill

برای ساده تر کردن موضوع فرض کنید لوازم خانه، موبایل و رایانه شما به اینترنت اشیا متصل است. آیوتا این ظرفیت را دارد که ارز و واسطه پرداخت بین این لوازم و دستگاه‌ها شود. برای مثال یخچال شما می‌تواند در صورت تمام شدن مواد غذایی خودش سفارش را به فروشگاه ارسال کند و خودش هم هزینه را پرداخت کند. به این نوع پرداخت ماشین به ماشین (M2M) گفته می‌شود؛ چون در این مثال یخچال ارز دیجیتال را به رایانه فروشنده ارسال می‌کند. در آینده نزدیک امکان دارد پنل‌های خورشیدی که روی سقف خانه‌ قرار دارند برق تولیدی را بدون این که خبر داشته باشید بفروشند و از ارز به دست آمده برای پرداخت سایر هزینه‌ها استفاده شود.

تمام این قابلیت های نوین در آیوتا به دلیل تفاوت و تغییر بسیار بزرگی است که آیوتا نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر دارد. آیوتا یک شبکه کاملا غیرمتمرکز است اما بر خلاف اکثر ارزهای دیجیتال، از بلاک چین استفاده نمی‌کند. بستری که آیوتا از آن بهره می‌برد، سیستمی به نام تنگل (Tangle) است.

تنگل چیست؟

در آیوتا هیچ گونه استخراجی وجود ندارد. تنگل یک ساختار داده ای بر اساس حرکت جهت دار غیرمدور است. مانند بلاک چین، این شبکه‌ هم یک دفترکل توزیع شده است و همه در شبکه ایفای نقش می‌کنند.

video
play-sharp-fill

اما نحوه کار این شبکه با بلاک چین کاملا متفاوت است. برای درک این موضوع ابتدا گذری کوتاه به نحوه کار بلاک چین‌ بیت کوین می‌اندازیم.

بلاک چین بیت کوین مبتنی بر اثبات کار یا همان استخراج است. در این شبکه دو دسته کلی از کاربران وجود دارند :

۱- کاربران عادی یا همان کسانی که تراکنش‌ها را ارسال می‌کنند.
۲- استخراج کنندگانی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

در آیوتا فرایند این گونه است: هر زمانی که یک کاربر قصد ارسال تراکنشی را داشته باشد، همزمان و به طور خودکار، کیف پول این کاربر دو تراکنش قبلی را تایید می‌کند و این فرایند ادامه می‌یابد. از این رو کارمزدهای شبکه به صفر می‌رسند و سرعت تایید تراکنش‌ها نسبت به شلوغی شبکه حرکت می‌کند.

آیوتا (IOTA) چیست؟ چگونه آیوتا بخرم؟

برای درک بهتر تفاوت بلاک چین و تنگل به مثال زیر توجه کنید:

در یک مدرسه معلم به تکالیف دانش‌آموزان را بررسی می‌کند و به آن‌ها نمره می‌دهد. برای این کار معلم حقوق دریافت می‌کند و همچنین وقت زیادی برای تایید همه تکالیف نیاز است.

حالا در مدرسه ای دیگر که تنگل نام دارد، با برقراری شرایطی، نقش معلم در مدرسه حذف شده است و دانش آموزان خودشان تکالیف چند هم کلاسی خود را بررسی می‌کنند و نمره می‌دهند.

با این کار دیگر نیازی به صرف هزینه برای پرداخت حقوق معلم نیست و همچنین کارها سریع تر انجام می‌گیرند.

ابهام زدایی واحدهای آیوتا

ارز دیجیتال شبکه آیوتا، Iota است که آن را با نماد (i) نمایش می‌دهند. تعداد واحد‌های ارزی آیوتا ۲,۷۷۹,۵۳۰,۲۸۳,۲۷۷,۷۶۱ است. تمام واحد‌های آن در اولین بلاک، از پیش تولید شده اند و دیگر به آن اضافه نخواهد شد.

به دلیل بزرگی رقم تعداد واحد‌های رسمی آیوتا و بحث‌های قیمتی، در صرافی‌ها و تجارتخانه‌های ارزهای دیجیتال، از واحد MegaIota یا به اختصار MIOTA استفاده می‌شود و آن را با mi نمایش می‌دهند. هر (mi) برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰ (i) است.

آیوتا (IOTA) چیست؟ چگونه آیوتا بخرم؟

در واقع هنگام خرید آیوتا از صرافی‌، واحد غیررسمی MegaIota یا همان MIOTA در نظر گرفته می‌شود.

کیف پول‌های آیوتا

در حال حاضر کیف پول‌های بسیار زیادی برای آیوتا توسعه داده شده اند اما سایت رسمی آیوتا، تاکنون فقط کیف پول رسمی این شبکه را به عنوان کیف پول امن و معتبر پذیرفته است. این کیف پول برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس قابل اجرا است.

دانلود کیف پول رسمی آیوتا

تفاوت Fullnode و Lightnode در کیف پول آیوتا

در کیف پول رسمی آیوتا، از دو طریق می‌توان از شبکه استفاده کرد. حالت فول نود به معنای ارتباط مستقیم شما با شبکه است و اگر توسعه دهنده هستید، می‌توانید از تمام امکانات شبکه استفاده کنید. همچنین کارمزدهای این حال صفر است. مشکل فول نود این است که شما نیاز به اینترنت فوق العاده پرسرعت دارید و برای ایجاد تراکنش باید کمی صبر کنید تا همگام سازی برقرار شود.

در حالت لایت نود شما از فول نودهای بزرگ شبکه استفاده می‌کنید و مستقیما به شبکه متصل نمی‌شوید. این حالت برای انجام تراکنش قابل اجرا است اما توسعه دهندگان نمی‌توانند به خوبی از آن استفاده کنند. همچنین در حالت لایت نود نیاز به اینترنت خیلی پرسرعت ندارید اما باید مقدار ناچیزی کارمزد پرداخت کنید.

از سید (Seed) های خود مراقبت کنید

هر کیف پول ساخته شده آیوتا دارای یک رشته کد ۸۱ کلمه ای از حروف و ارقام است که به آن سید (Seed) می‌گویند. داشتن سید به منزله دسترسی به مبالغ کیف پول است. از این رو به هیچ عنوان سید خود را برای کسی به اشتراک نگذارید و آن را در جایی امن یادداشت کنید. در کیف پول رسمی آیوتا شما می‌توانید با وارد کردن حروف و ارقام مختلف سید خود را بسازید.

توجه: به هیچ عنوان از سایت‌های سید ساز آنلاین استفاده نکنید زیرا امکان نسخه برداری از سید شما توسط سایت وجود دارد. چند ماه پیش در سوء استفاده از سیدهایی که توسط سایت‌های آنلاین ساخته شده بود، میلیون‌ها دلار آیوتا به سرقت رفت.

چگونه آیوتا بخرم؟

خرید آیوتا از صرافی های ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد. به طور کلی دو راه برای خرید آیوتا وجود دارد :

۱- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار

۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر (بیت کوین و اتریوم) به آیوتا

۱- خرید آیوتا با ریال

خرید مستقیم آیوتا با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد. اکثر سایت های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا در برخی موارد اتریوم می‌فروشند. فقط تعداد کمی از سایت های ایرانی آیوتا را به سبد فروششان اضافه کرده اند که اکثر اوقات هم موجودی این سایت ها صفر است. شما می‌توانید در این سایت ها در صورت وجود توجه داشته باشید که حتما از اعتبار یک سایت یا فرد برای خرید ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل فرمایید.

۲- خرید آیوتا با دلار

خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم های موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود به علاوه مشکل ثبت نام کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی هم وجود دارد.

برای خرید مستقیم آیوتا با دلار می‌توانید از سایت های Exrates و Bitfinex اقدام کنید.

تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به آیوتا

متداول ترین روش خرید آیوتا و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی این روش است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به آیوتا کنید.

Binance

آیوتا (IOTA) چیست؟ چگونه آیوتا بخرم؟

صرافی چینی بایننس هم روش خوبی برای خرید آیوتا است. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید آیوتا یا ارزهای دیگر نمایید. همانظور که گفتیم این صرافی می تواند به عنوان کیف پول،‌سرمایه شما را ذخیره کند. پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید، ارزهای خود را به کیف پول های امن منتقل کنید.

ورود به سایت

Hitbtc

آیوتا (IOTA) چیست؟ چگونه آیوتا بخرم؟

مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش آیوتا و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه کردن در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

صرافی های دیگری مثل bitfinex برای کاربران ایرانی قابل استفاده هستند اما به دلیل ریسک خیلی بالا،‌ شارژ ارز به آن ها را پیشنهاد نمی کنیم.

ورود به سایت

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

24 دیدگاه
شاهد
شاهد
3 سال قبل

سلام
وقت شما بخیر
ممنون از تیم خوب ارز دیجیتال که سایت و اپ پربار و فوق العاده ای رو تهیه کردین.من که تا حالا هیچ رفرنس ایرانی رو در حد و اندازه مطالب شما ندیدم.مطالبتون فوق العاده هستند.ممنون از همگیتون.

سایت localBitcoin رو که معرفی کردین تو متن چک کردم، اما میگه به منطقه ایران سرویس نمیده.اگر قرار باشه با vpn وارد بشیم که همون مشکل باینانس و خطر بلوکه شدن پیش میاد.
لینک صرافی چینی باینانس رو چک کردم، اما همون binance.com رو باز میکنه و باز هم همون پروسه باینانس رو داره....

هیچ صرافی بین المللی نیست که ما ایرانی های بینوا بتونیم بدون ترس توش کار کنیم؟
در ضمن اگر از صرافی های ایرانی قابل اعتماد و کارمزد معقول هم مقاله ای تهیه کردین یا توصیه ای دارین، ممنون میشم راهنمایی کنید.معمولا برای ثبت نام اولیه حتما تلفن ثابت و مواردی رو درخواست میکنن که نمیشه ارائه کرد.هیچ راهی برای ثبت نام راحتتر وجود داره؟

باز هم ممنون از مطالب خوبتون.....

فرید
فرید
3 سال قبل

سلام ,میشه لطفاً یه کیف پول موبایلی برای این ارز معرفی کنین؟

حامد
حامد
3 سال قبل

از زمان نگارس این مقاله ۲ سال می گذرد
از نویسنده محترم این سوال را دارم آیا هم اکنون ارز دیجیتالی وجود داره که تراکنش واقعا صفرباشه و برنامه های غیرمتمرکز را پشتیبانی کنه بر پایه بلاکچین؟ به زبان دیگر رقیب این ارز چی هستش؟
متشکرم

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال قبل
پاسخ  حامد

سلام نظر شخصی من اینه که آیوتا یه پروژه تقریبا شکست خورده‌س
خیلی از پروژه ها هستن کارمزد تقریبا صفر دارن مثل نئو،‌ ترون، سولانا و ... اما این لزوما به معنای برتری اون‌ها نیست. خیلی عوامل دیگه تاثیرگذار هستند.

امیر
امیر
2 سال قبل

سلام آقای آذرنیوار
هنوز هم عقیده دارید که پروژه آیوتا تقریباً شکست خورده هستش؟

سعید
سعید
3 سال قبل

-جدا اینطور فکر میکنید؟ میشه یه ذره بیشتر توضیح دیدک چرا؟
-رمزارزهای آینده دار از نظر کارایی وسیع(نه صرفا سود)رو بگید. مرسی.
-و اینکه به نظرتون فناوری بلاکچین همچنان پرچم دار میمونه یا هولوچین،هولوگراف،دَگ(تنگل آیوتا ) یا تمپو(رادیکس) میتونن جا بفیتن؟
.(راستی راجب اینها در کنار هم یه مطلب بزارید)
رمزارزهایی ک دنبالشون میکنم:
اتر،دات،ایوس،آدا،لینک،اتم _ هولو _ آیوتا_ هدرا _ رادیکس

یویو
یویو
3 سال قبل

مرسی از مطالب خوب شما این فیلمهای معرفی ارزها رو کجای سایت بصورت یکجا میشه دید؟؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
3 سال قبل
پاسخ  یویو

سلام
بخش ویدیوها
https://arzdigital.com/category/video/

مهران کیانی
مهران کیانی
5 سال قبل

کلمه '' کاربران'' در بند اول غلط املائی داره

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
5 سال قبل

ممنون از توجهتون اصلاح شد

Hossein
Hossein
5 سال قبل

لینک سایت
ماینیگ یا نحوه
استخراج ایوتا رو به من میدید

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
5 سال قبل
پاسخ  Hossein

سلام آیوتا قابل استخراج نیست

Hossein
Hossein
5 سال قبل

سلام
لطفا لینک ماینینگ یا استخراج
ایوتا رو به من میدید

احسان
احسان
6 سال قبل

سلام...
میشه راهنماییم کنید...
من ۵ روز پیش ۱۵۰ واحد گرفتم...ب ادرس سیدی ک ساخته بودم فرستادم...
ولی متاسفانه بعد از انجام تراکنش ادرس کیف پولم تغییر کرد...
الان اصلا معلوم نیست چ بلایی سر پولم اومده...

ناصرعمارلو
ناصرعمارلو
6 سال قبل

ممنون میشم راهنمایی کنید

ناصرعمارلو
ناصرعمارلو
6 سال قبل

ببخشد انتقال یا تراکنش آفلاین وجود دارد،بین ارز های دیجیتال ،که بشه اینکارو انجام داد ، حالا از ماین یا خرید ومبادله