کپسول ۳۹: از تغییر موضع چین نسبت به ماینینگ تا رباتی که ارزهای دیجیتال را می‌شناسد

کپسول ۳۹: از تغییر موضع چین نسبت به ماینینگ تا رباتی که ارزهای دیجیتال را می‌شناسد

کپسول هفتگی، خلاصه اتفاقاتی که هفته گذشته در دنیای ارزهای دیجیتال رخ داد را بازگو می‌کند. در کپسول هفتگی وضعیت بازار را در هفت روز اخیر بررسی می‌کنیم و هر هفته با یک قسمت از مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» همراه شما خواهیم بود. جمعه هر هفته منتظر شماره جدید کپسول باشید.

اخبار مهم هفته

اخبار مهم کپسول 39

اردوغان: آزمایش ارز دیجیتال ملی ترکیه در سال ۲۰۲۰ باید تمام شود

پس از تاکید رئیس‌جمهور چین برای از دست ندادن فرصت‌های حوزه بلاک چین، هفته گذشته نوبت به رئیس‌جمهور ترکیه رسید تا با مقامات این کشور را به اجرای هر چه سریعتر طرح ارز دیجیتال ملی ملزم کند. رجب طیب اردوغان در دستوری تاکید کرد که آزمایش ارز دیجیتال ملی باید در سال ۲۰۲۰ به پایان برسد. این پروژه در برنامه سالیانه ریاست جمهوری نیز ذکر شده و دولت قصد دارد تا پلتفرم نرم‌افزاری برای پرداخت‌های آنی مبتنی بر لیر دیجیتال ایجاد کند. هدف از ایجاد این ارز دیجیتال، تقویت اقتصاد ملی ترکیه و ایجاد یک بخش مالی است که توانایی پاسخ به نیازهای مالی را با هزینه کم داشته باشد.

اتحادیه اروپا ارز دیجیتال صادر نمی‌کند: استیبل کوین‌های موجود را قانون‌گذاری می‌کنیم

استیبل کوین‌ها که این روزها از یک سوی تحت فشار گروه‌های اقتصادی نظیر G۷ قرار دارند، از سوی دیگر تلاش برای قانون‌گذاری آن‌ها ادامه دارد. به نقل از یک منبع آگاه، گروهی در بدنه مدیریتی اتحادیه اروپا بر روی قانون‌گذاری این ارزهای دیجیتال کار می‌کنند. طبق گفته این منبع، اتحادیه اروپا قصد عرضه ارز دیجیتال باثبات را ندارد. می‌توان حدس زد که لیبرا، یا همان ارز دیجیتال فیسبوک، آغازگر تمام این وقایع و توجه سیاست‌مداران به سمت استیبل کوین‌ها بوده است. پیش‌نویس این بیانیه در هفته‌ آینده نهایی خواهد شد و انتظار می‌رود در نشست مزرای اقتصادی اتحادیه اروپا در ماه دسامبر شاهد پذیرش آن باشیم.

دولت چین استخراج بیت کوین را ممنوع نمی‌کند

اوایل سال جاری خبری مبنی بر احتمال ممنوعیت صنعت استخراج در چین منتشر شد، اما طبق اسناد رسمی اخیرا منتشر شده، دولت و مقامات این کشور موضع کاملا متفاوتی نسبت به این موضوع اتخاد کرده‌اند. مقامات چینی قصد اعمال فشار و ممنوعیت بر روی صنعت ماینینگ را نخواهند داشت و به گفته مدیر شرکت بلاک استریم، استخراج ارزهای دیجیتال از لیست صنایع مازاد دولت چین خارج شده است. این موضوع پس از انتشار نسخه جدید سند راهبردی تنظیم ساختار صنعتی چین مشخص شده که در نسخه اولیه آن احتمال ممنوعیت ماینینگ در این کشور وجود داشت. تاکید شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، به استفاده از بلاک چین را نمی‌توان در پیش‌زمینه تصمیمات گرفته شده برای این موضوع بی‌تاثیر دانست؛ هرچند خبرگزاری دولتی این کشور پس از اظهارات جین پینگ، اعلام کرد که نباید این موضوع به منزله حمایت از ارزهای دیجیتال تعبیر شود.

رشد شدید قیمت استلار؛ ۵۵ میلیارد توکن XLM سوزانده شد!

قیمت استلار پس از اعلام اینکه بیش از نصف عرضه کل آن سوزانده خواهد شد، شاهد رشد نسبتا شدیدی بود. بنیاد توسعه استلار در این باره اعلام کرد که برنامه اهدای رایگان توکن‌ها و ایردراپ‌های آن، در جهت دستیابی به کارایی بیشتر ناموفق بوده و این تصمیم برای پیشرفت پروژه گرفته شده است. هر چند پس از اعلام این خبر، انتقادات چهره‌های سرشناس دنیای ارزهای دیجیتال نسبت به این موضوع، روی دیگری از این اتفاق را به طرفداران استلار نشان داد. طبق گفته این منتقدان، بنیاد توسعه استلار با سوزاندن ۵۵ میلیارد سکه، سهم خود را از تعداد کل سکه‌ها به ۱۶ درصد افزایش داده است و بیشتر سکه‌های سوزانده‌ شده مربوط به توکن‌هایی بوده‌اند که قرار بوده بین جامعه استلار پخش شود.

نرخ برق استخراج ارزهای دیجیتال تا ١٠ روز دیگر مشخص می‌شود

سخنگوی صنعت برق در مصاحبه اخیرش اعلام کرد که نرخ برق ماینینگ تا ۱۰ روز آینده اعلام می‌شود. مصطفی رجبی مشهدی در این باره گفت که نظر دولت بر روی متوسط نرخ صادراتی بوده و هیات دولت هم آن را تصویب کرده است. در آیین نامه‌ای که ۱۳ مرداد توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد، فعالیت ماینرها قانونی شمرده شد. تا کنون نرخ مشخص و شفافی در خصوص تعرفه برق ماینینگ تعیین نشده و گفته می‌شود که این تعرفه بر اساس قیمت متوسط ریالی برق صادراتی خواهد بود که با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه می‌شود.

برندگان و بازندگان هفته

پرنوسان‌های کپسول 39

بازار ارزهای دیجیتال هفته نسبتا کم نوسانی را پشت سر گذاشت. بیت کوین در محدوده ثابت ۹,۰۵۰ تا ۹,۵۵۰ دلار در نوسان بود و آلت کوین‌ها نیز شاهد رشدهای نسبتا قابل توجهی در برابر بیت کوین بودند. با قرار گرفتن بیت کوین در کانال قیمتی ۹ هزار دلار و بیشتر آلت کوین‌ها در پایین‌ترین قیمت تاریخی‌شان، می‌توان انتظار حرکت بزرگی را از ارزهای دیجیتال در هفته‌های آینده داشت. ارزش کل بازار نسبت به اوایل هفته رشد چندانی نداشته و تنها ۴ میلیارد دلار به ارزش آن افزوده شده است.

ارزهای دیجیتالی که بیشترین سودآوری را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال MINDOL: حدود ۲۴۲ درصد
  • ارز دیجیتال HyperQuant: حدود ۱۶۴ درصد
  • ارز دیجیتال Akropolis: حدود ۱۴۰ درصد

ارزهای دیجیتالی که بیشترین ضرردهی را در این هفته داشتند:

  • ارز دیجیتال carVertical: حدود ۹۳ درصد
  • ارز دیجیتال Alphacon: حدود ۷۲ درصد
  • ارز دیجیتال adToken: حدود ۶۱ درصد

نقل‌قول‌های برگزیده هفته

نقل قول‌های برتر کپسول 39
پیتر شیف

پیتر شیف، منتقد ارزهای دیجیتال

هادلرهای بیت کوین، تا زمانی که باور دارند بیت کوین آن‌ها را پولدار خواهد کرد آن را نخواهند فروخت. نهنگ‌های بیت کوین با فروختن سکه‌هایشان می‌خواهند سودشان را قبل از اینکه بازار سقوط کند، به دست آورند. نهنگ‌ها باید مطمئن شوند که هادلرها ایمانشان را از دست نمی‌دهند و پولشان را خارج نمی‌کنند تا بتوانند خودشان پولی به جیب بزنند.

کپسول 39: از تغییر موضع چین نسبت به ماینینگ تا رباتی که ارزهای دیجیتال را می‌شناسد

تونی هاوک، ستاره اسکیت‌بوردینگ

دارم بهش فکر می‌کنم! بیشتر از ۵ سال میشه که بالا پایین بیت کوین رو تجربه کردم، این موضوع باعث شده فکر کنم که آیا باید سطح شیبدارم رو هم همراه خودم بیارم!؟

کپسول 39: از تغییر موضع چین نسبت به ماینینگ تا رباتی که ارزهای دیجیتال را می‌شناسد

جیک چروینسکی، وکیل حوزه ارزهای دیجیتال

بیتمکس اطلاعات مشتریات خود را به بدترین شکل قابل تصور پخش کرد: یعنی فراموش کردن استفاده از BCC در ارسال ایمیل انبوه. حتما یک نفر باید خرابکاری آن‌ها را جمع کند.

کپسول 39: از تغییر موضع چین نسبت به ماینینگ تا رباتی که ارزهای دیجیتال را می‌شناسد

چانگ‌پنگ ژائو، مدیر بایننس

پیش‌بینی قیمت آسان است. فقط زمان‌بندی پیش‌بینی درست کار سختی است. به زودی شاهد بیت کوین ۱۶ هزار دلاری خواهیم بود. همین الان که ما مشغول حرف زدن هستیم، ۱.۴ میلیارد نفر در حال کار کردن بر روی آن هستند.

اخبار منفی هفته

اخبار منفی کپسول 39

افت شدید هش ریت شبکه بیت کوین؛ علت چه بود؟

در روزهای گذشته هش ریت شبکه بیت کوین علی‌رغم جهش قیمتی این ارز دیجیتال، افت نسبتا شدیدی را تجربه کرد. احتمال می‌رود که با پایان تابستان پرباران چین، قدرت پردازشی بیت کوین با خروج تعدادی از ماینرهای چینی کاهش پیدا کرده باشد. نیروگاه‌های برقابی استان سیچوآن چین گفته می‌شود که بیش از ۵۰ درصد قدرت محاسباتی شبکه را تامین می‌کنند و با پایان فصل بارانی در این کشور، نیروگاه‌ها دیگر ظرفیت تولید برق کافی برای اختصاص دادن به فعالیت ماینرها ندارند.

خرابکاری صرافی بیتمکس؛ ایمیل کاربران به طور اتفاقی لو رفت!

صرافی بیتمکس در یک حرکت ناشیانه، ایمیل تعداد زیادی از کاربرانش را در بخش CC ایمیل ارسالی لو داد. بیتمکس از کاربرانش خواسته تا با افزودن لایه‌های امنیتی بیشتر یا تغییر ایمیل، از قرار گرفتن در معرض حملات فیشینگ در امان بمانند.

صرافی هیوبی حساب‌ کاربران آمریکایی را مسدود می‌کند!

صرافی ارز دیجیتال هیوبی گلوبال اعلام کرده که حساب تمامی کاربران آمریکایی را در تاریخ ۱۳ نوامبر مسدود خواهد کرد. این اقدام در راستای شرایط استفاده از این صرافی است که طبق آن شهروندان آمریکایی حق استفاده از خدمات صرافی را ندارند. البته این صرافی همانند بایننس، بخش جداگانه‌ای برای این طیف از کاربران راه‌اندازی کرده است.

مدیرعامل ریپل: ۹۹ درصد ارزهای دیجیتال محکوم به نابودی‌اند!

گارلینگهاوس، مدیر ریپل در اظهارنظر تازه‌ای گفته است که بیش از ۹۹ درصد ارزهای دیجیتال محکوم به نابودی هستند. طبق گفته‌های مدیر ریپل تنها تعداد اندکی از این پروژه‌ها به صورت انقلابی عمل کرده‌اند و از آنجایی که به دنبال رفع مشکلات اساسی هستند، در دهه‌های آینده رشد خواهند کرد.

اخبار مثبت هفته

کپسول 38 - اخبار مثبت هفته

ربات انسان‌نمای سوفیا ارزهای دیجیتال را درک می‌کند!

ربات انسان‌نمای سوفیا به سوال حضار درباره بلاک چین و ارزهای دیجیتال در نشست وب امسال، پاسخ داد. سوفیا در پاسخ گفت که می‌داند ارزهای دیجیتال چه هستند اما خودش از آن‌ها استفاده نمی‌کند! سوفیا درباره برتری روبات‌ها و ماشین‌ها نیز گفت که تا رسیدن به چنین مرحله‌ای هنوز راه زیادی در پیش است.

برنده لاتاری ۵۰۰,۰۰۰ دلاری نیمی از جایزه خود را بیت کوین خرید!

یکی از شهروندان ایالت ایلینوی که در اردیبهشت ماه، ۵۰۰ هزار دلار در بخت آزمایی برنده شود، اعلام کرد که نیمی از پولش را آن زمان صرف خرید بیت کوین کرده است. این فرد در این باره گفت که قصد ندارد حداقل تا یکسال آینده به بیت کوین‌هایش دست بزند و آن‌ها را برای روز مبادا کنار گذاشته است.

۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم

21 درس بیت کوین

مجموعه «۲۱ درسی که از بیت کوین آموختم» تجربه شخصی یکی از دوستداران بیت کوین است که آن را در ۲۱ بخش جذاب آماده کرده است. هر هفته در کپسول هفتگی، با یکی از بخش‌های این مجموعه همراه شما خواهیم بود. در شماره ۳۹ کپسول هفتگی به سراغ بخش دهم رفته‌ایم. برای مطالعه قسمت‌های قبلی این مجموعه به شماره‌های قبلی کپسول مراجعه کنید.

ارزش

ارزش یک مفهوم خود متناقض است. نظریه‌های متعددی وجود دارند که تلاش می‌کنند دلیل اینکه برخی چیزها را نسبت به برخی دیگر ارزشمند تلقی می‌کنیم، توضیح دهند. مردم برای هزاران سال از این پارادوکس باخبر بوده‌اند. افلاطون نیز در محاوراتش در «یوتیدیموس» به این موضوع اشاره کرده و گفته که ما برخی چیزها را به دلیل نایاب بودن‌ آن‌ها ارزشمند تلقی می‌کنیم، و نه به خاطر اینکه برای بقای خود صرفا به آن‌ها نیاز داریم.

اگر انسان دوراندیشی باشید، این نصحیت را به شاگردان خود خواهید کرد که هرگز آن را جز از طریق مصاحبت با شما و یکدیگر به دست نمی‌آورند. همانطور که پیندار (شاعر یونان باستان) گفته، به خاطر نایاب بودن است که چیزی ارزشمند می‌شوند در حالی که آب یکی از ارزان‌ترین و در عین حال‌ بهترین چیزهاست.

توضیح بیشتر: براساس پارادوکس ارزش‌ها، آب یکی از ارزان‌ترین و در عین حال ارزشمندترین چیزهاست، در حالی که الماس کاربرد بسیار کمتری نسبت به آب دارد اما قیمت آن در بازار نسبت به آب بسیار بیشتر است.

پارادوکس ارزش‌ها حقیقت جالبی را در رابطه با انسان‌ها نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که ما انسان‌ها، چیزها را به طور ذهنی ارزش‌گذاری می‌کنیم و این کار را با معیارهای نامطلق مشخصی انجام می‌دهیم. شاید چیزی را به خاطر برخی دلایل ارزشمند بدانیم، اما چیزهای ارزشمند از نظر ما مشخصه‌های مشترکی هم دارند. اگر بتوانیم به آسانی آن‌ها را کپی کنیم یا به طور طبیعی فراوان باشد، ما آن‌ها را ارزشمند نخواهیم دانست.

به نظر می‌رسد ما چیزها را به خاطر کمیاب بودن آن‌ها ارزشمند می‌دانیم (مثل زمان، طلا و الماس)، یا اینکه تولید آن‌ها سخت و پرزحمت باشد و اینکه جایگزینی نداشته باشند (یک عکس قدیمی از کسی که دوستش داشته‌اید)، یا اینکه با وجود آن‌ها قابلیت‌هایی را به دست می‌آوریم که در غیابشان از داشتن آن‌ها محرومیم. می‌تواند ترکیبی از این موارد هم باشد، مثل آثار هنری.

بیت کوین همه این موارد را داراست! به شدت کمیاب است (تنها ۲۱ میلیون واحد)، تولید آن رفته رفته سخت‌تر می‌شود (به خاطر هاوینگ)، نمی‌توان جایگزینی برایش پیدا کرد (کلیدخصوصی گم شده بیت کوین‌ها را برای همیشه از دست می‌رود) و اینکه با وجود آن می‌توانیم برخی کارها را به صورت بهتری انجام دهیم. قطعا بیت کوین یکی از بهترین ابزارها برای انتقال ارزش در میان مرزهای جغرافیایی است، در مقابل سانسور شدن مقاوم است و به افراد این اجازه را می‌دهد که ثروت خود را مستقل از بانک‌ها و دولت ذخیره کنند.

بیت کوین به من یا داد که ارزش یک مفهوم ذهنی است نه مطلق.

مقالات منتخب هفته

کپسول

چرا بیت کوین ضد تورمی نیست؟

آیا بیت کوین دارای تورم منفی است؟ در صورتی که بیت کوین به عنوان یک پول جهانی مورد پذیرش مردم و دولت‌ها واقع شود، شکل اقتصاد جهانی به چه صورت خواهد بود؟ آیا پذیرش بیت کوین به عنوان پول به قشر کارگر فشار وارد خواهد کرد؟ این‌ها سوالاتی است که اگر عاشق بیت کوین باشید و اندکی هم به مباحث اقتصادی علاقه‌مند باشید، حتما برای‌ شما پیش آمده است. در این مقاله ضمن بررسی این سوالات، جنبه اقتصادی بیت کوین را موشکافی کرده‌ایم.

آشنایی با الگوهای هارمونیک و نحوه‌ معامله آن‌ها در ارزهای دیجیتال

اگر یک تریدر هستید، حتما نام الگوهای هارمونیک را شنیده‌اید و احتمالا تعدادی از شما نیز با آن‌ها آشنا هستید. با مطالعه این مقاله، به صورت مفصل و کامل با انواع این الگوها آشنا شوید و شیوه معامله کردن آن‌ها را در بازار ارزهای دیجیتال فرا بگیرید.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

3 دیدگاه
موسوی
موسوی
1 سال پیش

بسیار عالی بود. خسته نباشید

علیرضا جلالی
علیرضا جلالی
2 سال پیش

سلام
ممنون از تیم ارز دیجیتال
کلمه رمزارز میتونه جایگزین بهتری به جای ارز دیجیتال تو متن ها باشه

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.