ویزا به دنبال ثبت امتیاز یک ارز دیجیتال مبتنی بر پول رایج

ویزا به دنبال ثبت امتیاز یک ارز دیجیتال مبتنی بر پول رایج

ویزا، غول پرداخت اینترنتی، برای ثبت امتیاز یک «ارز فیات دیجیتال» درخواست داده است که مورد کاربرد آن به بانک‌های مرکزی اشاره دارد.

به گزارش theblockcrypto، اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات‌ متحده (USPTO) روز سه‌شنبه در خواست ثبت حق اختراع شرکت ویزا را که برای اولین بار در ماه نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) به این اداره تحویل داده شده بود، منتشر کرد.  فوربز اولین نشریه‌ای بود که انتشار این درخواست را پوشش داد.

طرح ویزا به‌عنوان روشی برای پیوند بین مزایای ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و مزایای ارزهای سنتیِ مورد تأیید دولت معرفی شده است. در این درخواست آمده است:

سیستم‌های [مبتنی بر] ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز برتری‌هایی بر سیستم‌های ارز فیات دارند. برای نمونه می‌توان به انتقال‌های پولی ارزهای دیجیتال اشاره کرد که می‌توانند سریع‌تر از انتقال‌های پولی ارز فیات سنتی عمل کنند. نهایتاً به این دلیل که بعضی ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می‌کنند و با توجه به این که بلاک چین‌ها سوابق تغییرناپذیری از تراکنش‌ها هستند، غالباً می‌توان به این ارزهای دیجیتال اطمینان کرد. با وجود مزایای ارزهای دیجیتال، این ارزها معمولاً مانند ارزهای فیات تحت نظارت قانون قرار ندارند. علاوه بر این، از آنجا که برای استفاده از ارزهای دیجیتال به دستگاه‌های الکترونیکی نیاز داریم، تبدیل یک‌باره کل سیستم‌های ارز فیات به ارز دیجیتال برای دولت‌ها عملی نیست. ممکن است که قسمتی از جامعه یک کشور به دستگاه‌های الکترونیکی دسترسی نداشته باشند، بنابراین تغییر کامل ارزهای فیات به ارزهای دیجیتال چندان معقول به نظر نمی‌رسد.

در ادامه این درخواست نوشته شده است:

این نوآوری می‌تواند این مشکل و دیگر مشکلات را، چه به‌صورت فردی و چه به‌صورت جمعی، برطرف کند.

این ارز فیات دیجیتال در حرکتی که شاید بزرگ‌ترین انحراف از چارچوب ارزهای دیجیتال باشد، از یک «نهاد مرکزی» با هدف «حفظ کنترل بر نظام پولی» استفاده می‌کند.

در طرح ویزا نوشته شده است که نهاد متمرکز کنترل‌کننده ارز می‌تواند دولت صادرکننده ارز یا یک بانک مرکزی باشد:

«نهاد مرکزی» می‌تواند به نهادی اشاره کند که برای چیزی قانون وضع می‌کند. نهاد مرکزی ممکن است یک بانک مرکزی باشد که برای موجودی پولی، قانون وضع می‌کند. نهاد مرکزی می‌تواند یک سیاست پولی را پیاده‌سازی کرده و اقدام به صدور ارز کند. نهاد مرکزی می‌تواند حق انحصاریِ ایجاد یا از بین بردن ارز را در یک منطقه جغرافیایی مثل یک کشور به خودش اختصاص دهد. یک نهاد مرکزی ممکن است با دولت چنین کشوری همکاری داشته باشد. 

نام اتریوم در این درخواست ۱۱ بار آورده شده است و این نشان می‌دهد که اتریوم می‌تواند بخشی از طرح پیاده‌سازی این نوآوری باشد. در این درخواست علاوه بر اتریوم، از ساختار هایپرلجر (Hyperledger) هم به عنوان یکی دیگر از پلتفرم‌های احتمالی مورداستفاده نام برده شده است.

ویزا به دنبال ثبت امتیاز یک ارز دیجیتال مبتنی بر پول رایج
تصویر درخواست ثبت امتیاز پروژه ارز دیجیتال ویزا

یک از سخنگوهای ویزا به نشریه فوربز گفت که «تمام ثبت امتیازها به ایجاد محصولات و ویژگی‌های جدید منجر نخواهد شد.» اما جی کریستوفر جیان کارلو (J Christopher Giancarlo)، رئیس اسبق کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) استدلال می‌کند که خود درخواست ثبت امتیاز مهر تأییدی بر این نکته است که سازمان‌های خصوصی تمایل دارند برای بازآفرینی دوباره چگونگی کارکرد پول، با دولت همکاری کنند.

چیان کارلو در سخنان خود گفت:

این ثابت می‌کند که بین بخش خصوصی و دولتی در پروِژه‌های بزرگی مثل برنامه فضایی و اینترنت همکاری وجود دارد. این درخواست نشان می‌دهد که بخش خصوصی به شدت در حال کار در زمینه آینده پول است.

آلفرد کلی (Alfred Kelly)، مدیرعامل ویزا، در ساعات اولیه امروز در کنفرانس سالانه جی‌پی‌مورگان که به‌صورت مجازی برگزار می‌شد گفت که او به ارزهای دیجیتال که توسط ارز فیات پشتیبانی می‌شوند، به‌عنوان یک فناوری پرداخت نوظهور نگاه می‌کند.

آلفرد کلی گفت:

به نظر من «ارز دیجیتال با پشتوانه فیات» به‌عنوان یک فناوری پرداخت نوظهور واقعیت دارد و می‌تواند بسیار جالب باشد. ما به همین دلیل از پرونده مربوط به ارزهای دیجیتالی پشتیبانی می‌کنیم. در واقع به نظر ما ارزهای دیجیتال به عنوان نوعی جایگزین یا عامل منفی برای اکوسیستم پرداخت‌ها می‌توانند با آن تجمیع شوند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
عماد
عماد
4 سال قبل

ارزهای باثبات برای تجارت بین کشورها عالین اما اینکه میخواد واسه روش جدید پرداخت ازشون استفاده کنه لازم نیست واقعا

محمدرضا
محمدرضا
4 سال قبل

اگه قرار باشه یه نهاد مرکزی داشته باشه که چه فرقی با پول فیزیکی میکنه×