رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

یکی از بزرگ‌ترین گردهمایی‌های دنیای ارزهای دیجیتال، به میزبانی وب‌سایت کوین دسک از ۱۴ می کار خود را در نیویورک آغاز کرد.

کنفرانس‌های با موضوع ارز دیجیتال، مدتی است که جای خود را در میان رویدادهای فناوری باز کرده‌اند. قیمت بیت‌کوین به‌عنوان اولین و با ارزش‌ترین ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ با سقوط روبرو بوده؛ اما بازار این رویدادها و کسب درآمد از آن‌ها هنوز داغ است.

یکی از بزرگ‌ترین رسانه‌های ارزهای دیجیتال، وبسایت Coindesk است. این شرکت در چند سال اخیر یکی از بزرگ‌ترین گردهمایی‌های فعالان بازار ارزهای دیجیتال را با عنوان کنفرانس اجماع یا Consensus Conference برگزار کرده است. کنفرانس امسال از دوشنبه ۲۴ اردیبهشت آغاز شده و به مدت سه روز برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که حداقل چهار هزار نفر در کنفرانس امسال شرکت می‌کنند و قیمت دو هزار دلاری بلیط این اجماع، درآمد واریزشده به کوین‌دسک را به حدود هشت میلیون دلار می‌رساند. تعداد افراد شرکت‌کننده در این کنفرانس در سال ۲۰۱۷، حدود ۲۷۰۰ نفر بود که آمار کنونی نشان از افزایش چشمگیر تمایل به شرکت در اجماع بیت‌کوین دارد.

جک دورسی مؤسس توییتر و اسکوئر، یکی از میهمانان رسمی این گردهم‌آیی است

علاوه بر کنفرانس اصلی، ۲۰ رویداد جانبی دیگر هم در جریان این مراسم برگزار می‌شوند که هرکدام، مانند کنفرانس اصلی هزینه‌ی نسبتا بالای جداگانه دارد. کنفرانس بیت کوین، سه سال پیش با حضور ۴۰۰ شرکت‌کننده کار خود را شروع کرد و اکنون به‌عنوان بخش اصلی از هفته‌ی بلاک‌ چین در نیویورک شناخته می‌شود.

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

جک دورسی

رویداد هفتگی Blockchain Week NYC با همکاری سازمان توسعه‌ی اقتصادی نیویورک برگزار می‌شود و در مراسم امسال، اشخاص مشهوری همچون جک دورسی، مؤسس توییتر در آن حضور خواهند داشت. شرکت پرداخت موبایل اسکوئر که تحت مدیریت دورسی است، از سال جاری میلادی خرید و فروش بیت کوین را به سرویس‌های خود اضافه کرده است. دورسی روز چهارشنبه در این کنفرانس سخنرانی خواهد کرد.

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

اسنوپ داگ

اسنوپ داگ، خواننده‌ی مشهور نیز با پشتیبانی شرکت پرداختی توسعه‌دهنده‌ی ریپل (یکی از پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال) در جشن‌های این هفته شرکت خواهد کرد.

از دیگر افراد شرکت‌کننده در این رویداد می‌توان به مؤسسان استارتاپ‌های حوزه‌ی ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین و همچنین تعدادی از مدیران دولتی آمریکا اشاره کرد. مدیر کیف پول مشهور Blockchain و مدیران رده‌بالای صرافی کوین‌دسک، از سخنرانان این کنفرانس هستند. در مجموع بیش از ۲۵۰ کارشناس در حوزه‌ی بلاک چین و ارزهای دیجیتال در مدت برگزاری کنفرانس سخنرانی خواهند کرد.

تأثیر کنفرانس روی بازار ارزهای دیجیتال

کنفرانس اجماع سال گذشته، توجه بسیاری از مردم جهان را به ارزهای دیجیتال و از همه مهم‌تر، بیت کوین جلب کرد. پس از این کنفرانس، قیمت بیت کوین از دو هزار دلار عبور کرد و روند صعودی خود را تا روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ ادامه داد. اولین ارز دیجیتال در دسامبر سال ۲۰۱۷ به رکورد عجیب ۱۹ هزار دلار رسید. البته قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر با افت ۵۰ درصدی همراه بوده؛ اما هنوز هم چهار برابر بیشتر از قیمت زمان مشابه در سال گذشته است.

در جریان کنفرانس سال گذشته، قیمت بیت کوین رشد ۶۹ درصدی داشت

فعالان بازار ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که شرکت در این کنفرانس، تضمین دیده شدن ارزها و توکن‌ها است. به بیان دیگر مؤسسان استارتاپ‌ها و توسعه‌دهندگان ارزها امیدوارند که با سخنرانی در این رویداد، توجه عموم را به طرح‌ها و پروژه‌های خود جلب کرده و درآمد شرکت تحت مدیریت خود را افزایش دهند.

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

تام لی

تام لی، مدیر شرکت مشاوره‌ای Fundstrat Global Advisors، پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت‌کوین پس از اتمام کنفرانس با رشد بسیار زیادی مواجه خواهد شد. پیش‌بینی‌های او و تیم تحت مدیریتش، بر اساس اتفاقات سال گذشته است. لی اعتقاد دارد که افزایش نزدیک به دو برابری افراد شرکت‌کننده در این اجماع، احتمالات برای افزایش قیمت بیت‌کوین را بالا برده است.

در سال ۲۰۱۷، تعداد شرکت‌کنندگان در اجماع نیویورک دو برابر تعداد سال قبل بود. قیمت بیت‌کوین در زمان برگزاری کنفرانس، ۶۹ درصد افزایش یافت و در دو ماه بعد، قیمت این ارز افزایشی ۱۳۸ درصدی تجربه کرد. لی معتقد است که این روند در سال جاری نیز اتفاق خواهد افتاد و رشد امسال، حتی بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

البته لی به این نکته نیز اشاره کرده است که نگرانی‌های قانون‌گذاری و تنظیم مقررات دولتی، می‌تواند تأثیری نگهدارنده در برابر افزایش قیمت بیت‌کوین داشته باشد. از نظر او، فعالیت‌ دولت‌ها در ایجاد محدودیت برای ارزهای دیجیتال احتمال کاهش تقاضا برای این ارزها را افزایش می‎دهد؛ اما اثر آن به‌ اندازه‌ی کنفرانس اجماع نخواهد بود.

دیگر کارشناسان دنیای ارزهای دیجیتال نیز پیش‌بینی‌های مشابهی در مورد قیمت ارزها در زمان برگزاری و پس از کنفرانس اجماع داشته‌اند. این افراد خرید و فروش انواع ارزها را چند روز مانده به کنفرانس متوقف کرده‌اند و صرف‌ نظر از کاهش یا افزایش قیمت آن‌ها، منتظر اتمام کنفرانس هستند. مشاورین و فعالان بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که علاوه بر قیمت بیت‌کوین، قیمت دیگر ارزهای دیجیتال (معروف به Altcoin) نیز پس از برگزاری کنفرانس افزایش خواهد یافت.

تحریم کنفرانس

همان‌طور که گفته شد، برگزاری کنفرانس با موضوع فناوری بلاک چین، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، در یک سال اخیر افزایش خیره‌کننده‌ای داشته است. به‌عنوان مثال در سیلیکون ولی به‌طور میانگین هر هفته یک کنفرانس برگزار می‌شود. برخی مؤسسان استارتاپ‌ معتقدند تعداد بالای این کنفرانس‌ها باعث از بین رفتن تمرکز می‌شود و لزوما برگزاری آن‌ها فایده‌ای برای اکوسیستم نخواهد داشت.

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

از طرفی برگزارکنندگان کنفرانس‌ها عموما درآمد خوبی از این رویدادها کسب می‌کنند. البته درآمد هیچ کنفرانسی به اندازه‌ی اجماع کوین دسک نیست و همین قیمت بالای اجماع کوین دسک، برخی فعالان بازار از جمله مؤسس اتریوم را از شرکت در این رویداد باز داشته است.

مؤسس اتریوم این کنفرانس را در اعتراض به قیمت بالای بلیط تحریم کرده است

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین، یکی از مؤسسان پلتفرم قرارداد هوشمند اتریوم، کنفرانس امسال را به خاطر قیمت بالای بلیط ورودی تحریم کرده است. او خبر این تحریم را در توییتی در تاریخ ۲۶ آوریل اعلام کرد. البته بوترین انتقاداتی به عملکرد کوین‌دسک در مورد توکن‌های تقلبی و همچنین نحوه‌ی خبررسانی آن‌ها در مورد زیرشاخه‌های اتریوم نیز داشته است.

رویداد Consensus چیست و چه تأثیری در ارزهای دیجیتال دارد؟

امبر بالدت

امبر بالدت، مدیر سابق بخش بلاک چین بانک جی‌. پی. مورگان نیز نسبت به قیمت بالای بلیط این کنفرانس انتقاد کرده است. او که یکی از سخنرانان اصلی کنفرانس است اعلام کرده که برگزارکنندگان هزینه‌ای به سخنرانان پرداخت نمی‌کنند و هزینه‌ی بالای دریافت شد برای بلیط‌ها صرفا به شرکت برگزارکننده واریز می‌شود. البته طبق اعلام او شرکت‌ها تنها به افراد مشهور (و نه تأثیرگذار) در کنفرانس مبلغی را پرداخت می‌کنند.

به‌هرحال کنفرانس حاضر یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای دنیای ارزهای دیجیتال است. این رویداد و اتفاقات آن می‌تواند تأثیری بزرگ روی آینده‌ی کوتاه‌مدت و بلندمدت این صنعت بگذارد. البته هیچ‌یک از خبرها و گمانه‌زنی‌ها در مورد افزایش قیمت‌ها قطعی نیستند؛ چرا که بازار ارزهای دیجیتال نوسان بسیاری دارد و هیچ‌یک از قوانین مرسوم بازارهای مالی را دنبال نمی‌کند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
احسان
احسان
6 سال قبل

سلام
انشالله که قیمت همه ارزها بالا بره و همگی با هم به یه سود خوب برسیم.
موفق باشید . . .